Uçuşa hazır - super bi araba

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda Fatma tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Uçuşa hazır - super bi araba konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fransız üretici Renault kendi ülkesinde şova hazırlanıyor. Aralarında yeni Megane Hatchback’in de bulunduğu birçok yeni modelin sergileneceği Paris Otomobil Fuarı’nda en ilgi çekecek konseptlerden biri ise Renault’un lüks hibrit aracı Ondelios olacak.

  [​IMG]

  4800 mm uzunluğa ve 1600 mm yüksekliğe sahip olan Ondelios, havacılıktan esinlenilen tasarımı ile Fransız üreticinin son dönemlerde tasarladığı konseptlerin çizgisine çok yakın. Dolayısıyla aracın konsepti hızdan çok hareket kavramını çağrıştırıyor.

  Martı kanadını hatırlatan kapıları ile son derece futuristik bir çizgiye sahip olan Ondelios, üçüncü sırada koltukları ile 6 yolcunun rahatlıkla seyahat edebilmesine imkân tanıyan son derece ferah bir iç hacme sahip. Üstelik ikinci sıra koltuklar kaydırılıp öne doğru katlanarak üçüncü sıra koltuklara rahat bir şekilde geçiş imkânı sağlıyor. Ayrıca tüm yolcular kendilerine ait Samsung İnteraktif Taşınabilir Multimedya aleti sayesinde hem bilgileri birbirleri ile paylaşabiliyorlar hem sistem üzerinden oyun oynayabiliyorlar.

  Ondelios’da hibrit bir sistem kullanılıyor. Bu sistem, 205 HP güç üreten 2.0 dCi turbo dizel motor, ön ve arka frenlerde bulunan iki adet 20kW’lık bir elektrik motoru ve 4kW’lık lityum-iyon pillerden oluşuyor.

  Renault’un açıkladığı verilere göre; Ondelios 0’dan 100’e 7.8 saniyede ulaşırken 4.5 litre/100km yakıt tüketimi ve 120 kg/m CO2 salınımı ile son derece çevreci ve ekonomik bir konsept olduğunu kanıtlıyor
   

Bu Sayfayı Paylaş