Uçmak zorundaysanız ve uçak fobiniz varsa

'Psikoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 17 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Uçmak zorundaysanız ve uçak fobiniz varsa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  UÇMAK ZORUNDAYSANIZ VE UÇAK FOBİNİZ VARSA

  Günümüzde sayısı hızla artmakta olan birçok kişi uçuş fobisi yaşamaktadır. Bunun kişisel yaşam veya iş hayatı üzerinde önemli olumsuz etkileri vardır.

  Kişiler uçaktan değil, uçmaktan korkarlar. Çevremdeki birçok kişi kısa sürede gideceği mesafelere bu korkuları yüzünden maalesef çok uzun zamanda varmakta, alternatif karayolu, gemi gibi yolları tercih etmekte ve hatta eğer zorunlulukları yoksa gezilerini iptal etmektedirler. Oysaki bu korkuları yenmenin birçok yöntemi vardır. Eğer sorununuzun nedeni mekânın dar olması ise uçak biletinizi alırken koltuğunuzun konumunu koridor tarafından ve çıkışlara yakın yerlerden seçebilirsiniz. Sıkıldıkça koridorda dolaşabilirsiniz. Hosteslere uçmaktan korktuğunuzu söylemeye çekinmeyin, bunu bildiklerinde size daha fazla yardımcı olacaklardır. Korkunuzu yenmek için asla yatıştırıcı almayın, kafeinli içecek veya içki içmeyin. Bunlar daha fazla panik yapmanıza yol açacaktır. Uçuş boyunca bol bol su içip, sevdiğiniz müzikleri dinleyip, sizi eğlendirecek kitaplar okuyabilirsiniz.

  Koltuğunuzda oldukça rahat oturun ve gevşemeye çalışın, bunun için en iyi yöntem “ Jacobson yöntemidir”;


  • Derin bir nefes alın. Tüm kaslarınızı sıkmaya çalışın. Birkaç saniye sonra kaslarınızı serbest bırakın, nefes verin ve gevşeyin. Nefes alıp verin ve içinizden sürekli 'rahatla, rahatla' diye tekrarlayın. Bu kelimeyi heceleyerek ve heceleri nefes alıp verirken söyleyin.
  • Eğer bu öneriler işe yaramıyorsa, uçuştan önce mutlaka bir uzmandan yardım isteyin. Psikologlar uçak korkunuzun sebeplerini size açıklayacak ve bunlarla nasıl baş edeceğiniz, bunları nasıl yeneceğiniz konusunda size yardımcı olacaklardır.
  • Eğer arzu ederseniz, uzman pilotlara sorular sorabilirsiniz. Onlar size uçak ve uçuşla ilgili teknik ve rahatlatıcı bilgiler vereceklerdir. Böylece daha bilinçli seyahat edebilirsiniz.
  • Unutmayın ki uçaklar günümüzde en güvenli araçlardır. İstatistikler tüm ulaşım araçları içinde en az problem yaşanan ve en güvenli araçların uçaklar olduğunu kanıtlıyor.

  Uçuş korkunuz olmadan zevk alacağınız güzel yolculuklar diliyorum.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uçmak zorundaysanız uçak Forum Tarih
Köpek uçmak istemiş Çocuk Şarkıları & Videolar 11 Aralık 2011
Abdullah Uçmak Kimdir Haber Arşivi & Gündem 16 Mart 2011
Uçmak Özgürlüktür - Çocuk Tiyatro Oyunu Tiyatro ve Skeçler 5 Ocak 2011
Uçmakdere Köyü Şarköy Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Uçmak Varken Yürümek Niye - Isha Kitap, Resim ve Dergi 7 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş