Uçan Süpürge "Çocuk Gelinler" İçin Mardinde

'Mardin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Uçan Süpürge "Çocuk Gelinler" İçin Mardinde konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  UÇAN SÜPÜRGE MARDİN’DE

  UÇAN SÜPÜRGE"ÇOCUK GELİNLER"İÇİN MARDİN’DE


  Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nin 54 ilde yürütülen "Çocuk Gelinler" projesi kapsamında, Mardin Altınova ilköğretim okulunda öğrencilere yönelik ücretsiz film gösterimi ve söyleşi Cumhuriyet Meydanında da mini bir konser düzenlendi.

  Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nin; küçük yaşta veya zorla evlendirmelere dikkat çekmek, bu yaygın sorunun çözümünde toplumsal iş birliği arayışlarını hızlandırmak ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla hazırladığı Çocuk Gelinler Projesi'nin, Sabancı Vakfı tarafından desteklendiği belirtildi.

  Mardin Kadın Merkezi'nin (KAMER) de destek verdiği söyleşide konuşan Proje koordinatörü Selen Doğan, Türkiye'nin çocuk gelin nüfusun en yoğun olduğu ülkelerden biri olduğu belirterek, çocukların daha büyümeden evlendirilmesinin cinsiyet eşitsizliği pekiştiren kadınlara karşı şiddeti ve ayrımcılığı artırdığını söyledi.

  Doğan, “ruhsal ve bedensel rahatsızlıklara yol açan bir uygulama olduğundan hareketle çıktığımız yolun Mardin durağında her yaşta kadınlar ile bir araya gelip erken zorla evililikleri konuştuk. Umarım projemiz başarı ile son bulur. 54 il gezeceğiz. Şu ana kadar ise 29 il gezdik. Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin; küçük yaşta veya zorla evlendirilmelerine dikkat çekmek, bu yaygın sorunun çözümünde toplumsal işbirliği arayışlarını hızlandırmak ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla hazırladığı Çocuk Gelinler projesi kapsamında film gösterimi ve söyleşisi Türkiye’de büyük yankı uyandırmak istiyoruz. Türkiye’nin çocuk gelin nüfusunun en yoğun olduğu ülkelerden biri olduğu bilinmektedir. Dünya da 60 milyondan fazla ‘çocuk gelin’ olduğu tahmin ediliyor. Neredeyse Türkiye nüfusu kadar bir kitleyi ilgilendiren bu toplumsal soruna karşı aileler, öğretmenler, hekimler, hukukçular, polis, medya, din görevlileri ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket etmeli ve çözüm alternatiflerini çoğaltmalı. Türkiyede’de erken evlilikler çok yaygın. Bunu bir ‘gelenek’ olarak değil, çözülmesi gereken bir büyük düğüm olarak görülmelidir. Kalıcı ve etkin kamu politikaları oluşturulmadan bu sorunun çözülemeyeceği açıktır.

  Uçan Süpürge Çocuk Gelinler projesiyle; küçük yaşta ve/veya zorla evlendirilme tehdidi altındaki kız çocuklar ile, erken evlendirildiği için sosyal yaşamdan, eğitimden ve istihdam olanaklarından mahrum bıraktırılan kadınlar için; yasa koyucuların, kadın, çocuk ve insan hakları örgütlerinin, üniversitelerin, uluslararası toplumun, eğitim, sağlık ve iş dünyasının, kamu politikalarına yön veren tüm yapıların işbirliği öngörülmektedir.” Dedi.

  Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Başkanı Halime Güner de, 15 ve 19 yaş arasında anne olan kadınların ölüm oranlarının daha riski olduğunu söyledi.

  Güner “ çocuklar erken evlendirilmesin. Çocukların erken evliliklere kurban edilmesin istiyoruz. Mardin medeniyetlerin beşiği burada Mezopotamya’nın çocukları var. Mardinli çocuklar var. Erken evlilik her yönüyle tehlikeli. Buradan bütün Türkiye’ye sesleniyoruz. çocuk gelinler olmasın” dedi.
  [​IMG]


  ”ÇOCUK GELİNLER HAYIR” KONSERİ

  Düzenlenen söyleşinin ardından sanatçı Burhan Şeşen Mardin cumhuriyet meydanı Arekeoparkta mini bir konser düzenledi. Konserde çocuklar Şeşen’e hep birlikte eşlik etti.

  habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uçan Süpürge Çocuk Forum Tarih
Uçan Süpürge 2009 ödülleri açıklandı Sinema Dünyasından Haberler 14 Kasım 2008
Uçan sınıf Eric Kastner kitabı özeti, konusu, ana fikri ve karekterleri nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 23 Aralık 2013
Uçan Balonlara Etki Eden Kuvvetler Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 16 Mayıs 2013
Uçan Sınıf Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 10 Mart 2013
Teknoloji Tasarım Kurgu Kuşağı - Uçan Araba Video İzle Eğitim Videoları & Flash ve Slaytları 23 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş