Uçak Motor Bakım

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 2 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Uçak Motor Bakım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uçak Motoru programının amacı, uçak motorlarının yapımı, bakımı ve onarımı alanında çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Uçak motor teknikerleri, Ulaştırma Bakanlığına bağli uçak fabrikalarında ya da onarım atölyelerinde görev alabilir veya motor bilgisini benzer başka alanlarda değerlendirebilirler.

  Programın Amacı: Uçak motoru programının amacı, uçak motorlarının yapımı, bakımı ve onarımı alanında çalışacak ara insangücünü yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Uçak motoru programında matematik, fizik, malzeme ve imal usulleri, temel elektrik ve elektronik; motor üretim teknikleri, uçak motoru bakımı ve revizyonu, sayısal motor kontrol sistemleri, pervaneler ve uçak atölyesi dersleri okutulur.

  Gereken Nitelikler: Uçak motoru programında eğitim görmek isteyenlerin, başta fizik ve özellikle mekanik olmak üzere, temel bilimlere ilgili ve bu alanlarda başarılı, şekil algısına ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne sahip el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen kimseler olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Uçak motoru programını bitirenlere "Uçak Motoru Teknikeri" ünvanı verilir. Uçak motoru teknikeri, uçakların motor kısımlarını kontrol eder, arıza varsa yerini belirler ve tamir eder. Uçak motoru yapımında uçak mühendisinin gözetim ve denetimi altında çalışır. Uçak motoru teknikerlerinin motor teknikerlerinden farkı, uçak motorları konusunda uzmanlaşmış olmasıdır.

  Çalışma Alanları: Uçak motor teknikeri Ulaştırma Bakanlığına bağlı uçak fabrikalarında ya da onarım atölyelerinde görev alabilir veya motor bilgisini benzer başka alanlarda değerlendirebilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uçak Motor Bakım Forum Tarih
Uçak Motor Bakım Ne Demektir Meslekler Rehberi 2 Ekim 2011
Uçak Motoru Teknikerlerinin Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 2 Ekim 2011
TEI 300 milyon dolara çıktı uçak motoruna odaklandı Ekonomi Ve Borsa 30 Ocak 2010
2009 yılı Motorlu Taşıt Vergisi açıklandı (Jeep vergisi uçak vergisinden fazla) Motorlu Araçlar Dünyası 29 Aralık 2008
Uçak Piston Motorları Hakkında Bilgiler ve resimler Hava ve Deniz Taşıtları 9 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş