Uçak hızında tren

'Bilim & Teknoloji' forumunda Dine tarafından 30 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Uçak hızında tren konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul- Ankara arasına uçak hızında tren geliyor.

  Ankara-İstanbul hızlı tren projesi için Ankara'ya uzay istasyonu görünümünde bir gar inşa edilecek. Garda 5 yıldızlı otel bile olacak.

  Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD, Ankara’ya, inşa edilecek 5 yıldızlı hızlı tren garı için ihale hazırlıklarını tamamladı. Ulaştırma Bakanlığı, 100 milyon dolarlık yatırım gerektiren projeyi yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle ihale etmek için Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) izin başvurusunda bulundu.
  Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, ihaleye onayın hemen ardından çıkabilecek durumda olduklarını söyledi. Yetkililer, yabancı yatırımcıların projeyi çok yakından izlediğini belirterek, “Avrupa’dan ve Uzakdoğu’dan dünyanın pek çok ülkesinden yatırımcılar projeye ilgi duyuyor” dedi
  TOBB İHALESİZ İSTEDİ
  Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, projeye, gündeme geldiği dönemde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) talip olduğunu anımsatarak, “TOBB, gümrük kapılarında olduğu gibi projenin yapımını ihalesiz üstlenmek istemişti. Projenin TOBB’a ihalesiz verilmesi mümkün değil. Gar için açılacak ihaleye TOBB da girebilir” dedi.
  TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, daha önce yaptığı açıklamada, dünyanın önde gelen otel işletmecisi Hilton’un projede yer alacak 5 yıldızlı otele talip olduğunu belirtmişti. Karaman, TCDD’nin eski ikinci bölge binası ile halen misafirhane olarak kullanılan binanın otele dönüştürüleceğini vurgulamıştı. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, başta İstanbul ve İzmir olmak üzere diğer illere de sırasıyla benzer garların inşa edileceğini söyledi.
  GÜNDE 50 BİN KİŞİYİ AĞIRLAYACAK
  Ankara Hızlı Tren Garı, uzay istasyonu görünümünde tasarlandı. Ankara-İstanbul hızlı tren hattının ilk istasyonu olan gar bünyesinde örneklerine Avrupa’da sıkça rastlanan 5 yıldızlı otel, alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro ve sergi solanları, sosyal tesisler ile lüks lokanta ve restoranlar bulunacak. Garın, günde 50 bin kişiyi ağırlaması bekleniyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Uçak hızında tren Forum Tarih
Derebucak Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Konya Konya Tanıtımı 6 Aralık 2012
Soğucakpınar İlköğretim Okulu Bilgileri Osmaneli Bilecik Bilecik Tanıtımı 14 Temmuz 2012
Bucak Bucak Kaçmak Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 12 Temmuz 2012
Sogucak İlköğretim Okulu Bilgileri Savaştepe Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 26 Haziran 2012
Kasım Kucak Açarmıydı Bana? Ya Da Eylül Severmiydi Beni... Hasret ve Özlem Yazıları 1 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş