Tuzlu Su Balıkları resimleri İsimleri Nelerdir

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda UquR tarafından 23 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Tuzlu Su Balıkları resimleri İsimleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tuzlu Su Balıkları resimleri İsimleri Nelerdir

  ZURNA BALIĞI (Scomberesox Saurus)


  [​IMG]


  ZURNA BALIĞI
  Scomberesox SaurusMakrelenhechtBalaou Atlantique
  Uskumru Turnası da denir. Ilık ve sıcak denizlerin üst düzeylerinde ve sahillerden uzakta yaşar. Uzunlukları ortalama 50 cm'dir. 20 - 30'lu gruplar halinde gezerler. Bilhassa Ege ve Akdenizde rastlanır. Etçil bir balıktır ve sürü halindeki küçük balıklarla beslenir. Etleri beyaz ve lezzetli olmakla beraber kütle avcılığı yapılamadığı için ekonomik değeri önemsizdir. Erken ilkbahardan yaza kadar her seferinde 1.000 - 1.500 olmak üzere 7 - 8 defa yumurta verirler.

  İZMARİT (Maena Smaris )

  [​IMG]  İZMARİT
  Maena Smaris[​IMG]Gefleckter Schnauzenbrasse[​IMG]Mendole[​IMG] Picare
  Denizlerimizin yerli balıklarındandır. Küçüklerine Kancur[​IMG] büyüklerine Kanal İzmariti denir. Boyu ortalama 15 cm[​IMG] dişileri daha küçük olur. Hareketli ve kurnazdır. Yaz aylarında sahillere kadar sokulur. Üst[​IMG] ön dikenleri tehlikelidir. Batar ve yara yapar. 10 - 12 yıl yaşayabilir. Erkekleri 3[​IMG] dişileri 2 yaşında olgunlaşıp 60.000 - 70.000 yumurta verir. Balık yumurtaları[​IMG] yavruları ve yosunlarla beslenir. Eti beyaz ve lezzetlidir. Bol tüketilir.

  Pişirme Biçimi
  Tava[​IMG] ızgara[​IMG] buğlama [​IMG] tuzlama

  Dönem
  Ağustos - Ekim

  İSTRONGİLOS (Spicara Smaris)

  [​IMG]  İSTRONGİLOS
  Spicara Smaris[​IMG]Schnauzenbrasse[​IMG]Picarel
  Bütün denizlerimizde ve denizlerin nehirle karışımı acısu bölgelerinde yaşar. İzmaritle aynı ailedendir. Erkekleri 13 - 16[​IMG] dişileri 15 - 20 cm. boy ve 50 - 100 gr. ağırlıkta olur. Suların ısısına göre açıkdenizle kıyılar arasında gidip gelirler. Nisan - Mayıs[​IMG] bazen de Temmuza kadar üreyip 40.000 - 60.000 yumurta döker. Planktonlar[​IMG] küçük hayvanlar ve deniz bitkileriyle beslenir. Eti lezzetlidir[​IMG] bol bulunduğu için ekonomik değeri vardırİSTAVRİT (Trachurus Trachurus)

  [​IMG]  İSTAVRİT
  Trachurus Trachurus[​IMG]St”cker[​IMG]Cinchard Commune
  Denizlerimizde Sarıkanat İstavrit (Akdeniz) ve Karagöz İstavrit (Karadeniz - Marmara) olarak iki türü yaşar. Boyları Karagöz'de 15 - 25 cm[​IMG] en çok 30 cm[​IMG] Sarıkanat'ta ise 30 - 50 cm. olur. Küçüklerine Kraça denir. Gezici balıklardır. Hamsi[​IMG] Çaça[​IMG] Çamuka gibi küçük balıkların yavrularıyla beslenir. Mayıs - Ağustos arası sürüler halinde ürer.
  Lezzetli eti[​IMG] çeşitli yemekleri ve bol avlanmasıyla ekonomik değeri en yüksek balıklardandır.

  Pişirme Biçimi
  Tava[​IMG] çiroz

  Dönem
  Sonbahar ve kış ayları Ekim[​IMG] KasımİSPARİ/ISPAROZ (Diplodus Annularis)

  [​IMG]  İSPARİ / ISPAROZ
  Diplodus Annularis[​IMG]Ringelbrasse[​IMG]Sparellion
  Bütün denizlerimizin sıcak ve ılık sahil bölgelerinde yaşayan bir Karagöz türüdür. 16 - 20 cm'e büyüyebilir. Denzi kurtları[​IMG] karides[​IMG] yosunlar ve balık yavrularıyla beslenir. Göçer balıklardandır. İlkbahardan yaz sonuna kadar üremelerini sürdürür. Eti beyaz[​IMG] yağlı ve lezzetlidir.

  Pişirme Biçimi
  Tava[​IMG] buğlama [​IMG] ızgara

  Dönem
  Yaz ayları Ağustos

  İSKORPİT HANİSİ (Polyprion Americanus)

  [​IMG]  İSKORPİT HANİSİ
  Polyprion Americanus[​IMG]Wrackbarsch[​IMG]Cernier Commun
  Boyu 2 m. olabilen bu balık Hani cinsinin en iri örneklerindendir. Deniz diplerinin taşlık[​IMG] kayalık oyuklarında 100 - 200 m.[​IMG] yetişkinleri 1.000 m'ye kadar derinliklerde yalnız yaşar. Etçil bir balıktır[​IMG] küçük balıklar[​IMG] kabuklular ve diğer hayvanlarla beslenir. Eti lezzetli ve bol olmakla beraber az avlandığı için ekonomik yönü zayıftır. İnceleme olanağı da az olduğu için yaşam ve üreme şartları Hani türüne uygulanabilir.VATOZ (Raja Clavata)

  [​IMG]  VATOZ
  Raja Clavata[​IMG]Nagelrochen[​IMG]Raie Bouclee
  Köpekbalığı ailesindendir. Bütün dünya denizlerinde çok çeşitli türleri yaşar. 1 m'yi aşan boy ve 40 - 50 kg. ağırlıkta olanlarına rastlanır. Uzun geziler yapmadan 15 - 20 m'den 100 - 150 m'ye varan derinlerde kumlara gömülü yatarak av bekler. Kabuklular[​IMG] küçük balıklarla beslenir. Bahar ve yaz aylarında sahillere yaklaşarak üreme yapar. Dişileri 10 - 30 yumurta verir. Eti lezzetlidir. Fakat az tutulur. Karaciğerinden A vitamini ve yağ üretilir. Ekonomik değeri vardır.ÜZGÜN (Callionymus Iyra)

  [​IMG]  ÜZGÜN
  Callionymus Iyra[​IMG]Gestreifter Leierfisch[​IMG]Grand Dragonet
  Renklerinin güzelliğinden ötürü Mine Balığı adıyla da tanınır. Boyları 25 cm. kadar olabilen bu balık karides[​IMG] yengeç[​IMG] deniz kestanesi[​IMG] deniz yıldızı[​IMG] omurgasızlar ve yosunlar gibi çeşitli besinlerele yaşar. Sığ sulardan 300 - 350 m. derinliklere inebilir. Denizlerimizde yaygın olarak bulunur. Etinin kıymetli olmayışı[​IMG] dikenlerinin az da olsa zehirli oluşu ile herhangi bir ekonomik yönü yoktur.UÇAN BALIK (Exocoetus Volitans )

  UÇAN BALIK
  Exocoetus Volitans[​IMG]Fliegender Fisch[​IMG]Poissont Volan[​IMG] Exocete
  Güney Ege ve Akdeniz'de dibe inmeden deniz yüzeyinde yaşar. Planktonlar[​IMG] omurgasızlar ve yavru balıklarla beslenir. Gümüş ve Kefal'e benzer. Boyu 20 - 30 cm. olabilir. Bazen büyük balıklardan kurtulmak[​IMG] bazen de saatte 80 km'yi bulan yüzme hızı gereği[​IMG] su yüzeyinden 25 - 50 cm. yükselip büyük kanatlarıyla 2 - 13 saniye ve 50 - 250 m'lik planör uçuşları yapar. Baharla yaz arasında deniz ortasında yumurtalarını yosun[​IMG] ağaç dalı gibi herhangi ibr şeye yapıştırarak ürer. Eti lezzetlidir. Bölgesel değerlenir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tuzlu Balıkları resimleri Forum Tarih
Deniz Suyu Neden Tuzlu Doğa ve Bitkiler 31 Ocak 2014
Deniz Suları Tuzlu Olduğu Halde Yağmur Sularının Tuzlu Olmamasının Nedeni Nedir? Doğa ve Bitkiler 8 Aralık 2013
Tuzlukçu Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Konya Konya Tanıtımı 9 Aralık 2012
Tuzluca Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Iğdır Iğdır Tanıtımı 3 Aralık 2012
Tuzlu Kurabiye Tarifi Yapılışı Resimli Pasta ve Hamur İşleri 30 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş