Tuzla Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tuzla Köyü Hakkında Bilgi Artova Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tuzla Köyü Artova - Tuzla Köyü Hakkında -Tuzla Köyü Tanıtımı - Tuzla Köyü Resimleri  Bilgiler
  Nüfus 136 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60670
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Artova
  Tuzla, Tokat ilinin Artova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  bilinen tarihi yaklasik 200 yil once su anda koyun bulundugu yerin karsisinda ki kavunluk bolgesine gelen birkac ailenin daha sonra icme ve arazi sulama icin su yetersizligi nedeniyle ovani arasindan gecen derenin karsisina yerlesmeleri ile baslar.Bu ailelerden sonra erzurumdan sivastan tokatin diger bolgelerinden yer bulmak amaciyla gelen diger ailelerinde katilimiyla heterojen bir topluluk olarak bugune gelirler.ayni koyde yasamalari sonucu ortak ozellikler gelisir. Turan topsakal.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya
  Tokat iline 47 km, Artova ilçesine 9 km uzaklıktadır. Toprakları genelde düz olmakla beraber, kuzey yönünde dağlık arazi ile çevrilidir.Kuzey yönünde yükseklik 1400 mt'yi biraz aşar.Köy ovanın kuzey yamaçlarına kurulmuştur.Köyün rakımı ortalama 1100 mt'dir.Çekerek ırmağı köyün güneyinden geçerek verimli araziyi sular.iklimin ve karasallığın etkisiyle yeşil alan azdır.Kendiliğinden yetişen meşelerin ve çalıların dışında artova yönünde muhtarlık tarafından dikilen çam ağaçları yetişmektedir.Köyün ulaşımı rahattır.Tokata ve Sivasa tamamen asfalt yollarla bağlanmaktadır.OKTAY ÇELİK

  İklim
  Köyün iklimi, Türkiye'de karadeniz İklimin etki alanı içerisindedir.Ilıman orta Karadeniz iklimi ile sert karasal iklim arasında geçiş bölgesinde yer alır.En sıcak ay Ağustos olup sıcaklık 39 dereceye kadar çıkar.Kış mevsimi eskiye göre yumuşak geçsede -12' lere kadar sıcaklığın düştüğü görülür.Yağış bakımından Zile yöresinden sonra en kurak bölgede bulunmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 136
  1997 134

  Köy nüfusu son 5 yılda büyük oranda azalmıştır.Bu azalmanın nedeni göçten çok ölümlerdir. Köyden dışarıya nüfus hareketleri durmuş gibidir.Nüfusun büyük çoğunluğu 60 yaş üzeridir.

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Başta şekerpancarı olmak üzere,buğday.arpa çavdar,yonca,nohut,mercimek yetiştirilir.Küçükbaş hayvancılık büyükşehirlere göçten sonra tamamen bitmiştir.90lardan sonra köyde küçükbaş hayvancılık bitmiştir.Büyükbaş hayvan yetştirilmektedir.Ortalama her evin 2-3 büyükbaş hayvanı bulunmaktadır.Az da olsa meyvecilik yapılmaktadır.Bir dönem yapılan vişne yetiştiriciliği artık yapılmamaktadır.Köy halkının bir çoğu emekli düzeyindedir.Yaş ortalamasının yüksekliği sebebiyle bahçecilik,arıcılık vs gibi etkin çalışmalar bulunmamaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Arif Budak
  1999 - Arif BUDAK
  1994 -
  1989 -
  1984 -
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Köyün sağlık ocağı ŞÜKRÜ ÇETİN tarafından yaptırılan ABDULLAH ERDEN SAĞLIK OCAĞI'dır, ama saglik personeli yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tuzla Köyü Hakkında Forum Tarih
Körtuzla Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Tuzlagözü Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Tuzlataşı Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Tuzlaköy Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Tuzla Köyü Karasu Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş