Tuzla Gölü Hakkında Bilgi

'İç Anadolu Bölgesi' forumunda Mavi_inci tarafından 27 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Tuzla Gölü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tuzla Gölü Hakkında Bilgiler
  Tuzla Gölü Hakkında Bilgi


  Tuzla Gölü (23 km² boyu 8 eni 4 km derinliği batı kıyılarında 10-15 mdenizden yüksekliği 1138 metre). Batı bölümünde kırılmaların bulunduğu bir çöküntü alanında oluşmuş çok tuzlu ve dışarıya akışı olmayan bir göldür. Kayseri’nin hemen kuzeydoğusundaki bu göl çanağına çevre dağlarından inen dereler çok alüvyon getirmiş bu nedenle bir yandan burada genişçe bir ova oluşmuş. Gölün bir yanı bataklık olmuştur. Gölün tuzundan faydalanılır yazın bu gölün suları çok çekilir.

  Tuzla Gölü, İç Anadolu da insanoğlunun olumsuz etkilerinden kısmen kurtulmayı başaran tek tuzlu göldür. Göl (25-35 km2) Kayserinin 40 km. kuzeydoğusunda bulunan Palas Ovasının (106 km2) bir parçasıdır.

  Çöküntü ovası karakterinde olan Palas Ovası, kendisini çevreleyen Kırkkız ve Işıl Tepesi, Göztepe ve Elmalı Dağı gibi önemli yükseltiler nedeniyle kapalı havza olma özelliğindedir.

  Ovanın batısında yer alan göl, kuzey-güney yönünde, ince uzun bir görünüme sahiptir. Gölün önemli su kaynaklarını göle doğudan giren Değirmen deresi, güneydoğusunda Yertaşpınar, güneyinden giren Körpınar, Başpınar ve Soğukpınar oluşturur.

  Yer altı, yağmur ve kar sularının yanı sıra, gölün doğusunda bulunan ıslak çayır alanlarının taşkın suları ise gölü besleyen diğer su kaynaklarıdır. Kuzeyinde bir set gibi duran tepeleriyle, Kızılırmak Nehrinden ayrılan Tuzla Gölünün çevresinde, sazlıklar, ıslak çayırlar, tuzcul bitki bozkırları, mera ve tarım arazileri yer alır.

  Yaz aylarında yağışın azalmasına ve buharlaşmanın da artmasına bağlı olarak göl alanı daralmakta, suyun içindeki tuz göl kenarında çökelmektedir. Göl suyunun çekildiği alanlarda 10-15 cm kalınlığında tuz tabakası oluşmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tuzla Gölü Hakkında Forum Tarih
Tuzla Gölü Nerdedir - Tuzla Gölü Hakkında Bilgi İç Anadolu Bölgesi 2 Aralık 2010
Asitler Tuzlar Bazlar ve Özellikleri Madde Madde Konu Dışı Başlıklar 28 Aralık 2013
Asitler Tuzlar Bazlar Özellikleri Madde Madde Konu Dışı Başlıklar 25 Aralık 2013
Asitler, Bazlar ve Tuzlar - Asit ve Bazların Kullanım Alanları Konu Dışı Başlıklar 19 Ekim 2012
Tuz, Tuzlar, Tuzların Özellikleri, Tuzların Çeşitleri Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş