Tuzhisar Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tuzhisar Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hafik Tuzhisar Köyü - Tuzhisar Köyü Hakkında - Tuzhisar Köyü Tanıtımı - Tuzhisar Köyü Resimleri
  İlçe: HAFİK

  İl: SİVAS

  Köy Muhtarı: ALİ OSMAN YILDIZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0(346)857 1075

  Cep Telefonu: 0 537 794 94 45

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000 - 199

  İle Uzaklığı: 35 km

  İlçeye Uzaklığı: 24 km

  Rakım: 1360 m


  Tarihi

  Bu köyü kuranlar Ermenilerdir.Başbuğ Emir Timur'un Van'a girmesiyle Van'dan kaçan Ermeniler bu köyü kurmuşlardır. Fakat 1.Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle Anadolu'ya göçen Kafkasya Erzurum ve Doğu'daki Türkler bu köye yerleştirilmiştir. Türk sülaleleri bu köye geldiklerinde köy ikiye bölünür ve kısa zaman sonra Ermeniler çeşitli ayaklanmalar çıkarır. Fakat Türkleri karşılarına alamazlar ve göç etmek zorunda kalırlar. Daha sonra Zara'dan gelen Alevi Türkmenler köye gelir ve köy tamamen Türkleşmiş olur. Köyümüzde Ermenilerden kalma bir kilise bir yıkık manastır ve maşatlıktaki mezarlar kalmıştır. Bu köy tarihte Türk'tü ve hep Türklerin kalacaktır. Köyümüz eski Türkmen kültürünü yaşatır. Gelenek ve kültür değişmemiştir. Köy halkı alevi-sünni olmasına rağmen kardeşçe yaşar ve hepsi cana yakın insanlardır...

  Köyümüzün çok tarihi özellikleri vardır.Her sene dış ülkelerden köyün eski insanları(Ermeniler) ziyarete gelir.Ermeni olmalarına rağmen iyi davranırız.Çünkü biz Türk'üz.Misafirperverliğimizi gösteriyoruz.

  Tuzhisar köyü adını köyün altındaki tuzladan alır.Bir zamanlar devlete ait olan tuzlada tuz üretimi yapılıyordu ama şu anda kullanılmıyor.Halkın lehçesinde köyün ismi 'duzasar'dır.


  İklim

  Karasal iklime sahiptir fakat çok yağış alır.Çünkü Karadeniz dağlarına yakındır.Çok yağış alması topraklarını çok verimli hale getirmiştir.Bir buğday başağından 75 adet buğday tanesi çıkmıştır.Bu sebeple Hafik ilçesinin en verimli köyü seçilmiştir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş