Tuzaklı Köyü Söğüt Bilecik

'Bilecik Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tuzaklı Köyü Söğüt Bilecik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Söğüt Tuzaklı Köyü Bilgileri - Tuzaklı Köyü Hakkında - Tuzaklı Köyü Tanıtımı - Tuzaklı Köyü Resimleri  Tuzaklı , Bilecik Söğüt ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: SÖĞÜT

  İl:BİLECİK

  İle Uzaklığı:33 km

  İlçeye Uzaklığı:22 km

  Rakım:350m

  Nüfus:

  2000:490
  1997:404

  Tarihi

  Tuzaklı Köyü ; zamanın ileri gelenlerinden Davud Ağa'nın girişimleriyle , 9 büyük ailenin bir araya toplanarak 1100lü yıllarda Sarıkaya Dağı'nın eteklerinde , Sakarya nehrine 2 km uzaklıktaki zamanında Kral Tepesi olarak adlandırılan tepeye yerleşilerek kurulmuş bir köydür..Köyümüzün bulunduğu bölgede daha önceleri Bizanslıların yaşamakta olduğu , halen , günümüze kalan bazı eserlerden tespit edilmiştir Köyümüz ismini zamanın Osmanlı padişahlarından ve devletin kurucusu olan Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi'nin avlanmak için seçtikleri bölge olması sebebiyle sürekli tuzaklara rastlanmasından dolayı TUZAKLI ismiyle günümüze kadar gelmiştir...

  Köyümüz ; gerek mimarisi gerek güzelliği ve gerek tarihten gelen endamı sebebiyle Küçük Bursa olarak da adlandırılır halk dilinde . . .

  Köyümüz ; zamanın anlatımı ile ; Bilecik ili Söğüt ilcesine 22 km .uzaklığında bulunmaktadır..Nüfusuna kayıtlı 5000 kişi olmasına rağmen geçimi tamamen ipek böcekçiliği olan köyümüzün 1991 yılında yaşanan körfez krizi ve zamanın hükümetinin ipek ithalatını serbest bırakması ile girdiği krizden çıkamayarak başta Söğüt ilçesi olmak üzere Bilecik,İstanbul,Bursa,Denizli illerine göçe yönelmiştir..

  Halen köyümüzde 300 hane ve 500 nüfus bulunmaktadır ..Kalanlar geçimlerini tarımcılık ve hayvancılıkla idame ettirmektedirler..

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Bilecik iline 33 km, Söğüt ilçesine 22 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: MEHMET ALİ ÖZDOĞAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:3642098
  Cep Telefonu: 05366654874

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tuzaklı Köyü Söğüt Forum Tarih
Tuzaklı Köyü Merkez Samsun Samsun Tanıtımı 28 Nisan 2010
Tuzaklı Köyü Osmangazi Bursa Bursa Tanıtımı 27 Nisan 2010
Tuzaklı Köyü Araç Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş