Tuzak Köyü Hendek Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tuzak Köyü Hendek Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hendek Tuzak Köyü - Tuzak Köyü Hakkında - Tuzak Köyü Tanıtımı - Tuzak Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: KERİM BAYKAL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (264) 642 69 94

  Cep Telefonu:
  0 (542) 357 05 03

  Tuzak, Sakarya ilinin Hendek ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı.Köyün yakınında bulunan TUZ DAĞ'ından bilinen adıyla ÇAM DAĞ'IN dan gelmektedir. Köyün tahmini olarak 250-300 yüz yıla yakın bir geçmişini olduğu sanılmaktadır. Köyün şu anki yerleşim yerindeki geçmişi yaklaşık 100 yıl kadardır. daha önceki yeri ise 2 kilometre kadar uzaklıkta ve dağlık bir yerdir. Şu an bulunduğu yer, daha önceleri ormanlık ve bataklık olduğu için zamanında yerleşim yeri olarak kullanılmamıştır. Çok verimli toprakları nedeni ile günümüzdeki yerine taşınılmıştır. Tuzak köyüne 1970'li yıllarda Trabzon kökenli vatandaşlar yerleşmiştir. Yerleşim daha sonrada devam ederek başta 2,3 hane olan Trabzon kökenli aile sayısı 2009 itibariyle 40-45'a kadar ulaşmıştır. Bir çoğu ticaretle uğraşıp köy nufusuna kayıtlıdır. Bir çok etkinliklere katılıp köy halkıyla iç içe yaşamaktadırlar. Köyde bulunan hane sayısı, günümüzde 130 civarındadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur. yemekleri Keşkek, Şeker Kamışı Pekmezi, Yumurtalı patates Oturtması, Gözleme, Kulak

  Coğrafya

  Sakarya iline 25 km, Hendek ilçesine 23 km uzaklıktadır. Köyün şehirle ve ilçe ile ulaşım yolları ayrıca, köyün iç yolları tamamen asfalttır. Köyün kuzey kısmıda ise yükseltisi fazla olmayan bir dağ bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün kuzey kısmında bulunan dağ, kuzey rüzgarlarını nispeten kesmektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Çoğunlukla; mısır ve şeker pancarı üretimi yapılmaktadır. yetiştirilen diğer ürünler ise; patates, soğan, domates, salatalık, marul, kabak, çekirdek kabağı, buğday, arpa, yulaf, lahana, tütün, biber, sarmısak, patlıcan, bamya, fasülye, kavun, karpuz, şeker kamışı, süpürge, bakla, ay çiçeği dir. Köyde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Bunun yanı sıra ticaretle uğraşanlarda vardır.yoğun olmayarak fındık bahçeleri bulunmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve artı olarak taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tuzak Köyü Hendek Forum Tarih
Tuzaklı Köyü Merkez Samsun Samsun Tanıtımı 28 Nisan 2010
Tuzaklı Köyü Osmangazi Bursa Bursa Tanıtımı 27 Nisan 2010
Tuzakçı Köyü Gönen Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 24 Nisan 2010
Tuzak Köyü Kepsut Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 24 Nisan 2010
Tuzaklı Köyü Söğüt Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş