Tutuş Köyü Dodurga Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Tutuş Köyü Dodurga Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dodurga Tutuş Köyü - Tutuş Köyü Hakkında - Tutuş Köyü Tanıtımı - Tutuş Köyü Resimleri
  İlçe: DODURGA

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: ALİ SARIŞEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(364)7237456

  Cep Telefonu:
  0(535)3609095


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  757

  1997
  807


  İle Uzaklığı:
  49 km

  İlçeye Uzaklığı:
  4 km

  Rakım:
  790 m


  Tarihi

  Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, büyüklerimizden duyduklarımız ve edindiğimiz bilgiler doğrultusunda; Tutuş Köyü : Emirler, Sepetçiler, İbililer, Çiller lakaplarıya anılan beş kabile veya oymaktan meydana geldiği bilinmektedir. "Tutuş" isminin halkın birbirlerine karşı tutkun olmalarından ortaya çıktığı söylenmektedir.


  Coğrafya

  Doğusunda Çiftlik köyü,batisinda Alpagut Beldesi, kuzeyinde Osmancık ilçesi ve güneyinde Ayva Köyü bulunmaktadır.


  Ekonomi

  Köyümüz, 1940 yıllarına kadar geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlardı.Köyün arazileri içerisinde linyit kömür madenlerinin işletilmeye başlamasıyla beraber tarım ve hayvancılık değerini kaybetmiştir.Zaten tarım ve hayvancılık köylünün kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelikti.Pazarlama söz konusu değildi.İlk maden işletmeciliği 1940'lı yıllarda Çorum İl Özel İdaresi tarafından başlatılmıştır.Buradaki personel ihtiyacının başta Tutuş Köyü ve civar köylerden giderilmesi neticesinde köyümüzün kaderi çok kısa zamanda değişmiştir.


  1960'lı yıllarda Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun bu maden sahalarında sondaj çalışmalarına başlaması, İl Özel İdaresi bünyesinde bulunan maden ocaklarınında bu kuruma devredilmesi sonucu iş sahasının daha da genişlemesi neticesinde köy halkı yediden yetmişe maden ocaklarına rağbet etmiştir.Çevre il ve ilçelerden personel alınması sonucu köy kısa zamanda gelişmiş ve genişlemiştir.1965'li yıllarda 7 km uzaklıktan su getirilerek merkez yerlere çeşmeler konulmuştur.


  1955'li yıllarda elektrik gelmiş, 1960 yılında 2 dershanelik ve bir öğretmen lojmanı bulunan okula kavuşmuştur.1967 yılında 500,000- Türk lirası harcanarak bir Camii yaptırılmıştır.2 dershanelik okulun yetersiz oluşu nedeniyle 1970 yılı başlarında başlanılıp, 1 yıl içerisinde 6 dershanelik bir okul daha yaptırılmıştır.Bu hizmetlerin devamını takip eden yıllarda Okul,Camii ve Mezarlık etrafına istinat duvarları yapılarak kavak ağaçları dikilmiştir.Köy Halkı 1977 yıllarında hanelerinde terkos suyu ile tanıştı.Yine 1984 yıllarında kanalizasyona kavuştular; yakın köy ve kasabalardan insaat ustaları getirilerek toprak binalar yerlerini betoner binalara bırakmıştır.


  1940 - 19480 yıllarına kadar işsizlik problemi olmadığından köyde 10 adet kahve, 4 kasap, 2 ekmek fırını ve 6 adet bakkal faalitini sürdürmekteydi.1973-1975 yılları arasından yurtdışına (Almanya) çalışmaya giden köy vatandaşları bile yatırımlarını, maden sahası olduğundan buraya yapmışlardır.1986 yılına kadar köyden dışarıya fazla göç olmamışken, maden ocaklarında 1986 HAZİRAN ayında yapılan tenkisat neticesinde 465 personelin başka yerlere nakledilmesi, 2002 yılında da maden ocaklarının tamamiyle özel sektöre devredilmesi sonucu 435 hanelik köy 2006 yılı itibariyle 200 hanenin altına düşmüştür.Hanelerin kimi çocuğunu okutma, kimi geçim derdi, kimi maden ocaklarınca istimlak neticesinde hanelerinin yıkılması (22 Hane) gibi nedenlerle köyde büyük bir nüfus kaybı olmus ve daha ileri parlak devirlere gidecek olan köy şu anda bir mezra durumuna düşmüştür.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 Sadık SİVRİKAYA
  2004 Ali Sarışen
  1999 Ali Sarışen
  1994 Ali Sarışen  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi , YerelNet


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tutuş Köyü Dodurga Forum Tarih
Benim Sakalım Tutuştu, Sen Cigara Yakmak İstersin Atasözünün Anlamı Açıklaması Atasözleri & Deyimler 5 Temmuz 2011
Etekleri tutuşmak nedir - Etekleri tutuşmak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 9 Şubat 2011
Batman - Hasankeyf - Hasankeyf Beşir Tutuş Lisesi Liselerimiz 15 Mart 2010
Belözoğlu - Demirören düelloya tutuştu! Beşiktaş 9 Mart 2010
Ağladı bulutlar tutuştu yağmurlar bir adam sustu Resimli Şiirler 22 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş