Tutmaç Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tutmaç Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Tutmaç Köyü - Tutmaç Köyü Hakkında - Tutmaç Köyü Tanıtımı - Tutmaç Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: SİVAS

  Köy Muhtarı: ERDAL SADIK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (346) 278 80 06

  Cep Telefonu: 0 (533) 247 60 49


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 148

  İle Uzaklığı: 34 km  Tarihi

  Köy halkının büyük çogunluğu (1320)-1904 tarihinde Karabağ özerk bölgesi Gence ili Vagadi- Tezekend köyünde yaşarlarken Rus çarlıgından Osmanlı devletine şartlı olarak geçiş izni alırlar. 26 Aile 40 kagnı ile Erivan ( Ermenistan) üzerinden Aras nehri üzerindeki Malkara köprüsünü,Alican gümrük kapısını geçerek Çilli hudut karakolun'da Osmanlı Devletine teslim olurlar.Igdır'dan Agrıdagı ile Pamukdagı arasından geçerek Dogubeyazıt'a ugramadan,Taşlıçaya oradanda Agrıya geçerler.İlk göç yılı kışını 1904 Mirzehanda geçirirler.Daha sonra Muş-malazgirt-Bostankaya köyüne yerleşirler. Erzurum, Kars ve Ağrı illerinin Rus işgaline uğraması sonucu, burada yaşayan aileler(1331)-1915 tarihinde göç ederek Sivas Tutmaç köyüne yerleşmişlerdir.

  Muhtelif tarihlerde, çeşitli sebeplerden dolayı bazı illerden ve çevre köylerden göç eden ailelerin köye gelip yerleşmesi sonucu bugünkü etnik, sosyal ve kültürel yapısına kavuşmuştur.Köy etnik ve kültürel açıdan homojendir.Köy halkı Abay , Açık ,Adem, Alim, Ata,Araç,Arsu, Arslan, Artuç, Arınç, Acar, Arikan,Ayaz, Aydın,Avcı, Bali, Baysan, Boz, Çapraz, Çınar Çigdem, Çelik, Daşdelen, Demirhan,Dogan, Esmer, Ekmekci, Gözüaçık,Halis, Hülagü, Karabağlı, Kaya, Koçer, Kotan, Kodak, Korkmaz,Kırhasan ,Manav, Murat, Olcay,Oruk, Özatakan, Patlar, Sadık, Sakarya, Serman, Tamtekin, Tarhan, Türkmen, Ulaş, Yekeler,Yıldırım, Zinnuroğlu soyadlarını taşır. Çogunlugu aynı soydan olmasına ragmen Soyadı Kanununda, degişik soyadlar almışlardır.

  Köyden Aşık Tabibi,Aşık Bağrıyanık -şair Tahsin Aydın,Asım Yekeler gibi şair ve ozanlar yetişmiştir.


  Kültürel Yaşam

  Tutmaç Köyü , ilk yerleşimden sonra sürekli göç vermiş, özellikle Istanbul'da yaşamaktadırlar. Mevcut Köyde yaşayanlar genelde 2. Kusak nesildir. Diğer taraftan göç edenlerden emekli olanların önemli bir bölümü köye dönmeye ve yatırım yapmaya başlamışlardır.

  Eğitime çok büyük önem vermekte. Modern ileri görüşlü fakat geçmişiyle kültürüyle barışıktır. Sivas'ın en fazla Üniversite mezununa sahip Köyüdür.Köyde okuma yazma oranı %100 olup,egitimde bayan,erkek ayrımı yapılmaz, üniversite mezunu 500'in üzerindedir.Bu vesileyle yüksek kademelerde görev yapan memurlar, ticaret ve sanayide çok Tutmaçlı iş adamı bulunmaktadır.

  Sivas’ın Tutmaç Köyünden göç edip farklı Şehirlerde yaşayan Tutmaçlılar bir araya gelerek köylerine yatırım yapma kararı aldılar.

  Sivas Tutmaç Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Dernek Başkanı Sait Karabağlı’nın girişimleri ile bir araya gelen tutmaçlılar köylerinin kalkınması için köylerinde organik tarım üretimi yapacaklarını, üretilen organik ürünlerin paketlenerek geniş kitlelere ulaştırılması için çalışmalar başlatıldı.

  Organik tarımın tamamen doğal yöntemlerle, sanayi bölgelerinden uzak, kimyasal ilaç, suni gübre ve hormon kullanılmadan yapıldığını kaydeden Karabağlı, bu tür üretimin insan sağlığı açısından da çok önemli olduğunu belirtti. Bu amaca yönelik olarak köyde dernek aracılığı ile arazi satın alınması, hazine arazilerinin veya şahıs arazilerinin kiralanması yolu ile üretime kısa sürede geçileceğini bildiren Karabağlı bu yatırıma katılacak olanların hisseleri oranında kar payı alacaklarını, yörede işsizlik sorununun kısmen giderileceğini, yöre halkına iş imkânı sağlanacağını bölgede organik tarım bilincinin yaygınlaşacağını, Tutmaç köyünde bulunan verimli 36.000 Dakarlık tarım arazisinin bu işe çok çok müsait olduğunu bildirdi.

  Yemek Kültürü; En meşhur yemeği mercimekli etli Bulgur Pilavı'dır. Ekmek Aşı ,İçli Köfte,Yoğurtlu Köfte, Hıngel, Haşıl,Mantı,Kete, Fetir,Hasıta,Keleçoş,kuskus,kavurma eriştesi,yumurta eriştesi. takip eder.sebze olarak tüketilen, genel bilinenin dışında Yemlik,Madımak,Kangal,kenger gibi dogal bitkilerdir. Ekmek olarak Tandırda Lavaş pişirilir. Yine damak tadı nedeniyle yemek alışkanlıkları günümüzdede devam etmektedir.Damak tadı tutkusu köyden bir çok ünlü lokantacının yetişmesine vesile olmuştur.Sivas merkezde ve bilhassa istanbulda markalaşmış restorantlar işletmektedirler.

  Kadınları ev işleriyle uğraşırlar. Tarlada bayanlar çalıştırılmaz.

  Düğünlerde davul zurna eşliğinde Sivas halayı ile beraber bir çok yöresel oyunlar oynanır. yalnız bu oyunları halen gunumuzun orta yaş üstü büyükleri çok iyi bilmektedir.

  Köyde bakkal yoktur. yalnız günde birden fazla seyyar ekmek sebze meyve satıcısı Köye uğrar evlere kadar servis vardır. tüm genel ihtiyaclar Sivas'a gitmeden sağlanabilmektedir.

  Her evde sabit telefon bulunur,Turkcell Cep telefonu ile rahat iletişim saglanır.

  Köyün içinden bir Irmak akar, Köyün Yakınlarında sulama göleti vardır. Orada balık avlanabilmekte. ayrıca yakınındaki Tecer Dağında Alabalık tesisleri bulunmaktadır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma özellikle Buğday ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılık giderek azalmaktadır.Son yıllarda organik tarım çalışmaları ve hayvancılık,Köy dernegi aracılıgı ile geliştirilmeye başlamıştır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var. ama sağlık memuru yok Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tutmaç Köyü Hakkında Forum Tarih
Tutmaç Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Tutmaç Çorbası Tarifi Yapılışı İçecekler ve Çorbalar 23 Nisan 2011
Osmaniye yöresel yemekler TUTMAÇ Osmaniye Tanıtımı 30 Mart 2009
Yoğurtlu tutmaç çorbası İçecekler ve Çorbalar 4 Aralık 2008
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş