Turunçgillerin ülke ekonomisindeki yeri nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 3 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Turunçgillerin ülke ekonomisindeki yeri nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  turunçgillerin ülke ekonomisindeki yeri?

  Turunçgiller (Narenciye) : Portakal, mandalina, greyfurt, turunç ve limon bitkilerine genel olarak turunçgil denir. Akdeniz ikliminin özelliklerine uyum göstermesi nedeniyle Akdeniz kıyı kesiminde tarımı yaygındır. Düşük kış sıcaklığına ve dona karşı dayanıksızdır. Turunçgil üretiminde ilk sırada yer alan Akdeniz Bölgesi’ni Ege Bölgesi izler.
  UYARI : Rize ve çevresinde kışların ılık geçmesi turunçgil tarımına olanak sağlamıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Turunçgiller (Narenciye) : Portakal, mandalina, greyfurt, turunç ve limon bitkilerine genel olarak turunçgil denir. Akdeniz ikliminin özelliklerine uyum göstermesi nedeniyle Akdeniz kıyı kesiminde tarımı yaygındır. Düşük kış sıcaklığına ve dona karşı dayanıksızdır. Turunçgil üretiminde ilk sırada yer alan Akdeniz Bölgesi’ni Ege Bölgesi izler.
  UYARI : Rize ve çevresinde kışların ılık geçmesi turunçgil tarımına olanak sağlamıştır.

   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Narenciye sektörünün 2023 hedefi

  [​IMG]

  Geçen yıl bir milyon 200 bin ton ihracatla 800 milyon dolarlık döviz girdisi sağlanan narenciye sektöründe, Cumhuriyet'in 100.kuruluş yıl dönümü olan 2023'de ihracat hedefi 10 milyar dolar olarak belirlendi.
  Akdeniz Yaş Meyve, Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Kavak, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 40 milyon ton yaş sebze ve meyve üretimi yapıldığını, bunun 3,5 milyon tonunu narenciyenin oluşturduğunu söyledi.
  Türkiye'den Rusya başta olmak üzere Irak, Suudi Arabistan, Romanya, Ukrayna, Almanya, Sırbistan gibi yaklaşık 93 ülkeye yaş meyve ve sebze ihracatının yapıldığını ifade eden Kavak, her geçen yıl yeni pazarlarla sektörün daha da geliştiğini kaydetti.
  Narenciyede bu yıl havaların sıcak gitmesi nedeniyle kötü bir süreç yaşandığını vurgulayan Kavak, şöyle devam etti:
  ''Narenciyeye talebin artması için havaların soğuması lazım. Ancak bu sene aralık ayına kadar güneşli, yazdan kalma günleri gördük.
  Ancak iklim şartlarının olumsuzluğuna rağmen sektörle ilgili önümüze koyduğumuz bir önceki yıla göre yüzde 20 ihracat artışı hedefini gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz.
  Geçen yıl 2 milyon 770 bin tonluk yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirdik ve 2 milyar dolarlık girdi sağlandı. Narenciyede ise 1 milyon 200 bin ton ihracatla 800 milyon dolarlık döviz girdisi oldu.
  Bu yıl rakamların yüzde 20 oranında artacağını düşünüyoruz. Hedefimiz, Cumhuriyetin 100'üncü kuruluş yıldönümü olan 2023'te 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmek.''
  GREYFURT İHRACATIYLA JAPON KAPISINI AÇACAĞIZ
  Türkiye açısından stratejik öneme sahip ve yaklaşık 5 milyon kişinin çalıştığı narenciye sektörünün daha da gelişmesi, ihracatının artması konusunda çaba gösterdiklerini ifade eden Kavak, ''Bu konuda Japonya başta olmak üzere İngiltere, Fransa gibi yeni pazarlar bulmaya çalışıyoruz.
  Yaklaşık 40 yıldan bu yana ihracat yapamadığımız Japonya pazarına ocak ayından itibaren greyfurtla gireceğiz. Japonya yıllık 180 bin ton greyfurt ithal ediyor ve bunun yüzde 80'ini de ABD'den gerçekleştiriyor.
  Yıllar sonra Türkiye'den göndereceğimiz greyfurtla Japonya kapısını açacağız. Bu ülkeyle ilgili sadece greyfurtla kalmayıp limon ve kiraz konusunda da çalışma yapacağız.
  Japonya'nın yanı sıra ihracat yapamadığımız diğer ülkelerle ilgili de girişimlerde bulunacağız'' diye konuştu.
  Türkiye'de üretilen narenciyenin dünya pazarındaki tanıtımı konusunda Rusya'da Kasım ayından bu yana yayınlanan şarkıcı Tarkan'ın yer aldığı tanıtım filminin, ihracata büyük katkı sağladığını vurgulayan Kavak, Rusya'ya narenciye ihracatında yüzde 40'a varan bir artış sağladıklarını belirtti.
  Kavak, tanıtım filminin Rusya'nın yanı sıra Ukrayna ve Azerbaycan'da da 11 Ocak tarihine kadar yayınlanacağını, bu ülkelerdeki ihracat rakamlarında da artış beklediklerini sözlerine ekledi.


  Kaynak: haber7
   

 4. çok teşekkürler ,benim ödevime çok katkıda bulundu.:)
   

 5. Türkiye'de yetişen en fazla şeyin turunçgil olduğunu düşünürsek bence ekonomimizin yarısını turunçgil oluşturmuştur. Bu da büyük bir rakam olduğundan turunçgiller ekonomimizde çok yer kaplar...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Turunçgillerin ülke ekonomisindeki Forum Tarih
Çeşitli nedenlerle başka ülkelere sığınan insanlarla ilgili gazete haberleri kısaca Haber Arşivi & Gündem 27 Eylül 2017
Ülkemizin hangi ülkelerle sınırları vardır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 26 Eylül 2017
Ülkemizin çevresinde bulunan denizler nelerdir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 26 Eylül 2017
1. dünya savaşında ülkemizi işgal eden devletler kısaca Tarihi Bilgiler 26 Eylül 2017
Ülkemizde sağlık alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları kısaca Eğitim Bilgileri 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş