Turnalı Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Turnalı Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  turnalı köyü bilgileri - turnalı köyü tanıtım - turnalı köyü resimleri  Turnalı, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  COLOR="Red"]Tarihi

  Yapılan araştırmalara göre 1071 öncesi alparslanın anadoluyu feth etmeden önce doğudan gelen tehlikeyi bertaraf etmek için o bölgedeki kaleleri feth ederek her kaleye Türk Boylarını yerleştirmiş daha sonra bu boylar Eski Köy dediğimiz yeri köy olarak yerleşmişlerdir Daha sonra doğudan kosor tarafından başka bir Türk aşireti göçebe iken uzun dağ mevkisinde hayvanlarını guderken eski köyün güvenlik açısından çok emin biryer olduğunu görerek yerleşen kişilere kız alıp vererek akraba olup beraber yaşamaya başlamışlar.

  Öncekiler bağ bahçe tarımı ile uğraşmışlar belli bir süre yaşadıktan sonra aralarında bir nifak çıkmış hayvancılıkla uğraşan grup ayrılarak yaylanın altında tuzlak denilen yere yerleşmişler bir kış çok soğuk geçınce hayvanları telef olmuş bu nedenle tuzlağı da terk ederek şimdiki köyün yerine gelip çamları yarıdan keserek kütüğünü direk olarak kullanmış uçları ilede üzerini örterek barınak yapmış daha sonra bir düğün esnasında kaleden taş gelerek düğün evinde bayağı bir can kayıbına uğramış bu acı olayaradaki küskünlüğü kaldırmış ve tüm halkı toplayıp şimdiki köyün yerine taşımış bir müddetyaşamışlar ve 93 harbi denen Osmanl-Rus savaşı ile köyümüz yaklaşık 40yıl rus işgali altında kalmış Moskova antlaşmasına göre karşılıklı esir değişimi yapmışlar 90 hane olan köyün 45 hanesi Yozgata verilmi 45 kane yozgata giderken kafile başkanı Ağca Hoca Hasan kalede ölüyor ve O nu orada toprağa verip devam ediyorlar tokata gidince dinlenmek üzre mola veriyorlar çevreyi incelediklerinde ayrıldıkları köye çok benzettikleri için Tokatta kalmaya karar vermişler
  Coğrafya

  Erzurum iline 149 km, Şenkaya ilçesine 38 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi; Karasal iklimiin etki alanı içerisindedir.Keban barajı ve bilahere Artvin Barajında su tutulmasından snra ikim tamamen yumuşamış olup kışlar daha ılık ve daha az kar yağışlı geçmektedir.yazlar nazaran kurak ve sıcak ençok yağmur ilkbaharda yağmaktadır sonbahar ılık ve yağışlı bir iklime sahiptir.

  1980 rakımı olup kırdağın kuzeye bakan etellerinde kurulmuş olup kuzeyinde Şenkaya Oltu karayolu, güneyinde Zümrüt köyü doğusunda Teketaş ve batısında bahceli kışla köyleri ile çevrilidir.

  Üç tarafı ormanlarla çevrili olan köyün geliri tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.köyün güney tarafı oldukca verimli araziye sahip olup hertürlü meyve ve sebze yetiştirmeye elverişli olup sulu tarım yapılmaktadır. Kuzey taraf ise çoğunlukla çayır ve meralarla kaplıdır.Güneyi,batısı ve doğu tarafları yaklaşık 1 kilometre bazı yerlerde daha yakından çam ormanları başlamış olup eski ismi abuzer olan 3020 metre yükseklikteki(Hayat suyu anlamına gelen )yeni ismi kır dağın 2500 metresine kadar sarı çam ormanları devem eder ormanlarda farklı ağaç türleride bulunmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 361
  1997 324
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [/COLOR]
  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Turnalı Köyü Hakkında Forum Tarih
Turnalı Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Turnalı Köyü Hakkında Bilgi Araklı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Turnalı Köyü Kaynarca Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Turnalı Köyü Nizip Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 1 Mart 2010
Turnalı Şehit Mesut Uzun İlköğretim Okulu Araklı Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş