Turnacı Köyü Uzunköprü Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Turnacı Köyü Uzunköprü Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Uzunköprü Turnacı Köyü - Turnacı Köyü Hakkında - Turnacı Köyü Tanıtımı - Turnacı Köyü Resimleri
  Turnacı, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: ERKAN KURU

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 0 (536) 936 00 22

  Tarihi

  1356 yılında osmanlı şehzadesi süleyman paşa çanakkale boğazından rumeliye geçerek gelibolu, bolayır ve tekirdağı aldı. Akıncı beylerden evrenos hacı ilbey ve paşa yiğit bey komutasındaki kuvvetler malkara hayrabolu keşan ve ipsalayı aldı. Bu dönemde uzunköprü henüz kurulmamıştı. Kır eşkiyasının barındığı ormanlık bataklık bir bölgeydi. Bu bölgede sadece çokköy baflı harala yerleşim alanları vardı. Ergenenin batısı ve kuzeyi dimetokaya bağlı bölgelerdi. Rumeliden yeni alınan bu kasaba ve köylere bursa karasi saruhan ve çanakkaleden türkmen ve yörük aşiretleri getirilerek turnacı salarlı kurtbey balaban alici maksutlu harmanlı çavuşlu dereköy kırkavak hatablı malkoç karacasalih kestanbol sultanşah değirmenci çakmak sığırcalı bulduk yenice görece köylerini kurmuşlardır. Yukarıda sayılan köyler dışındaki köyler çoğu 1828-29 1853-56 kırım savaşı 1877-78 osmanlı-rus savaşından sonra göç yoluyla olusmuştur,adını nereden aldıgı hakkında hiçbir acıklama bulunmamaktadır.

  Coğrafya

  Edirne iline 84 km, Uzunköprü ilçesine 27 km HAYRABOLU 16KM uzaklıktadır.Civarında bulunan köy ve beldeler ise şunlardır; Sipahi,Kabahöyük,Sultanşah ve Övenler'dir.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 470

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Trakya'nın geneline hakim olan ayçiçeği ve buğday üretiminden sağlanmaktadır.Köyün çevresinde aktif kömür ocakları bulunmaktadır, yerli halka bir nebze olsun iş olanağı sağlamaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekeside tamamlanmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak kullanılmamaktadır. sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş