Turanlar Köyü Germencik Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Turanlar Köyü Germencik Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Germencik Turanlar Köyü Bilgileri - AğaçdereTuranlar Köyü Hakkında - Turanlar Köyü Tanıtımı - Turanlar Köyü Resimleri  Turanlar ,Aydın Germencik ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: GERMENCİK

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:29 km

  İlçeye Uzaklığı:5 km

  Rakım:30 m

  Nüfus:

  2000:1494
  1997:2062

  Turanlar Köyü Aydın iline bağlı Germencik ilçesi'nin en büyük köyüdür. İlçe merkezine 5 km Aydın il merkezine 25 km uzaklıktadır. Nüfusu 1997 nüfus sayımına göre 2092 olup yaklaşık 450 hanedir. Turanlar Köyü'nde, mevcudu yaklaşık 120 olan bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. Halkın tamamına yakını okuma yazma bilmesine rağmen yüksek öğrenim görmüş insan sayısı yok denecek kadar azdı. Fakat özellikle 2001 yılı ekonomik krizinden sonra çiftçilikten umudunu kesen halk, çocuklarını okutmak için daha fazla çaba sarfetmeye başlamıştır.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Turanlar Köyü Camii 1963 yılında imece usulü ile yapılmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Aydın iline 27 km, Germencik ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Temel geçim kaynağı tarımdır. Pamuk, mısır ve buğday tarımı yaygındır. Eskiden pamuk tarımı dominant iken, pamuk tarımının zorluğu, maliyetlerinin fazla olması ve global pamuk fiyatının son 30 yılın en düşük seviyesinde olması yüzünden gelirlerin azalması çiftçiyi pamuktan uzaklaştırmıştır. Bu yüzden mısır ekimi hızla artmıştır. Ayrıca çiftçi olmasına karşın son yıllarda maliyetlerin artması ve gelirlerin azalması sonucunda çiftçiler zor durumda kalmış, başka arayışlara yönelmiştir. Bu yüzden son yıllarda hayvancılığa yönelen çiftçiler önümüzdeki dönemde köy içinde hayvancılık yapılmasını engelleyen düzenleme karşısında yeni bir döneme girecektir.

  Köyün güney doğusunda Söktaş Efeler çiftliği kurulmuştur, ancak tam kapasiteye kavuşması bir kaç yılı bulacağı düşünülüyor. Bitirilmesi durumunda 17000 sığır kapasiteli, entegre et ve süt tesisleriyle köyün ekonomik yönden canlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca kargo havalanı yapımına başlacanaktır. Bunun yanısıra, köyün kuzeyinde Elmas incir işletme tesisi ve Tariş incir işletme tesisi kurulmuştur. Yakında köyün kuzeyine Ülker'in bisküvi fabrikası kurması beklenmektedir. ancak elmas incir işletmesi beklenen yerde faaliyete gecmiş ülker fabrika açmamıştır.

  Turanlar Köyü'nün merkezinde 4 kahvehane, 6 bakkal, 4 berber ve 1 internet kafe vardır.

  --88.229.190.89 20:18, 22 Eylül 2007Muhtarlık Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: HALİL EREN

  Altyapı bilgileri

  Köyde Turanlar Köyü İlköğretim Okulu okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Turanlar Köyü Germencik Forum Tarih
Turanlar Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Turanlar Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 28 Mart 2010
Doğanın tüm nimetlerinin buluştuğu Turanlar Köyü Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 5 Kasım 2009
Apartmanda Oturanların Uyması Gereken Kurallar Hukuk 10 Haziran 2011
Bilgisayar Başında Çok Oturanlara Tavsiyeler Sohbet & Muhabbet 10 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş