Tunus Hakkında Herşey, Tunus Coğrafyası

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda NeslisH tarafından 26 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tunus Hakkında Herşey, Tunus Coğrafyası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Afrika'nın turizm ülkesi olan Tunus, Akdeniz'in büyüsüyle etrafınızı saracak....
  Önemli şehirleri : Sfax, Susa, Kartaca, Bizerte, Matmata Uçuş süresi: 1 saat 55 dakika (İyi Yolculuklar) Para birimi: Tunus Dinarı Yüzölçümü: 163,610 kilometrekare Saat farkı: Saatlerinizi 1 saat geri alın Resmi dil: Arapça (Fransızca da konuşuluyor) Başkenti : Tunus Sıcaklık : Kuzeyde yağışlı ve ılıman bir kış, kuru ve sıcak yazlar; güneyde ise çöl iklimi vardır. Nüfus: Yaklaşık 9,924,742 milyon Vize: 3 aydan az olan seyahatlerinizde vize uygulaması yoktur.
  ÖNEMLİ TELEFONLAR
  Nasıl telefon edilir: 00+90+alan kodu+telefon numarası Cep telefonları çalışmaktadır Türk konsolosluğu: 30, Avenue D'afrique , 134 El Menzah V-Tunis. (216-1) 75 06 68 - 76 73 18 Telefon kodu : 216 (Tunus, Kartaca:1; Monastir, Susa:3) Ambulans: 341280-341250
  KISA TARİH

  M.Ö. 814 yılında Fenikelilerin Kartaca’yı kurmasıyla günümüze kadar uzanan Tunus kültürel mirasının temelleri atılmıştır. Bu tarihten sonra Kartaca şehri bir çok kez el değiştirmiş, 75 sene Fransa’nın kolonisi olarak tarihte varlığını sürdürmüş ve 1963 senesinde Fransızların Biskra’yı terk etmesiyle bağımsız bir devlet haline gelmiştir.
  Ülkenin her yerinde Fenike, Roma, Bizans, Arap, Osmanlı ve Fransız kültürlerinin etkilerini açıkça görebilirsiniz.  GEZİLECEK YERLER


  Nereye giderseniz gidin, karşınıza çıkacak ilk manzaralardan biri 1298 kilometrelik Akdeniz sahili, masmavi deniz ve muhteşem plajlar olacaktır. Son Akdeniz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış bu ülke, tam bir Akdeniz ülkesidir.

  BAŞKENT: TUNUS
  Tunus’ta sayısı kesin verilemeyecek kadar çok, yer mozaiği bulunmuştur. Birçokları da hala keşfedilmeyi bekliyor.
  20 kilometrelik kum plajı da dinlenmek isteyenler için ideal.
  Medina (Eski Tunus): Fransızların 1881’de ülkeye gelişine kadar şehrin tarihsel ve kültürel anlamda en önemli noktası sayılıyordu. Katedrali ziyaret etmeden Medina’yı terk etmeyin.
  Bardo Müzesi: Zamanında Tunus’un antik kentlerinde bulunan, dünyada eşi benzeri bulunmayan eserleri bulmak mümkündür. Eskiden saray olarak kullanılmış bu müze, 17. yüzyılda yapılmış ve 19. yüzyılda müze haline getirilmiştir. ‘Neptunus’un Zaferi’ Mozaiği ve Apollo Tapınağı’nın heykeli görülmesi gereken eserler arasında yer alıyor.
  Chemtou Müzesi: Dünyanın tek sarı mermer koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.
  Şot El Cerid: Yaklaşık 5000 kilometrelik bir alanı kaplayan büyük bir tuz gölüdür. Üzerinde serap görebilmeniz mümkün! İçerdiği kimyasal maddeler nedeniyle çeşitli açılardan göl değişik renklere bürünüyor.
  ŞEHİR: KARTACA

  Roma’ya karşı direnen, bu cesaretini ise yanarak ödeyen, bir zamanların güçlü şehirlerinden biriydi. Zamanında Fenikelilerin en zengin kolonilerinden biri haline gelen Kartaca, ünlü komutan Hannibal’in (mezarının Düzce’de olduğu söyleniyor) Roma’ya karşı kazandırdığı zaferlerle efsaneleşmiştir.
  Kartaca Harabeleri: UNESCO tarafından korunmaya alınmış yıkıntılardır.
  Kartaca Uluslararası Festivali: Temmuz ve Ağustos aylarında, yeniden restore edilmiş Roma Tiyatrosu’nda müzik, dans ve tiyatro performanslarını seyredebilirsiniz.
  ŞEHİR: SİDİ BOU SAİD
  Bodrum’u andıran mavi pencereli, küçük beyaz evleri dikkatinizi hemen çekecektir. Zamanında İspanya’dan göç eden Yahudiler tarafından kurulmuştur. Çok güzel bir turistik kenttir. Şehre girişte çiçeklerle karşılanabilir, birbirinden güzel kapılara hayran kalabilirsiniz. Nargile içmeden şehri terk etmeyin!
  ŞEHİR: MATMATA
  Ünlü Yıldız Savaşları filminin birçok sahnesi bu şehirde çekilmiştir. Bu da şehrin turist akınına uğruyor olmasının en önemli sebeplerindendir.
  Matmata Evleri: Küçük tepelerin alt kısımlarına yerleşmiş mağara evler görülmeye değer. Berberilerin sıcaktan korunmak amacıyla yeraltına yerleşmesi sonucu şehir tam bir yer altı görüntüsü veriyor.
  ŞEHİR: CERBE ADASI

  Tam bir güneş ve kıyı bölgesi olan Cerbe Adası; 31 dereceye kadar varan sıcaklığıyla güneş dolu bir tatil arayanlar için idealdir.
  Gazi Mustafa Kalesi: 13. yüzyılda Aragorn Şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir.
  ŞEHİR: MONASTIR
  Monastır Kalesi: 796 yılında inşa edilmiş bu kale, Tunus’un en geleneksel yapılarından sayılıyor. Deniz kıyısında yer alıyor ve manzarası görülmeye değer.
  Altın Kubbeli Anıt Mezar: 1956 senesinde Tunus’u Fransız işgalinden kurtaran Habib Burgiba için yapılmıştır.
  ŞEHİR: EL CEM
  Colosseum: Tunus’ta kesinlikle görülmesi gereken eserlerden bir diğeri, El-Cem şehrinin antik tiyatrosudur. Romalıların antik tiyatrosuyla kıyaslanabilecek güzellikte olan bu yapının 30.000 kişilik oturma kapasitesi olduğu belirtiliyor. Tiyatronun tepesinden, aşağıdaki 2 uzun yer altı koridorunu görebilir ve buralardan eski zamanlarda gladyatör ve hayvan geçişlerini hayal edebilirsiniz.
  ŞEHİR: HAMMAMET

  Tunus’un kuzeyinde yer alan Hammamet, romantik bir yolculuk yapmak isteyen tatilciler için en önemli şehirlerden biridir. Manzaraları, bahçeleri, güneşi ve sahiliyle masallardaki atmosferi size sunuyor.
  Bu şehrin bir diğer özelliği ise, golf tutkunlarına hitap edecek tesislerin bulunmasıdır.
  ŞEHİR: TOZUR
  Eski zamanlarda kervancıların ‘müjde’ ismini verdikleri bu şehir, tuğladan yapılmış evleriyle dikkat çekiyor. Günümüzde de Sahra Safarileriyle popülaritesini iyice arttırıyor.
  Belvedere Kayalıkları: Bu kayalıklar geçmişte Tunus’un ünlü sanatçılarının gelip çölü seyrettikleri, önünüze uçsuz bucaksız Sahra’yı alıp oturabileceğiniz bir bölgedir.
  Dar Charait Müzesi: Tunus’taki Bordo Müzesi’nden sonra en çok görülmeye değer müzedir. Mükemmel bir çanak-çömlek koleksiyonu dışında, sanat galerisini de içermektedir.
  ŞEHİR: SUSA
  Tunus’un üçüncü büyük şehri olmasının yanında çok önemli bir liman olma özelliğini de taşıyor. Tunus şehrinde de bulabileceğiniz kapalı ve dar sokaklardan oluşan, ‘souk’ adı verilen bir çarşı da bulunuyor. Aynı zamanda altın renkli kumsallarıyla turistlerin de gözdesi haline gelmiştir.
  ŞEHİR: DUGGA
  Roma İmparatorluğu’nun antik kalıntılarını bulabileceğiniz bir şehirdir. Ülkede en iyi korunmuş şehir olarak gösteriliyor.
  ŞEHİR: KAYRAVAN
  Müslümanlar için Mekke ve Medine’den sonra üçüncü kutsal şehir sayılıyor. Kartaca harabelerinden getirilen taş ve sütunlarla yapılmış dünyanın ilk ve en büyük camisi burada bulunuyor.


  YİYECEKLER  Tunus’ta ekmek en önemli besin maddelerinden sayılır. ‘Baget’ adı verilenin çeşidinden, ‘tabouna’ denilen köy ekmeğine kadar her bölgede değişik ekmek çeşitleri bulabilirsiniz.
  Et yemekleri genellikle kuzu etinden, genellikle ‘coucha’ olarak yapılır - tuz, nane ve biberle tatlandırılıp hafif ateşte pişirilir. Deniz mahsulleri de Tunus mutfağının önemli bir parçasını oluşturur.
  Safranlı pilav, ince bulgurlu çorba ve kuskus en çok yenilen yemekler arasında yer alıyor.
  NE ALSAK?
  Şehirlerin özelliklerine göre yapabileceğiniz alışveriş türü değişiyor. Sidi Boou Said’de el sanatları ile ilgili alışveriş yapabilir, Susa’da her türlü baharat ve dokuma çeşitlerini rahatça bulabilirsiniz. Ayrıca bakır ve ahşap ürünler de ilginizi çekebilir. Tunus’ta bulabileceğiniz sabun, aroma yağları ve parfümler de alışverişinizin bir parçası olabilir.
  Altın ve gümüşten orijinal kuş kafesleri de ilgilenenleri ve değişik hediye seçenekleri arayanları bekliyor. Ayrıca seramikten yapılan mavi renkli Tunus kapıları gece lambası olarak evinizde size Tunus’u hatırlatabilir.

  EĞLENCE


  Tunus'da turizm en önemli gelir kaynağı olmasından dolayı, hem hükümet hem halk bu konuda çok bilinçlenmiştir. Gece sokaklarda rahatça yürüyebilir, rahatsız edilmeden gönlünüzce eğlenebilirsiniz

  Gece eğlencelerinin yanı sıra; sörf, parasiling ve su kayağı sahilde Akdeniz sularında yapabileceklerinizin başında yer alıyor. Golf de bir diğer spor seçeneğidir.
  Tüm bu eğlence seçeneklerinin dışında, dikkatinizi çekmemiz gereken bir diğer konu da İnternet kullanımının kısıtlı oluşudur. Belirli sitelere, özellikle muhalif sitelere, giriş yasaklanmıştır. Bu yüzden eğer arzu ettiğiniz gibi İnternet’te sörf yapamazsanız, bilgisayarınız bozuldu zannetmeyin.
  TUNUS’TA ULAŞIM
  Tunus’u ziyaret edenlerin ülkeye girişte ve çıkışta en çok tercih ettiği ulaşım, havayoludur. Fransa veya İtalya’dan vapurla da geçiş mümkündür.
  Tunus’ta şehirleri birbirine bağlayan gelişmiş bir ulaşım ağı vardır. Ağustos Eylül arası ülke çok dolu olduğundan ulaşımda sorunlar yaşayabilirsiniz. Şehirlerarası havayolu ağı çok gelişmiş olmadığından otobüs daha kullanışlı olabilir. Tren de bir diğer seçenektir. ‘Lougas’ adı verilen ortak kullanım taksileri de ekonomik bir diğer seçenektir.
  ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
  Bisiklet kullanımı yaygındır. Otobüs kullanımı yanında özellikle Tunus şehrinde metro ağı modern ve rahattır. Şehir içi tren yolculuğu yapmanız da mümkündür. Halk taşımacılığının ucuzluğu ve rahatlığı sizin de dikkatinizi çekecektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tunus Hakkında Herşey Forum Tarih
Tunus'un Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Tunus Ocağı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 4 Haziran 2011
Tunus - Tunus Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 7 Mayıs 2011
2013 Tunus Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 11 Ekim 2012
Tunus Nerededir? Ülkeler Coğrafyası 11 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş