Tudyalı Konak Butik Oteli Bilgileri ve Resimleri Gaziantep

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda DeMSaL tarafından 16 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tudyalı Konak Butik Oteli Bilgileri ve Resimleri Gaziantep konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tudyalı Konak Butik Otel Gaziantep - Tudyalı Konak Butik Otel - Gaziantep Tudyalı Konak Butik Hotel Hakkında - Gaziantep Lüks Otelleri - Gaziantep Tudyalı Konak Butik Otel İletişim Bilgileri
  Tarihçe

  Otelimiz Antep kentinde gayrimüslim nüfusun içinde en büyük çoğunluğa sahip Ermenilerin yaşadığı Hayık Tepe olarak bilinen Tepebaşı Mahallesinde yer almaktadır. Eski dokunun içerisinden geçerek ulaştığınız konağımız 1850 - 1900 yılları arasında yapıldığı tahmil edilmektedir. Gaziantep'teki tescilli 5 konaktan biridir.

  Konağın adını aldığı çinko dış kaplaması, mağarası, kuyusu (ganne), iç avlusu (hayad), tahtları barındıran bina yapısı ile konak olmanın tüm özelliklerini içerir. O yıllarda yiyecek saklama veya hayvan barınağı olarak kullanılan mağara şimdi bizim ellerimizle dokusu korunarak bir bara dönüştürüldü.

  Konumu itibariyle bir çok tarihi mekana da ev sahipliği yapan Tepebaşı Mahallesinde; Amerikan Hastanesi ve yapıldığı 1873 yılında Meryem Ana Katedrali daha sonra Kurtuluş Camii olarak hizmet veren ve en sonunda 2005 yılında tescillenen havranın, Kendirli Kilisesinin ve Bey mahallesinin hemen yanıbaşındadır.
  Gaziantep'in merkezinde yer alan Tudyalı Konak Butik Otel, 19. yüzyıldan kalan bir kaç orijinal taş konaktan birinde yer almaktadır.

  Tudyalı Konak'ın muhteşem iç mekanları ile sahip olduğu şehrin ve eski katedralin manzarasının keyfini çıkartın.

  Konaklama alanları, tarihi atmosfer ile klima, uydu TV ve ücretsiz Wi-Fi gibi modern olanakları birleştirmektedir. Süitlerde ayrıca Jacuzzi küvet bulunmaktadır.

  Tudyalı Konak Butik Otel, Gaziantep Kalesi ve Gümüş Çarşısı gibi tüm önemli turistik mekanlara yürüme mesafesindedir.


  Tudyalı Konak 1850- 1900 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen tescilli 5 adet Antep evinden ve birbirine bağlı 2 adet mağaradan oluşmaktadır. O yıllarda Tepebaşında birçok mağara bulunmaktaydı. Bu mağaralardan hayvan barınağı dışında bir çok amaçla faydalanılmış olup hatta birisi kilise olarak bile kullanılmıştır. Otelin mağarasının da zamanında farklı amaçlarla kullanıldığı bilinmektedir.
  Tudyalı konak şekçin dizaynıyla o gizemli görünümün altında, misafirlerine karşı biriktirdiği mutlu telaşını ve eskimeyen güler yüzünü bir sürpriz olarak saklamaktadır. Konağın kapısını şehrin ve modern yaşamın öldüren gürültüsüne kapatıp içeri adım attığınızda, birdenbire asırlar öncesinin sükunetine kavuşursunuz.

  Konağın tabanında işlemeli taşlar, kenarlarda çiçekli ortasında Gane adı verilen havuz bulunmaktadır. Hayad ( iç avlu) sıcak yaz günlerinde gölgeli bir mekan oluşturur.

  ODALAR

  Her birine Gaziantep’in değerlerinden oluşan isimler verilen Otel odalarından 2 Suit oda, 10 adet standart oda, 1 adet büyük ekran LCD televizyonlu kahvaltı salonu, 1 adet sergi ve alışveriş odası, 1 adet 8 kişilik toplantı odası, 2 adet bağlantılı mağara cafesi ve 3 katlı 70 kişilik restoranı bulunmaktadır.
  Odaların tamamında banyo, Digitürk yayınlı LCD tv, merkezi klima sistemi, minibar ve wireless internet bulunmaktadır. Suite odalarda jakuzi mevcuttur. Tepebaşı mahallesinde yer almaktadır. Antep evlerinin yapısal özellikleri olan ganne, hayad, mağara, taht ve ön plana çıkan Tudya kaplaması ile özgün bir Antep evi olan Otel; 1847 de yapımına başlanan Amerikan hastanesinin ve 1873 yılında yapımına başlanan 1892 yılında ise Meryem Ana Katedrali olarak açılan fakat 1990lı yıllarda camii olarak onarılan Kurtuluş Camiinin, 2005 yılında bulunan ve tescillenen havranın, Kendirli Kilisesinin ve tarih kokan Bey mahallesinin hemen yanı başında bulunmaktadır.

  [​IMG]


  Adres : Tepebaşı mah. Hastane cad. No: 13 Şahinbey/ Gaziantep

  Telefon : 0 342 232 70 60-61

  Faks : 0 342 232 70 62

  e-mail :
  tudyali.konak@hotmail.com

  http://www.tudyalikonak.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tudyalı Konak Butik Forum Tarih
İmkb Arakonak İlköğretim Okulu Bilgileri Solhan Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Ağustos 2012
Kocakonak İlköğretim Okulu Bilgileri Sındırgı Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Temmuz 2012
Konakpınar Köyü Şehit Jandarma Başçavuş Erbu Serpan İlköğretim Okulu Merkez Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 16 Haziran 2012
Çamkonak Ketenönü İlköğretim Okulu Bilgileri Kandıra Kocaeli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 6 Mart 2012
Kışlakonak İlköğretim Okulu Bilgileri Alaçam Samsun Samsun Tanıtımı 19 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş