Tsunami Nedir - Tsunami Nasıl Oluşur?

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 9 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Tsunami Nedir - Tsunami Nasıl Oluşur? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tsunami-tsunami nedir-tsunami nasıl oluşur-tsunami yıkım yapar mı
  Tsunami nedir? Nasıl oluşur? Etkileri nelerdir?


  Okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasına denir.

  Japonya'da, 21000 kişinin hayatını kaybettiği Büyük Meiji Tsunamisi'nden sonra Japonlar'ın yaptığı yardım çağrılarıyla dünya dillerine kendiliğinden yerleşmiştir.

  Tsunamiden sonra oluşan dalganın diğer deniz dalgalarından farkı, su zerreciklerinin sürüklenmesi sonucu hareket kazanmasıdır. Derin denizde varlığı hissedilmezken, sığ sulara geldiğinde dik yamaçlı kıyılarda ya da V tipi daralan körfez ve koylarda bazen 30 metreye kadar tırmanarak çok şiddetli akıntılara neden olan bu dalga; insanlar için deprem, tayfun, çığ, yangın ya da sel gibi bir doğal afet haline gelebilmektedir.

  Tsunami ilk oluştuğunda tek bir dalgadır ancak kısa bir süre içerisinde üç ya da beş dalgaya dönüşerek çevreye yayılmaya başlar. Bu dalgaların birincisi ve sonuncusu çok zayıftır ancak diğer dalgalar etkilerini kıyılarda şiddetli biçimde hissettirebilecek bir enerjiyle ilerlerler. Bu nedenle depremlerden kısa bir süre sonra kıyılarda görülen yavaş ama anormal su düzeyi değişimi ilk dalganın geldiğini gösterir. Bu değişim, arkadan gelecek olan çok kuvvetli dalgaların ilk habercisi de olabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tsunami Nedir Tsunami Forum Tarih
Tsunami Nedir - Tsunamiye Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 11 Ocak 2012
Tsunami Nedir Kısaca Doğa ve Bitkiler 19 Kasım 2011
Tsunami Kısaca Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 16 Kasım 2011
Hortum,Tsunami,Sel ve Depremlerin Meydana Geliş Nedenleri Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 20 Şubat 2012
Doğal Afetler Tsunami Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş