TRT'nin Kürtçe kanalında ilginç isim

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  TRT'nin Kürtçe kanalında ilginç isim konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TRT, 1 Ocak'ta yayına başlayacak Kürtçe kanalın açılışına şarkıcı Şivan Perver'i davet etti. Almanya'da yaşayan Perver açılışa katılmak için konser takvimini ayarlamaya çalışıyor.

  TRT 1 Ocak'ta 24 saat Kürtçe yayına başlıyor. TRT'nin Kürtçe kanalı 24 saat yayın yapacak. Adı da TRT 8 ya da Kürtçe (heşt) olacak. Böylece 7 kanalı bulunan TRT sekizinci kanalını Kürtçe yayına sokacak. Bu çerçevede siyasi bağlantısı olmayan Kürt sanatçılarla görüşmeler yapılıyor.

  Kürtçe şarkıların Sezen Aksusu olarak bilinen Nilüfer Akbal program yapacak isimlerden. Daha bir çok isme teklif götürüldü. TRT'nin daha liberal bir çizgide yayın yapacağının işareti de teklif götürülen isimlerin listesi. Kürtlerin en önemli sanatçılarından Şiwan Perwer kanalın açılışına davet edildi. Perwer açılışa katılmayacak ancak TRT'nin Kürtçe kanalında program yapmaya sıcak bakıyor.


  TÜRKİYE'YE GİRİŞİ YASAKTI


  Almanya'da yaşayan ve 35 yıldır Türkiye'ye girişi yasak olan Perwer yaptığı yazılı açıklamada TRT'nin Kürtçe kanalına dair duygularını, "Şivan Perwer kültürel birlikteliği koruyacak, asırlardır bir arada yaşamış iki halkın kardeşliğini pekiştirecek, yanı sıra geri bırakılan sahipsiz bırakılan Kürt dili olan Kürtçe'ye hizmet edecek her türlü kültürel projeye saygılıdır ve imkanları dahilinde içerisinde yer alarak veya dışardan destekleyerek katkılar sunacaktır" sözleriyle dile getirdi.

  ROJİN, KÜRTÇE KANALIN SEDA SAYAN'I OLACAK

  TRT'nin Kürtçe kanalı yayın hayatına 1 Ocak'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın “birlik ve beraberlik” mesajıyla start verecek. Hummalı bir şekilde Kürtçe TV için hazırlıklarını yapan TRT, dışarıdan Kürtçe'yi çok iyi bilen 6 kişi ile sözleşme imzaladı, kurum içinden de Kürtçe bilen 10 kişiyi kanalın bünyesine kattı.
  TRT bir taraftan daha önce yayınlanmış 30 adet film ve belgeselin kurum dışında dublajını yaptırırken, bir taraftan da kanalda program yapacak Kürtçe sanatçılar için Doğu ve Güneydoğu'da nabız yoklaması yapıyor. Yapılan çalışmada da özellikle gençlerin çok sevdiği sanatçı Rojin liderliği kaptı. TRT de Rojin'in kapısını çaldı. Konuştuğumuz Rojin, teklifi doğruladı ve şöyle anlattı:

  “Evet, TRT'den teklif geldi. Bana haftanın 5 günü Seda Sayan gibi program teklif ettiler. Ben TRT'nin görüp göreceği en light Kürtüm, hard'lıktan fayda görmedim. Ama TRT'nin teklifine henüz yanıt vermedim. Çünkü bazı çekincelerim var. Kanal iki gün sonra da kapatılabilir. Ayrıca bu kanala iki tarafın da milliyetçileri sıcak bakmıyor.”

  TRT'nin kanal için anlaştığı sanatçılara sözleşme imzalattığı da öğrenildi. Sözleşmeyi fesheden ya da sözleşmeye uymayanlar ise 500 bin YTL ceza ödeyecek.
  Bu arada AKP'nin Kürt milletvekilleri de “Caney Caney” türküsünün bestecisi Kürtler'in çok sevdiği Şivan Perver'in kanalın açılışında konser vermesini istedi. Ancak şimdilik kurumun Perver'e sıcak bakmadığı söylendi. Kurumun bu kararında Perver'in hukuki kısıtlarının etkili olduğunu söyledi.

  HABERLER DE OLACAK

  Uydudan 24 saat yayın yapacak “TRT 7-8-9” gibi numaratik bir ismi olacak kanalda ana haber bültenlerine de yer verilecek. Bültenlerde TRT'de yayınlanan haberler Kürtçe olarak seyirciye sunulacak. Siyasilerin katılacağı açık oturumların da olacağı kanalda, muhabirlerin Doğu ve Güneydoğu'da Kürt kökneli vatandaşlarla yaptıkları söyleşiler de yeralacak.

  Son albümü Deq/Dövme'de 7 Kürtçe 7 Türkçe şarkı seslendiren Rojin, bir röportajında da “Beni Kürtler çok Türk, Türkler ise çok Kürt görüyorlar. İki kesim de sadece o dilde şarkı söylememi istiyor. Ama ben bu ülkenin çocuğuyum ve iki dilde birden söyleyeceğim. Dillerin günahı yok. o günahları biz yaratıyoruz” demişti.

  Kanaldaki programlar ise şöyle:

  -Şivan Perver'in yapım şirketi iki program yapacak. Bunlardan bir tanesi “Olacak O Kadar gibi komedi programı olacak. Programın adı da Tewlo.
  -Muhsin Kızılkaya edebiyat programı yapacak.
  -Nilüfer Akbal ise gece programı yapacak.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - TRT'nin Kürtçe kanalında Forum Tarih
TRT'nin gelir kaynakları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 15 Şubat 2013
Kürtçe sözler ve cümleler Türkçe anlamları ile Diğer Dillerde Tercümeler 25 Aralık 2013
En Güzel Kürtçe Çocuk İsimleri 2017 Yeni İsimler Sözlüğü 12 Şubat 2013
2017 Kürtçe Kız Çocuk İsimleri Güzel Yeni İsimler Sözlüğü 12 Şubat 2013
Kürtçe Kız İsimleri 2017 İsimler Sözlüğü 12 Şubat 2013

Bu Sayfayı Paylaş