Tropikal Yağmur Ormanları Hakkında Bilgi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 12 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Tropikal Yağmur Ormanları Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tropikal Yağmur Ormanları Kuşağı - Tropikal Kuşak

  Ekvatorun 10° kuzey ve 10° güney enlemleri arasında kalan kuşaktır. Bu kuşakta güneş ışınları yıl boyunca dik bir açıyla gelir. Bu nedenle İklimsel parametreler az çok homojendir. Bu kuşakta fotoperiyodizm sadece günlüktür.

  Tropikal yağmur ormanları dünyanın en yağışlı bölgeleri olup yıllık ortalama yağış 2500-4000 mm'dir.

  Biyolojik çeşitlilik ve biyomas (total canlı kütle) açısından dünyanın en zengin bölgesidir. Devasa fanerofitlerin hâkimiyetiyle karakterize edilen bir kuşaktır. Fanerofitlerin gövdeleri üzerinde sarılıcı ve epifitlerin yoğun olarak bulunuşuyla karakterize edilir.

  Tepe tacı fanerofitler tarafından kapatıldığı için birçok tür bu fanerofitlere sarılarak ışığa ulaşmaya çalışırlar. Sarılıcıların boyu bazen 240 m'ye kadar ulaşabilir. Bu ormanların bir diğer karakteristiği de epifitlerin yoğunluğudur. Epifitler fanerofitlerin gövdelerini yaşam ortamı olarak kullanıp su ve diğer ihtiyaçlarını buradan karşılarlar. Bunun için bazı özel organlara ihtiyaç duyarlar.

  Örneğin Bromeliaceae'ler yağmur suyunu ve içerdiği gıda maddelerini sarnıç şeklini alan yapraklarında biriktirerek emici tüyler vasıtasıyla alırlar.
  Ortalama sıcaklık yıl boyu 24 ile 32°C arasında olduğundan bitkiler 365 gün fotosentez yaparlar. Karasal fotosentezin önemli bir kısmı bu kuşakta gerçekleştirilir. Bu nedenledir ki Tropikal Yağmur Ormanları dünyanın akciğerleri olarak da adlandırılmaktadır.

  Sanılanın aksine bu kuşakta toprak, besin maddesi bakımından fakirdir. İklimin etkisiyle ayrışma çok hızlı gerçekleşir ve tüm mineral maddeler biyomasa dâhil olur.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tropikal Yağmur Ormanları Forum Tarih
Tropikal Yağmur Ormanları Hakkında Bilgiler Doğa ve Bitkiler 26 Haziran 2011
Tropikal Rüzgar Nedir Tropikal Rüzgarlar Nerelerde Görülür Doğa ve Bitkiler 10 Şubat 2014
Tropikal Ormanların Azalması Sonucunda Doğada Hangi Olumsuzluklar Meydana Geliyor Doğa ve Bitkiler 30 Ocak 2014
Tropikal İklimde Hangi Hayvanlar Yaşar Doğa ve Bitkiler 26 Ekim 2013
Tropikal İklimlerde Hangi Hayvanlar Yaşıyor Doğa ve Bitkiler 26 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş