Tropik fay fırtınası ölümlere neden oldu

'Yurt Dışı Haberler' forumunda NeslisH tarafından 18 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Tropik fay fırtınası ölümlere neden oldu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Havana (AA)- ABD'nin Florida eyaletinde kasırgaya dönüşmesi beklenen tropik Fay fırtınası, hafta sonunda Dominik Cumhuriyeti ve Haiti'de onlarca kişinin ölümüne neden olduktan sonra bugün Küba'da etkili oluyor.Küba Meteoroloji Kurumu, fırtınanın merkezinin sabah gün doğumundan itibaren Küba topraklarını etkilemeye başladığını belirterek, fırtınanın acil durum ilan edeline başkent Havana yönünde ilerlediğini açıkladı.

  Küba sivil savunma kuruluşu, hafta sonunda adada 15 binden fazla kişinin tahliye edildiğini, ülkenin doğuusundaki turistik Varadero'da da 18 bini yabancı 24 bin turiste güvenli yerde kalmaları çağrısı yapıldığını bildirdi.

  ABD'nin Florida eyaletinin Miami kentindeki Ulusal Kasırga Merkezi de fırtınanın sabah saatlerinde ortalama hızının saatte 85 km olduğunu, hızının gün içinde artacağını belirterek, Fay fırtınasının yarın Florida'yı vurmadan önce kasırgaya dönüşebileceği uyarısında bulundu. Acil durum ilan edilen Florida'da binlerce turist yerel yetkililerin
  çağrısıyla bölgeyi terk ederken, Miami sakinleri benzin ve gıda stoklamak için benzin istasyonları ve süpermarketlere koştu. Atlas Okyanusu'nda bu yıl oluşan 6. fırtına olan Fay'ın cumartesi etkisi altına aldığı Dominik Cumhuriyeti'nde en az 4 kişi hayatını kaybetti ve 12 bin kişi tahliye edildi.

  Komşu Haiti'de 40 kişinin ölümüne neden olan fırtına, dün 60 yolcu taşıyan bir otobüsün nehre yuvarlanmasına ve çok sayıda kişinin boğulmasına yol açtı. Fırtınada başkent Port-au-Prince yakınlarında 7 kişi öldü ve iki kişi kayboldu. Meksika Körfezi'nde de İngiliz-Hollanda petrol grubu Shell, fırtınanın geçişinden önce yüzlerce çalışanını tahliye etti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tropik fırtınası ölümlere Forum Tarih
Tropikal Rüzgar Nedir Tropikal Rüzgarlar Nerelerde Görülür Doğa ve Bitkiler 10 Şubat 2014
Tropikal Ormanların Azalması Sonucunda Doğada Hangi Olumsuzluklar Meydana Geliyor Doğa ve Bitkiler 30 Ocak 2014
Tropikal İklimde Hangi Hayvanlar Yaşar Doğa ve Bitkiler 26 Ekim 2013
Tropikal İklimlerde Hangi Hayvanlar Yaşıyor Doğa ve Bitkiler 26 Ekim 2013
Tropikal İklim Hangi Ülkelerde Görülmektedir? Doğa ve Bitkiler 26 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş