Tropheus moorii ve Üretimi

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tropheus moorii ve Üretimi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tropheus moorii ve Üretimi

  [​IMG]

  Latince Adı: Tropheus moorii

  Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü’nün Kayalık Bölgeleri

  Beslenme Biçimi: Otçul

  Davranış Biçimi: Saldırgan

  Kendi Türlerine Davranışı: Aşırı Saldırgan

  Yüzme Seviyesi: Taban - Orta

  Üreme: 10 – 15 Yumurtayı Ağzında 28 Gün Kuluçkaya Yatırır

  Sıcaklık: 26 ° - 28 ° C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 250 litre.

  Su Sertliği: Çok Sert

  Zorluk Seviyesi: 4

  pH: 8,6–9,1


  Aktavist Yorumları: 1) Bu balıklar alınırken birçok durum göz önünden geçirilmeli.Geniş bir tank, beslenme şekilleri,koloni halinde bakılmaları, çaprazlanma riskinden doğacak tür seçimleri bunlardan en önemli olanları.Otçul beslenmeleri uzun vadeli rahatsızlıklarda doğurabilir.Kesinlikle otçul beslenmemelidir görüşündeyim..Tecrübeli arkadaşların bakabileceği bir balık.

  2) İnternette birçok sitede bu balıkların etçil beslenen türlerle birlikte bakılamayacağı, aksi halde yanlış yemlemeden dolayı balığın hastalanacağı yazıyor. Bir arkadaşım, frontosalarla birlikte altı aydır beslemekte olduğu 6 trophesunu bana verdi. Son 3 aydır bende olan bu balıklar 9 frontosa, 2 kalvus, 2 leleupi, 2 Otocinclus, 1 vatoz ve 3 metriclima esterae ile 550 litrelik akvaryumda kalıyor. Otomatik yemleme makinesi ile günde 3 defa karışık yemlerden veriyorum. Tropheuslarda hiçbir problem olmadı. "Tropheuslar etçil beslenmez" fikrinin doğru olmadığını düşünüyorum.

  3) Merhaba bu balıklar akvaristler için beslemesi en zevkli ve zor bir türdür.Çok özen verilmeli ve toplu şekilde satın alınmalıdır.Erkek dişi oranını 1/8 olarak ayarlayabilirseniz yavru alama ihtimaliniz yükselir.Cinsiyet ayrımıda cok zordur solungaçların alt kısmı yuvarlaksa dişi merdiven gibi kademeli ise erkekdir yada elinizle bakıp cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz.Bu balıklar iki erkekten fazla erkekle bakılmamalıdır.Aksi taktirde dışlanan erkek er geç öldürülecektir.Akvaryumda bol bitki bulunmalıdır.Nerdeyse 3 saniyede bir renk değiştirebilirler.Acemiler için pahalı bir tecrübe olabilir onun için yeni başlayanlar için kesinlikle uygun değildir.Akvaryumunuza ilk aldıgınız balıklardan 1 hafta sonra yeniden alacagınız balık kesinlikle sürüye kabul edilmeyecektir dolayısıyla ilk olarak 10 veya 12 adet almalısınız.Denememiş tecrübeli arkadaşlara tavsiye ederim.Mükemmel bir balık.

  4) Bakması zor bir tür. Otçul oldukları için etçil türlerle barınması oldukça güç. Akvaryum temizliği bakımından titiz olan arkadaşlara tavsiye etmem. Çok hareketli ve sevimliler; ama pahalı ve zor balıklardır.

  5) Bu balık yeni başlayan için pek uygun değil.Grup halinde alınmasında yarar var.Grup halinde akvaryumu canlandırıyor.

  Tropheus Moori Üretimi
  Yazar: JIM WHİTE


  Benim için Tropheus Moori üretimi diğer başarısızlığa göre (özellikle Chipimbi Red) mutlu bitti. 10 tane 2,5 cm uzunluğundaki Mooriyi 9 Duboisi ile birlikte 1995 yılında özel bir üreticiden aldım ve onları 100 litrelik bir akvaryuma koydum. Bana yavruların kendi üretimi olduğu söylenmişti ancak daha sonra balıkların başka bir kaynaktan satın alındıklarını öğrendim. 1 hafta içerisinde balıklar birer birer ölmeye başladılar. Sonraki iki ay içerisinde ilaçlara 100 dolara yakın para harcadım. Tedavi süreci bittikçe 3-4 günde bir ufak su değişimleri yapıyordum. Tedavinin pek de etkili olduğu söylenemezdi. Bazen 1-2 balığım aynı anda ölüyordu. Hastalanır hastalanmaz onları tedavi tankıma koyuyordum ve en yüksek derecede ilaç veriyordum ve hala bir iyileşme yoktu. Tüm balıklarımı kaybedeceğime karar kılmıştım ancak kalan balıklar iyileştiler.
  Sonunda elimde 19 balıktan geriye 5 Moori ve 2 Duboisi kalmıştı. Büyüdüklerinde onları 200 litrelik bir akvaryuma koymaya karar verdim. Tedirgindim çünkü onları yeni bir tanka taşımamın yaratacağı stresin hastalığın tekrarlamasını tetikleyeceğinden korkuyordum. Korktuğum olmadı,onları sebze ağırlıklı yemler,spirulina ve alg yemleri ile günde 2-3 kez yemlemeye devam ettim. Duboisilerin üremeyeceğini anladığımda(ikisi de dişi gibi duruyordu). Moorilerden daha ümitliydim ve birkaç ay sonra erkek Mooriler tipik dans ve titreme hareketleri başladı. 8 aylık periyotta,bir balığın sürekli dövüldüğünü (sanırım erkekti) fark ettim ve onu tanktan ayırmak zorunda kaldım. Bu bnei biraz üzdü çünkü 5 balıktan en büyüğü oydu. 2 farklı kere onu tekrar tanka koymaya çalıştım ancak başarılı olamadım. Her seferinde saldırıya uğruyordu ve sonunda birdaha koymamak üzere ayırdım. Şimdi Paul ve Linda’nın 350 litrelik tankında gayet mutlu.
  Mooriler 1 yaşına yaklaştıklarında nihayet ürediler. Kalan 4 orijinal balığın( sonradan Dan Balser’in tankından 3 Moori ekledim) 2 si erkek 2 si dişi gözüküyordu. Her iki dişi de yumurtaları 4 kez tuttu ve tuhaf bir şekilde 4 ünde de hemen hemen aynı günlerde ağızlarına aldılar. Ayda bir yumurtaları tutuyorlardı ancak çoğumuzun bildiği gibi bu sonuç anlamına gelmiyordu.
  2 Dişiden ufak olanı daha üretkendi. İlk seferinde 3,sonra iki sonra 1 yumurta çıkardı ancak herseferinde 1 yumurta hayatta kalabilmeyi başardı. Bana Moorinin yavrulara karşı Duboisi den daha fazla tehlikeli olduğu söylenmişti fakat böyle bir durumla karşılaşmadım. 3 yavru muhtemelen yetişkinler tankta gezinirken ölmüştü. Fakat bu diğer seferinde balıkları kusturmam için yeterli oldu. Biraz heyecanlıydım çünkü Tropheusları kusturmanın zor olduğunu,dşinin yumurtaları bırakmak istemeyeceğini duymuştum. Kusturduğumda tam tersi bir durum oluştu. Yakalar yakalamaz yavruları ağın içine kustu ve çırpınmaya başladı. 6 yavru çıkardı ve şans eseri hiçbiri yaralanmadı.
  4. seferde her iki dişi de yavru tuttu. Büyük olan dişi 3 seferde de yavru verememişti ama bu seferde 5 yavru verdi ve yavruların hepsi sağlıklıydı. İki gün sonra şansımı yine denemeye karar verdim ve ufak dişiyi kusturdum. Yine yavruları ağa kustu. Bu seferde 8 yavru aldım ancak 1 tanesi ağda öldü. Böylece bir daha kusturmamaya karar verdim. Tanka daha çok saklanma yeri oluşturdum.
  Sonuçta,Tropheuslarla olan ilk tecrübem biraz çetindi ancak bunun benim öğrenmemi sağladığını hissediyorum. Ve bu tecrübeler beni Tropheusun diğer varyetelerini denememi engellemeyecek. Şimdi Moorinin diğer iki çeşidine (Kaiser ve Bulu Point) ve Duboisi Maswaların gençlerine sahibim. Onları Tanganyikanın en ilginç balıkları olarak görüyorum.

  KAYNAK:http://members.aol.com/pvasfish/articles/chimb.htm
  ÇEVİRİ:Mehmet Ağırnaslıgil
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tropheus Türleri Resimleriyle
  Tropheus duboisi Maswa
  [​IMG]
  [​IMG]

  Tropheus moorii Bemba orange flame
  [​IMG]

  Tropheus moorii Bulu Point "cherry spots"
  [​IMG]

  Tropheus moorii Chiwina
  [​IMG]

  Tropheus moorii "red" Chimba
  [​IMG]

  Tropheus moorii Chipimbi "red stripe"
  [​IMG]

  Tropheus moorii Ikola Kaiser
  [​IMG]

  Tropheus moorii Ilangi yellow
  [​IMG]

  Tropheus moorii Kachese orange
  [​IMG]

  Tropheus moorii Kala "yellow rainbow"
  [​IMG]

  Tropheus moorii Katoto
  [​IMG]

  Tropheus moorii Kipili albino
  [​IMG]

  Tropheus moorii Kiriza "kaiser II"
  [​IMG]

  Tropheus moorii "Lupota"
  [​IMG]

  Tropheus moorii Moliro
  [​IMG]

  Tropheus moorii Mpimbwe red cheek
  [​IMG]
  [​IMG]

  Tropheus moorii Mpulungu "sun spot"
  [​IMG]

  Tropheus moorii Murago
  [​IMG]

  Tropheus moorii Namansi red
  [​IMG]

  Tropheus moorii Ndole Bay
  [​IMG]

  Tropheus moorii Nkonde "red sunspot"
  [​IMG]

  Tropheus moorii "Tanzanian red rainbow"
  [​IMG]
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tanganyika'da Su Kimyası
  Tropheus'ların yaşadıkları Tanganyika gölü yapısı gereği Malawi ve Viktorya gölüne göre daha alkali(sert) su yapısı istemektedir. Tanganyika gölünün değerlerine göz atacak olursak, pH : 8,5 - 9,4 kH : 12 - 18 gH : 7 - 11 suyun iletkenliği: 600mS Sıcaklık: 25-28 derece yüzeyde, derinlerde ise 3 derece daha az olabiliyor. Suyun genel analizi:
  [​IMG]
  Bu su kimyasını oluşturmak Tropheus'ların sağlıklı bir şekilde yaşamasını ve üremelerini sağlayacaktır. Eğer pH değeri 7.5 nin altına iner ise Tropheus'larınızın hastalanması kolaylaşır, üremeleri imkansız hale gelir ve bir süre sonra stresse girerek bloat'a yakalanması söz konusu olur. pH 6.5 indiğinde ise kısa bir sürede ölmelerine yol açmaktadır. Suyunuz asidik bir yapıda ise değeri yavaş yavaş pH 8.0 ve üzerine çıkarmalısınız. Bunu yapmak için tuz kullanmanız gerekmektedir bu tuzlar sofra tuzu değildir, ekleyeceğiniz tuza basit bir örnek vermek gerekirse deniz akvaryumlarında kullanılan tuzlar bile kullananılabilir ama bunu yapar iken tuzu akvaryuma eklemeden önce eritip daha sonra akvaryuma eklemek. Ekleyeceğiniz tuz miktarı suyun iletkenliğne göre değişir. Deniz tuzu kullandığınızda pH'ın 8.3 çıkmasını sağlayacaktır bu da Tropheus'lar için yeterli olacaktır. Suyun çok tuzlu olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Suyunuz asidik ise sadece tuz ekleyin, yada suyunuz sert ama yeterli pH derecesinde değil ise Sodyum bikarbonat (Na/NaHCO) ekleyin. Sorun yaşamamak için pH'ı 9.5 üzerine çıkarmayın.

  Kendi akvaryumunda kullandığım malzemeler ve uygulama ile örnek verebilirim; öncelikle çeşmeden doldurulmuş dinlenme tankımda 1 hafta suyu bekletmek, tabi suyu ilk doldurduğumda kloramin,klor icin ve balıkların mukozasını koruması amacı ile Tetra AquaSafe veya Seachem'in Prime isimli ürünleri ile Seachem'in Tanganyika Buffer ve Cichlid Lake Salt ürünlerini kullanmak. Genelde değiştirilen su miktarına göre kullanmak gerekiyor, üzerinde yazan prosedüre göre; Tanganyika Buffer'ı her 40lt icin bir çay kaşığı, Cichlid Lake Salt ise her 40lt icin dört çay kaşığı kullanmak gerekiyor. Bu uygulamaya göre çeşmeden akan suyun pH'ı genelde 7,2-7,4 arasında olduğundan 100lt göre Tanganyika Buffer'dan 3 çay kaşığı, Cichlid Lake Salt'dan ise 10 çay kaşığı kullandığımda pH 24 saat sonra 8,2-8,4 arasına çıkıyor. Gözlemlerime göre kullandığım Tanganyika Buffer'ı dinlenme tankına her 2 çay kaşığı eklediğimde pH'ın 0,1 oranında artırdığını tespit ettim. Ana tankımda pH 8,8 olduğundan, 24 saatte bir ekleme yaparak su değişimde kullanacağım tankın pH 8,8değerinine çıkmasını sağlıyorum. kH oranı için ise ölçüm yaptığımdaki değere göre Cichlid Lake Salt'tan 2-4 çay kaşığı arası ekliyorum ve kH değerini 16 eşitliyorum. Standart olarak her pazar günü %20 su değişimi yapıyorum. Genelde su değişimden önce yapılan nitrat testi 20 ppm değer gösterirken su değişiminden sonra bu değer 10ppm'e düşüyor.

  Genel çerçevede benim yaptığım uygulama buffer ve tuz açısından maliyeti biraz yüksek bir uygulama sayılabilir eğer ürünleri yurtdışından alma imkanı var ise buradaki rakamlarda daha ucuza mal olabiliyor. Tanganyika balıklarını yetiştirip Tanganyika gölünün su değerlerini yakalamk istiyorsanız buffer ve salt isimli ürünleri kesinlikle tavsiye ederim.

  Tuz olarak kimyacılarda satılan özellikle MERCK isimli firmanın ürünlerini kullanabilirsiniz, firma ismi vermemin temel sebebi markasız olarak satılan kimyasalların katkı maddeli olması bu da akvaryum canlıları için tehlikeli veya gerekli elementleri tam anlamı ile sağlayamamasına yol açabiliyor. Örnek vermek gerekirse S.Kızılkanat arkadaşımın bir kimya profesörü ile yaptığı söyleşide kalsiyumların arsenik ile seyreltildiğinin belirtilmesi, ayrıca açıkta satılan kimyasalların kilosu 1-2 milyon arasında değişirken Merck'in ürünleri bunların yaklaşık 20-25 katı daha pahalıya satılıyor. Tüm bunlar markalı kimyasaların seçilmesine veya benim yaptığım gibi özel hazırlanmış buffer ve tuz kullanmak gerekliliğini ortaya koyuyor. Kullanılacak kimyasalları kısaca sıralar isek; Sodyum Bikarbonat, Potasyum klorur, Magnezyum Karbonat, Kalsiyum Karbonat olarak sıralanabilir. Markalı kimyasal alsanız bile kullanılancak oranlar ve adet fazla olduğu için maliyet ve kullanım sırasındaki hassasiyeti de göz önüne alarak karar vermeniz balıklarınızın sağlığı açısından dikkat edilecek önemli bir nokta, çok dikkatli kullanmak gerekiyor aksi takdirde balıkları kaybetme ihtimaliniz çok yüksek, kullanım oranlarını öğrenmek icin aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz. Bu konudaki düşüncem; Seachem veya başka markaların buffer ve tanganyika tuzlarını kullanmak daha güvenli ve kolay bir uygulama.

  NOT: Öncelikle belirtmem gereken nokta yapacağınız uygulamalardaki tüm risk ve sorumluluk size aittir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tropheus moorii Üretimi Forum Tarih
Pseudotropheus Acei (Iceman, Aysmen) Akvaryum - Balık Dünyası 27 Nisan 2010
Tüm Tropheus Türleri(resimli) Akvaryum - Balık Dünyası 28 Ekim 2009
Aysmen, Iceman, Sarı Kuyruk, Yellow tail Ciklet Balığı (Pseudotropheus Acei) Akvaryum - Balık Dünyası 28 Ekim 2009
Mavi Prenses Ciklet Balığı (Pseudotropheus socolofi) Akvaryum - Balık Dünyası 28 Ekim 2009
Snow Prenses (Pseudotropheus socolofi Albino) Malawi Gölü Chichlidi Akvaryum - Balık Dünyası 28 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş