Tristör Kontrollü Seri Kompanzasyon

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda Siraç tarafından 14 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Tristör Kontrollü Seri Kompanzasyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TRİSTÖR KONTROLLÜ SERİ KOMPANZASYON
  METODLARININ KARŞILAŞTIRILMASI


  ÖZET
  Bu çalışmada tristör kontrollü iki farklı seri kompanzasyon yönteminin çeşitli kriterlere göre genel bir karşılaştırılması yapılmıştır. Aynı zamanda bu devrelerin çalışma prensipleri ile akım ve gerilim dalga şekilleri incelenmiştir. Gelişmiş Seri Kompanzasyon (ASC) ve Seri Kapasitörlü Tristör Kontrollü Reaktör (TCRSC) devreleri, bilgisayar ortamında Matlab SIMULINK programı kullanılarak kompanzasyon aralığı, iletilen güç ve toplam harmonik distorsiyonu (THD) kriterlerine göre incelenerek bir karşılaştırma yapılmıştır.
  1. GİRİŞ
  Uygarlığın gelişmesine bağlı olarak, elektrik enerjisine olan gereksinim gün geçtikçe artmaktadır. Ekonomik ve çevresel sebeplerden dolayı yeni hat inşasındaki kısıtlamalar nedeniyle iletim hatlarının güç transferindeki kapasitelerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Enerji iletim sistemlerinde güç kapasitesini arttırmanın en etkili yollarından biri seri kompanzasyondur.
  İletim hatlarında seri kompanzasyonun yararları ve uygulanması uzun yıllardır bilinmektedir. Elli yıldan daha fazla bir süre önce uzun iletim hatlarında ilk seri kompanzasyon sistemi önerilmiştir [1]. Anahtarlamalı seri kapasitörlerin kullanılması ile sistemin kararlılığının arttırıldığı gösterilmiştir [2]. Bu konuda yapılan çalışmalar sonucu 1980’lerde Gelişmiş Seri Kompanzasyon (ASC) olarak adlandırılan, ayarlanabilen ilk seri kompanzasyon devresi önerilmiştir [3]. Önerilen bu devre tristör kontrollü bir endüktans ve paralel bağlı bir kapasitörden oluşmaktadır. Sonraki yıllarda ASC ile ilgili çok sayıda detaylı çalışma yapılmıştır. Örneğin Kaynak [4]’de ASC devresinin çeşitli yönlerden ayrıntılı analizi ile ilgili çalışma yapılmıştır. ASC uygulamaları çok sık kullanılmasına rağmen bazı yönlerden eksikliklerinin olması seri kompanzasyonda uygulanmak üzere Seri Kapasitörlü Tristör Kontrollü Reaktörün (TCRSC) alternatif olarak önerilmesine neden oluştur [5].

  Linkler çalışmadığından dolayı kaldırılmıştır.
   
  Son düzenleme: 18 Kasım 2016

 2. tugba_

  tugba_ Yeni Üye

  linkleri açamadım yardımcı olur musunuz?
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tristör Kontrollü Seri Forum Tarih
Tristör Nedir - Tristör Hakkında Bilgi Elektrik Projeleri 14 Ağustos 2010
Tristör Nedir ? - Tristörün Yapısı Ve Çeşitleri - Tristörü Koruma Yöntemleri Elektronik Genel Bilgi 29 Kasım 2008
Erişme Kontrollü Karayolu (Otoyol) ne demektir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 26 Ocak 2013
Bilgisayar Nümerik Kontrollu CNC Sistemlerinin Tasarım ve Çalişma Prensipleri Elektronik Genel Bilgi 24 Mayıs 2009
Düşünce kontrollü tekerlekli sandalye Bilim & Teknoloji 13 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş