Travma Sonrası Ruh Sağlığı

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 16 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Travma Sonrası Ruh Sağlığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milletçe yaşadığımız felaket yurdun her köşesini farklı oranlarda etkiledi. Ancak olayı bizzat yaşayanlar bir yakınını kaybedenler veya kendileri yaralananlar bu durumu çok daha yakından hissedeceklerdir. Yaşanacak sıkıntı ve yasın zamanın müşfik kollarında bir süre sonra azalarak en aza ineceği muhakkaktır. Ancak bazıları için bu süre oldukça uzun olabilir. Deprem sel gibi doğal afetlerden sonra savaş katliam tecavüze uğrama trafik kazası geçirme gibi kişiyi bedenen ve ruhen aciz bırakan travmatik durumlardan sonra durumla alakalı olarak iç sıkıntısı olayı tekrar tekrar yaşıyormuş gibi olma ( flash back ) öznel bir uyuşukluk dalıp gitmeler çevrede olup bitenlerin farkında olmada azalma kendisinde veya çevresindekilerin gerçekliğinde değişim varmış gibi hissetme. Yaşadığı travma ile ( şimdilerde Deprem ) alakalı sesler görüntüler veya hatırlatacak her şeyden kaçınma ile karekterize bir durum söz konusudur.

  Sürekli olayı hayalinde bazen de onu tekrar yaşıyormuş gibi olma söz konusu olabilir ve kişi bunda oldukça fazla etkilenir. Günlük işlevselliğe dönmeyi uzatabilir.

  Bu travmadan hemen sonra veya birkaç ay sonra ortaya çıkabilir. Ortaya çıkış süresine göre akut stres reaksiyonu veya posttravmatik stres reaksiyonu gibi isimler alabilir.

  İsmi ne olursa olsun ruhsal bedensel yada cinsel travmalardan sonra ortaya çıkabilecek esas karekteri mevcut travma ile alakalı sıkıntı ifadeleri ile gidecek bu durumu iyi tanımak gerekir. Sıkıntıyı gidermek geçici bir çözümdür ve gereklidir. Uzun vadeli olarak ta hayatı etkilememesi için üzerinde ehemmiyetle durulması gereken bir durum olduğu unutulmamalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Travma Sonrası Sağlığı Forum Tarih
Travma Sonrası Stres Bozukluğu Hakkında Bilgi Psikoloji 25 Mayıs 2011
Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tedavisi Hakkında Bilgi Psikoloji 25 Mayıs 2011
Travma Sonrası Bunalımı Psikoloji 16 Ocak 2010
Travma Sonrası Stres bozukluğu Psikoloji 16 Ocak 2010
Travma Sonrası Psikoloji 16 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş