Transkript v5.1 Kullanımı Resimli Anlatım

'Resimli Program Anlatımı' forumunda Siraç tarafından 1 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Transkript v5.1 Kullanımı Resimli Anlatım konusu Transkript v5.1 Kullanımı Resimli Anlatım

  [​IMG]

  Giriş Ekranı
  Programımızı açtığımızda ilk önce bizi giriş ekranı karşılar. Eğer programı ilk defa açıyorsanız, ilk önce kayıt olmalısınız. Kayıt Ol butonuna basarak kolayca kayıt olabilirsiniz (Resim 2). Eğer kayıt olmuşsanız, numaranız yazan kısma bir kereliğine numaranızı yazmalısınız (daha sonra açılır kutudan seçebilirsiniz), ardından parolanızı da yazıp (isterseniz parolamı hatırla seçeneğini seçerek parolanızı da yazmaktan kurtulabilirsiniz) Giriş butonuna basarak programı açabilirsiniz.

  Diğer butonlardan bahsetmek gerekirse, Deteklen Üniversiteler'e tıkladığınızda, bu programı kullanabilecek üniverstilerin bir listesini görürsünüz. Versiyon uyarısında ise, programın tek exe olduğu zamanlardan yükseltme yapan kullanıcılara yönelik bir uyarı yer almakta.

  [​IMG]

  Ana Ekran
  Programa giriş yaptığınızda bu ana ekranla karşılaşacaksınız. Sol üstte kişisel bilgileriniz görünmekte. Kullanıcı Değiştir butonuyla başka bir kullanıcının giriş yapmasını sağlayabilirsiniz.
  Sol orta bölgede ise dönem, sınıf ve genel ortalamalarınızı görebilirsiniz.
  Sol alttaki bölgede, desteklenen üniversitelerde (not sisteminde DC ve DD şartlı, FD ve FF kalır olan üniversitelerde) kalınan ve şartlı geçilen derslerinizi görebilir, derse çift tıkladığınızda o dersin dönemini açabilirsiniz.
  Sağ bölgede ise, dersler kısmında tüm derslerinizin adını, notunuzu ve dersin kredisini girdikten sonra Kaydet butonuna basarsanız, notlarınız kaydedilir; dönem, sınıf ve genel ortalamanız otomatik hesaplanır; ancak Kaydet butonu bazı zorunluluklar getirir, mesela mutlaka bir ders adı yazmalısınız veya bir derse kredi vermişseniz notunu mutlaka girmelisiniz. Eğer notlarınız kesin değilse, bu gibi durumlarda Geçici Kaydet butonunu kullanabilirsiniz, dersler kaydedilir, ortalama hesaplanır ama sol orta bölgede bir değişiklik yapılmaz.
  Sağ üst bölgede diğer işlevleri görüyorsunuz, bunlar aşağıda anlatılacak.
  Sağ orta bölgede ise, notlarınızı girmeye başlamak için dönem seçme alanı mevcut. Notları girmeden önce sınıfı ve dönemi seçerek Başla butonuna bastıktan sonra notlarınızı girebilirsiniz. Dönemler arasında kolayca hareket edebilmek için Önceki ve Sonraki butonlarını kullanabilirsiniz. Seçili Dönemi Sıfırla butonu ise, o döneme ait tüm bilgileri siler ve genel ortalamayı tekrar hesaplar.
  Versiyon Geçmişine tıklayarak, programa her versiyonda neler eklenmiş görebilirsiniz.
  Çıkış butonuna basarak da programdan çıkabilirsiniz.
  Programın alt kısmında iletişim bilgilerini ve versiyonun yayınlanma tarihini görebilirsiniz. Bu bilginin hemen üzereindeki R logoso, programınızı kayıtlı olduğu ve tüm özelliklerden faydalanabileceğiniz anlamına gelir. (Ör: Geçici kaydet, hedefi tuttur vs.)

  [​IMG]

  Sorunlu Ders Listeleme
  Ana ekrandaki sağ üst bölgeden Kalınan ve Şartlı Geçilen Dersleri Listeleme butonuna tıkladığınızda açılan penceredir. Kullanımı gayet basittir, Listelemeye Başla butonuna basarak tüm sorunlu derslerinizi görebilirsiniz. (Bu özellik şimdilik sadece bazı üniversitelerde geçerli.)

  [​IMG]

  Raporlama
  Raporlama butonuna bastığınızda açılan penceredir. Bu pencerede tüm derslerinizi bir arada görebilirsiniz. Bazı üniversitelerde, şartlı geçilen dersler sarı, kalınan dersler kırmızı ile renklendirilmiştir.
  [​IMG] Not Hesaplama
  Bu pencerede ise vize ve final notlarınızı girerek kolayca sonucu öğrenebilirsiniz.

  [​IMG]

  Hedefi Tuttur
  Bu pencerede, birinci sütundan dersler seçip, alttaki kutucuğa ulaşmak istediğiniz genel not ortalamanızı yazdıktan sonra Başlat butonuna bastığınızda, program size, hangi dersi hangi nota yükselttiğinizde hedefi tutturacağınızı gösterecektir.

  [​IMG]

  Güncelleme Kontrolü
  Bu pencereyi kullanarak programın yeni bir sürümünün yayınlanıp yayınlanmadığına bakabilirsiniz. Kontrol Et butonuna basıp sonuçları görebilirsiniz. Aktif olmayan iki buton ise, eğer yeni versiyon bulunursa aktifleşecektir.

  [​IMG]

  Kullanıcı Kaydı
  (Bu bölüme üst menüdeki Hakkında butonundan erişebilirsiniz.) Programın tüm özelliklerinden faydalanabilmek için Gönderilecek No adlı kutudaki sayıyı transkript17@gmail.com adresine isminizle birlikte gönderin, gelecek olan maildeki sayıyı Alınan No adlı kutuya yapıştırın ve mailde belirttiğiniz ismi de alttaki kutucuğa ekleyip kaydı tamamlayın. Kayıt tamamlandıktan sonra lütfen programı yeniden başlatın!
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Transkript Kullanımı Resimli Forum Tarih
Transkript 6.0 İndir S-T 30 Mart 2010
Transkript 5.7.0.0 İndir Download Yükle S-T 24 Ocak 2010
Transkript 5.6.0.0 İndir S-T 1 Aralık 2009
Transkript 5.5.0.0 İndir S-T 12 Kasım 2009
Transkript 5.4.0.0 İndir S-T 2 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş