Transaksiyonel Analiz

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 21 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Transaksiyonel Analiz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Transaksiyonel Analiz

  1950'lerin sonlarına doğru Eric Berne tarafından ortaya atılan transaksiyonel analiz kişiler arası iletişim sorunlarının çözümünde uygulanan bir psikolojik değişim ve analiz yöntemi olarak tanımlanabilir.

  Yöntem Freudçü bir perspektiften hareketle insan iletişiminin ve ilişkilerinin oldukça mekanik bir anlayışını temel alır. îki partner arası etkileşimlerin kolayca ayırdedilebilecek ve çözümlenebilecek bir birim oluşturduğunu; bu ilişkide her kişinin normal olduğu takdirde kendi yetişkin Ben'iyle bulunacağını; aksi halde ebeveynsel (parental) Ben'iyle (üst-ben) veya çocuksu Ben'iyle (bilinç altı) bulunacağını öne sürer.

  Buna göre kişilik üç öğeden ya da Ego'nün üç durumundan oluşur; Anababa Yetişkin ve Çocuk. Diğer insanlarla ilişkimizde bu rollerden birini üsleniriz; örneğin otoriter olduğumuzda anababa itaat ettiğimizde çocuk rolleri söz konusudur.

  Transaksiyonel analiz bireyin özel senaryolarından ve diğerleri karşısındaki olağan tavırlarından (yaşam pozisyonları) yola çıkarak kişisel değişimi sağlamaya yönelik bir yöntem olmayı da hedeflemektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Transaksiyonel Analiz Forum Tarih
Su Analiz Yöntemleri Kısaca Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 5 Ocak 2014
Kimyasal Analiz nasıl yapılıyor? Konu Dışı Başlıklar 28 Şubat 2013
Psikoloji, Psikanaliz ile Din, Tasavvuf İman ve İslam Forumu 17 Kasım 2012
Resime Bakarak Kişilik Analizi - Resme Bak Kişiliğini Gör Sohbet & Muhabbet 24 Ağustos 2011
Regresyon Analizi Nedir - Regresyon Analizi Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 15 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş