Trafik ve ilk yardımın önemi nedir

'Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Trafik ve ilk yardımın önemi nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk yardımın önemi
  Trafiğin önemi
  trafik ve ilk yardımın önemi

  İlkyardımın Önemi

  "Kaza, hastalık, yangın, deprem vb. tehlikeli ve ani durumlarda hastaya kesin tedavi öncesi, olay yerinde uygulanan ilk ve ivedi işlem, sıhhi imdat."

  İşte Türk Dil Kurumu ilk yardım kelimesini böyle tanımlıyor. Hayat kurtarmaya ya da olası tehlikeleri en aza indirgemeye yönelik bu işlemin öneminin geniş kitleler tarafından bilinmesi gerekiyor. Özellikle ülkemizde trafik kazaları ve doğal afetler gibi öngörülemeyen ani kazalar sıklıkla meydana geldiğinden ilk yardım eğitimi daha çok önem kazanıyor.

  Öncelikle, ilk yardım eğitimlerine daha geniş katılımlar sağlanması gerektiğinin en önemli nokta olduğunu belirtelim. Ülkemizde çok az sayıda kişi, acil müdahale gerektiren durumlarda neler yapılabileceğini biliyor. Çoğu kişi gerek sürücü belgesi eğitimlerinde gerekse diğer eğitimlerde ilk yardım öğrenmiş olmasına rağmen, ülkemizde yaşanan kaza oranı sıklıklarını göz önünde bulundurduğumuzda, bilinçli ve kuralları iyi özümsemiş kişi sayısının yetersiz kaldığını görüyoruz.
  İlk yardım konusunda dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise, ilk yardım uygulamalarının bu konuda gerekli eğitimi almış kişilerce yapılması gerektiği. Müdahale edilen hastanın durumunu iyileştirmek için bilinçsiz uygulamalardan kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Aksi takdirde, hasta iyileşmeden çok, kötüleşme ile yüz yüze kalabiliyor. Yapılabilecek en doğru hareket, hastaya ilk yardım alanında eğitimli bir bireyin gerekli ilk müdahaleyi gerçekleştirmesi ve ardından ambulans ve sağlık personelinin gelişini beklemek.

  İşte bu iki noktaya, ilk yardımın daha geniş kitleler tarafından öğrenilmesi ve ilk yardım yapan kişilerin bilinçsiz uygulamalardan kaçınması noktalarına uyulduğu takdirde ilk yardımın önemi daha iyi kavranabilecek. Bu sayede birçok kişiye doğru müdahaleler yapılıp ciddi kazaların önüne geçilebilecek. Bu yüzden herkesi ilk yardım eğitimlerine davet ediyoruz!

  Trafik Kazaları ve İlk Yardımın Önemi

  Felaketler, kazalara göre daha büyük kayıplara neden olur.
  Kazalar önlenebilir; felaketler önlemez, zararları azaltılabilir.
  Kaza ve felâketler, anî olarak meydana gelir.
  Ölümlere en çok trafik kazaları neden olur.
  Trafik kazasına insan faktörü içinde en çok sürücüler neden olur.
  Sürücülerin kaza yapma nedenleri kural dışı araç kullanma, dikkatsizlik, yorgunluk, aşırı hız vb.dir.
  Trafik kazasından en çok etkilenen yayalar; yaşlılar ve çocuklardır.
  Trafik kazası kara yolu üzerinde, hareket halindeki bir taşıtın taşıta, insana vb. çarpmasıdır.
  Trafik kazalarının en önemli nedeni dikkatsizlik ve eğitimsizliktir.
  İlk yardım sadece olay yerinde alınan geçici önlemdir.
  İlk yardımın en önemli amacı, yaralının hayatta kalmasını sağlamaktır. İlk yardımcı yaralıyı, tedavi etmeye yönelik bir uygulama yapamaz.
  İlk yardımın en önemli aşaması, yaralıyı güvenceli bir yere uzaklaştırmaktır. En son aşaması ise yaralıyı ambulansla sevk etmektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Trafik yardımın önemi Forum Tarih
Trafik kurallarına uyulmaması ile trafik kazaları arasındaki ilişki nedir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 12 Ekim 2017
Çevrenizdeki insanlar trafik kurallarına uyuyorlar mı kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 12 Ekim 2017
Trafik kazalarının kazazedenin hayatına etkisi kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 12 Ekim 2017
Trafik kazalarının çevreye verdiği zararlar kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 12 Ekim 2017
Trafik kazalarının kazazedeye ailesine yakın çevresine ve topluma verdiği zararlar kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 12 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş