Trafik Kazalarını Azaltmak İçin Neler Yapılmalı?

'Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 30 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Trafik Kazalarını Azaltmak İçin Neler Yapılmalı? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Trafik Kazalarının Azaltılması İçin Alınması Gereken Tedbirler -Trafik Kazalarının Azaltılması İçin Alınması Gereken Önlemler-Trafik Kazalarını Azaltmak İçin Neler Uapılmalı?

  Her şeyden önce, sürücü ve yayaların bilgi ve dikkatini geliştirecek geniş ve yaygın bir eğitim verilerek trafik kurallarına karşı ciddi bir vatandaşlık bilinci oluşturulmalıdır. Yani, insanlarda trafik bilincini içselleştirmeliyiz. Sadece trafik polisleriyle ve cezalarıyla bir dış kontrol mekanizması oluşturulmamalıdır. Örneğin, sürücü polisi gördüğü için (onun ceza yazmaması için) emniyet kemerini takmamalı, yanlış sollama yapmamalı, hız sınırını aşmamalı. Bütün bunları kendisi istediği için yapmalı ve iyi bir vatandaş olarak, trafik sorumluluğunu yerine getirme bilincini taşımalıdır.

  Yine yurt dışında olduğu gibi yollarda bütün sürücüler trafik polisi olmadan da birbirlerini denetleme sorumluluğu ve bilincini taşımalıdır. Yani, karşınızdaki insan yolda, bir trafik hatası yaptığında onu uyardığınızda "dayak yeme yerine küfredilme yerine" bir teşekkür edilme mesajı alabilmesiniz.

  Kısaca; ülkemizde yol ve trafik güvenliğini sağlamak, kazaları en aza indirmek ve trafik bilincine sahip bu konuda duyarlı ve sorumlu bir nesil oluşturmak için toplumda bulunan tüm insanları bu konuda eğitmek gerekir. Bunun için de toplumda bulunan trafikle ilgili yada ilgisiz resmi ya da özel tüm kurum ve kuruluşların bu iş için seferber olması gerekir. Öncellikle kırsal kesimden başlamak koşuluyla okuma-yazma seferberliği gibi trafik eğitimi seferberliği başlatılmalı ve böylece yaygın eğitim yoluyla çocuk, genç, yetişkin, yaşlı demeden herkes trafik kurallarına karşı duyarlı hale getirilmelidir.

  Ayrıca, örgün eğitim yoluyla da okulöncesi eğitim kurumlarından başlamak koşuluyla çocuklara okullarda trafik eğitimine yönelik bilgiler verilmeli, ancak bu bilgiler sadece teori düzeyinde kalmamalı teori ve uygulama birleştirilmelidir. Yani bu sorun sosyal bir problem olarak ele alınmalı ve yaşamla bütünleştirilmelidir. Öğretmenler, trafik dersini işlerken drama yöntemini kullanarak, çocuğu sokağa ve caddeye çıkararak, ona çeşitli filmler seyrettirerek, gözlemler yaptırarak trafik bilincini oluşturmaya çalışmalı ve davranışlarıyla çocuklara olumlu model olmalıdır. Dogal olarak öğretmenlerin bütün bunları yapabilmesi ve olumlu model olması için öncellikle onların da trafik eğitimi konusunda eğitilmiş olması gerekir.

  Yukarıdaki uygulamaları yerine getirdiğimizde, yani hem örgün hem de yaygın eğitim yoluyla insanlarımızı trafik konusunda eğittiğimizde ve bu iki eğitim türü arasında bir tutarlılık oluştuğunda gerçek anlamda "trafik kazalarını en aza indirme" amacımıza ulaşmış olacağız.

  Alıntı
   

 2. madde halinde olsadı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Trafik Kazalarını Azaltmak Forum Tarih
Trafik Kazalarını Azaltmak İçin Yolculara Düşen Görevler Nelerdir Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 28 Aralık 2011
Trafik kazalarının kazazedenin hayatına etkisi kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler Perşembe 19:01
Trafik kazalarının çevreye verdiği zararlar kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler Perşembe 19:00
Trafik kazalarının kazazedeye ailesine yakın çevresine ve topluma verdiği zararlar kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler Perşembe 18:59
Trafik Kazalarının Sebepleri ve Sonuçları Madde Madde Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 28 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş