Trabzon Yöresel Yemekleri - Trabzonun Yöresel Yemekleri Nelerdir

'Trabzon Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Trabzon Yöresel Yemekleri - Trabzonun Yöresel Yemekleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Trabzon Yemekleri
  Trabzonun Yöresel Yemek Tarifleri
  Trabzon yemek kültürü


  Her yörenin kendine has mutfağı olduğu gibi Trabzon'unda kendine özgü, çok değişik ve lezzetli yemekleri vardır. Özellikle yörenin en önemli sebzesi olan karalahanadan onlarca değişik yiyecekler yapılmaktadır. Yurdumuzun hangi yöresinde olursa olsun Hamsi denilince akla Trabzon gelir. Trabzon denilince akla Hamsi ve nimetleri geleceği kuşkusuzdur.Bu yemeklerden bazılarının adlarını sıralayacak olursak; Hamsi pilavı, hamsi tava, hamsi kuşu, hamsi kaygana, hamsi ekmeği, karalahana çorbası, karalahana sarması, lahana mancısı, lahana gülyası, lahana kavurması, mısır lapası, mısır ekmeği, kuru ve taze fasulye tavası, pırasa çorbası, patlıcan kızartması, sütlü kabak, sac yufkası, hamsi salatası, hamsi haşlaması, hamsi salamurası, hamsi güveci, hamsi oturtması, hamsi kiremidi, hamsi pilaki, hamsi böreği, beyaz lahana salatası, laz böreği, Hamsiköy sütlacı, hoşmak, merucan tavası, ısırgan yemeği, sarımsaklı fasulye, pazı mıhlaması, ısırgan püresi, borani, kabaklı pide, mısır dolması, fasulye böreği, pazı burması, lamesli pide, zumur,kaz kaldıran, tomara kayganası ve hoşmeri. İlimizin en meşhur yemekleri ise Akçaabat Köftesi ve Sürmene Pidesidir.

  HAMSİLİ PİLAV

  Temizlenip , yıkanan hamsilerin kılçıkları hamsiler parçalanmadan çıkartılır. Otantik olarak yapılmak istenirse pilekiye, günümüzde ise tepsi yada güvece, hamsiler sırtları tabana bakacak şekilde yanyana dizilirler. Yağda kavrulan soğana, fıstık, kuru üzüm, tuz ve pirinç ilave edilirek iç pilav pişirilir. Pilava az miktarda şeker ve karabiberde katıldıktan sonra pilekideki hamsilerin üzerine yayılırlar. Tepsinin en üst kısmına kalan hamsiler sırtları tavana bakacak şekilde dizilir. Üstüne sıcak tereyağı dökülen tepsi saçyağaı yada fırında pişmeye bırakılır. Hamsiler kuruyup kızardıklarında yemek hazırdır. Lazca "kapçoni pilavi" denilen bu yemeğe Hopa civarında üzüm ve fıstık konulmaz.

  LAZ BÖREĞİ (BUREĞİ)

  Elde açılmış üç yufka tepsiye serilir. Bu arada üzerine dökülecek muhallebisi hazırlanır. Muhallebide 1 kg süte 100 gr. buğdayunu, 2 yumurta, yarım kilo şeker kullanılır. Muhallebi kıvama gelince üç kat yufkanın üzerine boca edilir. Muhallebinin üzerine kızgın tereyağı dökülür. Teryağının üzerine ise karabiber serpilir. En üste 4 yufka daha örtülüp, fırına verilir. Çıkınca üzerini ıslatacak kadar şerbet gezdirilir. Laz bölgesinde yapılır.

  FASÜLYE KAYGANASİ


  Fasülyeler temizlenip, haşlanıp süzüldükten sonra börek tavasında önlü arkalı yumurtayla kızartlır.

  TURŞİ KAVURMA

  Fasülye turşusu ince doğranır. Bu arada bir tencerede bol soğan, teryağı (yada sıvı yağ) ile kavrulur. Üzerine turşu eklenir isteğe göre salça da eklenebilir. Turzu zaten acı olduğundan ayrıca acı ilave edilmez. Lazcası "turşi tahaneyi". Tüm Doğu Karadeniz'de yapılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Trabzon Yöresel Yemekleri Forum Tarih
Trabzonun Yöresel Yemekleri - Trabzon Yemekleri Trabzon Tanıtımı 8 Şubat 2011
Trabzon Yöresel Kıyafetleri - Trabzonun Yöresel Giysileri Trabzon Tanıtımı 5 Nisan 2011
Trabzon Yöresel Halk Oyunları - Trabzonun Halk Oyunları Trabzon Tanıtımı 3 Nisan 2011
Trabzon Yöresel Kıyafetleri - Trabzon Yöresi Folklor Kıyafetleri Trabzon Tanıtımı 9 Ocak 2011
Trabzon El Sanatları Nedir - Trabzon Yöresel El Sanatları Trabzon Tanıtımı 2 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş