Trabzon - Sümela Manastırı

'Türkiye Şehir-Bölge Resimleri' forumunda Fatma tarafından 11 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Trabzon - Sümela Manastırı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Trabzon - Sümela Manastırı

  [​IMG]
  Trabzon'un maçka ilçesine 17 kilometre uzaklıktakı bu manastır, anadolu'daki en önemli ortodoks kilisesidir. rivayete göre 385 yılında atina'dan gelen iki keşiş tarafından kurulmuş ve ilk şapel dağdaki bir mağaraya kurulduktan çok sonra yapı genişletilerek keşiş odalarının eklenmesiyle küçük bir köy havası almış. aşağıdan düz duvara yapıştırılmış gibi görünen bu manastıra yaklaşık yarım saatlik bir tırmanışla çıkılıyor. zig zaglar çizerek ilerleyen bu yol, keşişlerin yapı malzemelerini ve erzaklarını taşıdıkları yol aynı zamanda.
  [​IMG]


  aşağıdan manastırın manzarası, manastırdan da çevrenin manzarası harika. foto safarinin yanı sıra köy sosyal yaşantısını da görebileceğiniz ender güzelliklerden biri.

  kuruluş hikayesi m.s. 4 yüzyıla dayanan manastır kompleksi içerisinde yemekhane, mutfak, keşiş odaları, kutsal su (ayazma) ve kaya kilisesi mevcuttur. manastır iki bölümden oluşmaktadır. birinci bölüm ilk yapılan bölümdür ve tapınak yerinin içi ve dışı incil’den alınmış konuların freskleriyle süslüdür. ikinci bölüm, yatak odalarını, salonları, kitaplıkları, kilerleri, erzak depolarını ve helaları kapsayan dört kattan oluşmuştur.

  her yıl 14 ağustosta ayin yapılmaktadır
  2:kralların tapınması:
  yıldız bilimcilerinden,merkür,markos ve baltazar doğuda isanın yıldızının doğduğunu görürler ve yıldızı takip ederek isanın doğduğu yere kudus yakınlarındaki beytüllahime ulaşırlar,ve yanlarında getirdikleri değerli hediyelik eşyaları isaya takdim eder ve isaya taparlar...daha sonra kudus meydanlarına çıkarak yahudierin kurtarıcısı yahudilerin imparatoru doğdu diye söylentiler yayarlar...tabiki bu olaydan yahudi rahipler hoşnut olmazlar ve isayı öldürmek için planlar yapmaya başlarlar...

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Trabzon Sümela Manastırı Forum Tarih
2017 Trabzon nüfusu Trabzon Tanıtımı 31 Ocak 2017
Amasra Sinop ve Trabzon'un alınmasının Osmanlı Devleti için önemi kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
2016 Trabzon nüfusu kaçtır? Trabzon Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Trabzon Nüfusu Trabzon Tanıtımı 30 Ocak 2014
Trabzon Hurmasının Faydaları Yararları Nelerdir Şifalı Bitkiler 11 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş