Tozluca Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tozluca Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tozluca köyü bilgileri - tozluca köyü resimleri - tozluca köyü tanıtım  Tozluca, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  AŞKALE TOZLUCA KÖYÜ Tozluca köyü tarihi bilinmemekle birlikte büyüklerimizden edindiğimiz bilgilere göre tarihini bilinmemekle beraber TUNCELİ Pülümür kazasına bağlı olduğu daha sonradan 1323 tarihinde ( bu bilgiler büyüklerimizin doğum tarihlerinden alınmıştır) ERZİNCAN nın Tercan (MAMAHATUN) ilcesine bağlanmıştır daha sonra tapu kayıtlarına göre (26- ) ERZURUM mahkemelerinin kararı ile aşkale ilcesine bağlanmıştır.Köy Ermeni Sıvacıyan Ailesinin buraya terk ederek Fransaya bir kısmının Beyruta göç etmesiyle Yöreyi Türkleştirme siyasetinin sonucu olarak Beydilli ve Bayat Türkmen Alevi toplumları Irakın Kuzeyinden Kerkük Taze nahiyedinden getirilerek iskan edilmişlerdir.Köy Türkmen köyü olsada geçmişte zaza-alevi aşiretlerle ilişkileri olmuştur.Türkçe konuşan ve Türkmen Alevi kimliğini sahiplenen ATATÜRKÇÜ VE ilerici bir köydür.Bu tarihler arasında TUNCELİ ile ERZURUM un Aşkale ilcesine yerleşme tarihleri arasında ERZURUM a bağlı Hınıs ilcesinin (GESTEMERDE köyü) (ACLIKTAN ÖLEN) yerleşmişlerdir.Burada zaza Alevi oymaklarla ilişkileri olmuş sonra aşkale yöresindeki Alevi Türkmen köylerinin olduğu bugünkü köyümüze yerleşmişlerdir.GESTMEDE zazaca olsa gerek(açlıktan ölen)anlamında, buranın bu isimle anılmasından rahatsız oldukları için yine ERZURUMa bağlı Aşkale ilcesinin eski ismi(şıhveren) yeni ismi gümüşseren köye talip olmuşlardır. ancak bu köy Aşkale ilcesine çok yakın olduğu için oraya yerleşirsek bugünkü yaşamış olduğumuz asimilasyonna mağruz kalıp neslinin sunnileşmesinden korkarak arap ve emevi inancına zorlan veya başka taktikler uygulanarak bügün olduğu gibi okullarda ve diğer devleet müesselerinde ve hatta alevi köylerine camilerin yapılması imam atanması sureti ile ( ALLAH MUHAMMET YA ALİ) ikrarından ayrılarak yukarıda belirttiğimiz bügünkü emevi ve sunni dayatmasına mağruz kalacağını sezerek Aşkalenin gümüşseren(sıhveren) köyünden vazgeçip yukarıda bahsettiğimiz şu anda Aşkaleye bağlı tozluca köyünü ermenilerden ( ) tarihinde ERZURUM mahkemelerinin verdiği karar doğrultusunda ermeni olan ve burada önceden ikamet eden halen tapu kayıtlarında ismi gecen (GRİKOF,hanımı ANİ,veVARİSİ OLAN 13 EVLADININ) rızası ile yukarıda belirttiğimiz tarih itibari ile(80) altın karşılıgında erzurum mahkemelerinin kararı ile (DERVİŞ YUSUF DEDEMİZ) tarafından satın alınmıştır YUSUF DEDE grikof denilen ermeni şahısa 3 yıl yarıcılık(ortakcılık) yaparak güvenini kazanıp (peydel) kısım kısım satın almıştır hatta son hissede varis olan ermeniden birisi itiraz etmişsede dedemiz onu ceşitli şartlarda ikna etmiştir VE KÖYÜN YAKLAŞIK OLARAK DERVİŞ YUSUF DEDENİN MEZAR TAŞINDA OKUDUĞUMUZ TARİHE GÖRE 230 YILLIK BİR GEÇMİŞİ VARDI SAYGILARIMLA köy bir ermeni köyüdür birici dünya şavaşından önce ermenilerden altın karşılığında alınmıştır.aşkale yöresinin sayılı ALEVİ KÖYLERİNDEN biridir. köy ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için lütfen adresini ziyaret ediniz. BU SAYFAYI ZİYARET ETTİM.S
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Aşkale erzurum tercan yöreleri etkilidir.Köy Türkmen Alevi bir köydür.ATATÜRKÇÜ VE İlerici bir köydür.Türkçe konuşulur.Yöredeki Türkmen Akkoyunlu alevi köyleri olan Balımpertek,pırnakaban gibi Türkmen alevi köyleriyle yakın ilişkileri olan göç veren bir köydür. SİZ BURADA KÖYÜN ANADİLİNİ TÜRKÇE OLARAK BELİRTMİŞSİNİZ ANCAK O SAYFADA KÖYDEKİ YEREL BİR OZAN ANLAMADIĞIM BİR DİL İLE TÜRKÜ SÖYLÜYOR.ERMENİCE VEYA KÜRKÇE GİBİ BİR DİL SANKİ.BU KONUYU İZAH EDERSENİZ İYİ OLUR.
  Coğrafya

  Erzurum iline 87 km, Aşkale ilçesine 34 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 53
  1997 39
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tozluca Köyü Hakkında Forum Tarih
Tozluca Köyü Selim Kars Kars Tanıtımı 20 Mart 2010
Tozluca Köyü Bozova Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Tozluca Köyü Harran Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 8 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş