Tozlaşma nedir - Tozlaşma nasıl olur - Bitkilerde Tozlaşma

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Tozlaşma nedir - Tozlaşma nasıl olur - Bitkilerde Tozlaşma konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tozlaşma nedir
  Tozlaşma nasıl olur
  Tozlaşma ne demek
  Bitkilerde tozlaşma


  Tozlaşma  [​IMG]

  Erkek organın başçığındaki polenlerin (çiçek tozlarının) dişi organın dişicik tepesine taşınmasına "tozlaşma" denir. Tozlaşma su, rüzgar, kuşlar, böcekler, insanlar sayesinde gerçekleşir. (Bataklık ve su bitkilerinde su sayesinde gerçekleşir).


  [​IMG]

  Tozlaşma olayı aynı tür bitkiler arasında gerçekleşir. Dişi organın dişicik tepesi, farklı bitki türlerinin polenlerinin yumurtalığa girmesini önler. (Laleden lale oluşmasının sebebi budur).


  [​IMG]

  Polenler tepeciğe yapıştıktan sonra polen içindeki erkek üreme hücrelerinden biri yumurtalığa doğru polen tüpünü oluşturur. Diğer erkek üreme hücresi polen tüpünden ilerleyerek yumurtalık içindeki dişi üreme hücresine ulaşır. Yumurtalıkta dişi ve erkek üreme hücrelerinin çekirdekleri birleşerek "zigot"u oluşturur.Bu olayada "döllenme" denir.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Tozlaşma Nasıl Olur

  Bitkide çiçeğin görevi tozlaşma yoluyla bitkinin çoğalmasını sağlamaktır. Bir çiçeğin erkek organından serbest kalan polenlerin diğer çiçeğin dişi organının tepeciğine ulaşması ve burada yeni bitki tohumlarının oluşması olayıdır. Tozlaşma olayında etkili faktörler şunlardır: -Polenlerin taşınması rüzgarla sağlanır. Kullanışlı ve sık görülen bir tozlaşma çeşidi değildir. -Polenlerin arılar, sinekler ve benzer böcekler tarafından taşınması. Yaygın olan tozlaşma şeklidir. Çiçeğin güzel kokusu, güzel ve parlak görünümü ve salgıladığı şekerli maddeler böceklerin dikkatini çeker. Çiçeğin üzerine gelen böceklerin ayaklarına yapışan polenler böceğin diğer çiçeklere konmasıyla oralara taşınmış olurlar. -Kendi kendine tozlaşma: Aynı çiçeğin erkek organındaki polenlerin dişi organına ulaşması sonucu meydana gelen tozlaşma şeklidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tozlaşma nedir Tozlaşma Forum Tarih
Tozlaşma Nedir, Tozlaşmaya Neden Olan Etkenler Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Ağustos 2012
Bitkilerde Tozlaşma Nedir Nasıl Olur? Doğa ve Bitkiler 26 Haziran 2011
Çiçek, Çiçeklerin Özellikleri, Çiçeklerde Üreme, Döllenme, Çiçeklerde Tozlaşma Doğa ve Bitkiler 9 Ağustos 2012
Bitkide Çiçeğin Tozlaşması Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 22 Ocak 2012
Tozlaşma Olayını Anlatan Resimler Bitki Resimleri 28 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş