Tortulu Köyü Feke Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tortulu Köyü Feke Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tortulu köyü bilgileri - tortulu köyü resimleri - tortulu köyü tanıtım  Tortulu, Adana ilinin Feke ilçesine bağlı bir köydür.

  (Delifakılar,Çinçikler,Topakhasan,Ziyelli ve Tortulu merkez) maran yaylası içme suyu çok güzeldir

  Kültür

  Köyün en güzel yemegi sütlü yarma çorbası,setik bazlaması, taze fasulye, bulgur pilavıdır...Geçmişi ilk çaglara dayanır...Katran mantarı ve üzüm pekmezi çok lezzetlidir...Yörede yaşayan insanlar tamamıyla Varsak türkmenlerinden oluşmaktadır.Gerek yaşantıları ve gerekse örf adetleriyle farsak kültürü çok belirgin bi şekilde yaşanmaktadır.
  Coğrafya

  Adana iline 142 km, Feke ilçesine 15 km uzaklıktadır.Oldukça dağık bir bölgede yer alması sebebiyle ulaşım oldukça güçtür.Böyde irili ufaklı birçok akarsu bulunmaktadır. Bu akarsular seyhan nehrinin kollarından yörede gö-su denilen ırmağa dökülmektedir.Bitki örtüsü alçaklarda maki yükseklerde iğne yapraklılardan oluşmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 328
  1997 288
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Halen ilkel yöntemlerle tarım yapılmaktadır (Karasaban ve öküz ile).Yörede ekilebilir arazilerin genelde yüksek yerlerde olmasıda bunda etkendir.Dere kenarlarında oluşan düz arazilerin küçük bahçelere dönüştürülmesiyle oluşturulmuş bostanlıklarda meyve sebze yetiştirmek suretiyle ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde tarım yapılmaktadır. Hayvancılıkta bölgenin sarp ve kayalık olması nedeniyle kılkeçisi yetiştiriciliği öne çıksada son yıllarda orman işletmeleri müdürlüğünün getirdiği yasakla yöre halkı önemli bir geçim kaynağından yoksun bırakmıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan,kuzeyden maran geçidi bölgesinden ayrılan bir yolla köy merkezine,devamında ise ziyelli mahallesine kadar olan bir yol vardırr güneyden ise yerebakan köyünden ve kısacıklı darıbükü mevkiinden gelen iki farklı yol daha mevcuttur.Fakat bu yollar kuzeyde maran geçidi, güneyde yerebekan köyü ve gö-su bölgesine kadar asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

 2. Tortulu köyünün üstünde maran yaylasının arasında köseli mevki bulun maktadır bu mevkide 5 tane ev bulunuyor ve evlerde elektrik yok burdan belirt mek istiyorum ilğili kurumlara ve tedaşa Feke kaymakamlığına Bu 5 eve elektrik ihtiyacı var İlğili kurumlar ilğilenmemektedir HİKMET ÇİNÇİK 13003277294 vatandaşlık hakkımı arıyorum İZMİR insan hakları mahkemesine Feke Tedaş Müdürü ve kaymakamı hakkında şikayette bulunacağım
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tortulu Köyü Feke Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş