Torres de Satélite Hakkında Bilgi

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 2 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Torres de Satélite Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Torres de Satélite Hakkında - Torres de Satélite Yapısı - Meksika Torres de Satélite - Meksika'daki Yapılar  Torres de Satélite (Türkçesi: Satélite Kuleleri), Meksika’nın Naucalpan şehirinin kuzeyindeki Ciudad Satélite bölgesinde yer alan ve Luis Barragán tarafından tasarlanmış renkli açık hava heykelleri grubudur.

  Bu projenin gerçekleşmesi fikri 1957 yılında başta mimar Luis Barragán olmak üzere, ressam Jesús Reyes Ferreira ve heykeltraş Mathias Goeritz’in bir araya gelmesiyle başladı. Orijinal tasarıma göre bu proje en yükseği 200 metreye ulaşacak yedi kuleden oluşacaktı. Ancak mali problemler nedeniyle en yükseği 52 metre, en alçaği 30 metre olan beş adet kule inşa edilebildi.

  Mathias Goeritz kulelerin her birisinin turuncu renginin farklı tonlara boyanmasını ilk başta istediyse de yatırımcıların ve inşaatı gerçekleştirenlerin baskısı ile fikrini sonrada değiştirmek zorunda kaldı. En sonunda kulelerin ana renkler olan kırmızı, mavi ve sarıya ve de ek olarak beyaza boyanmasına karar verildi.

  Yeni ve modern olması arzulanan Ciudad Satélite bölgesinin simgesi olan Torres de Satélite, Mart 1958’de resmen açıldı. Son zamanlarda yerel yönetim bu yapılar grubunu UNESCO’nun dünya mirası’da dahil etme çabaları devam etmektedir ancak henüz resmi bir sonuç alınmamıştır.


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Torres Satélite Hakkında Forum Tarih
Fernando Torres'e 100 milyon Pound! Dunyadan Futbol 25 Ocak 2010
"Torres gidebilir" Dunyadan Futbol 11 Ocak 2010
Fernando Torres Userbar - Fernando Torres İmza Resimleri Kaliteli Userbar 25 Ocak 2009
Fernando Torres S40 Temaları Uyumlu Nokia Modelleri hepsi burda Cep Temalar 12 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş