Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor - Çoçuk Sağlığı Hakkında -Topuk Kanı Hayat Kurtarıyor
  Topuk kanı hayat kurtarıyor
  Bebeklerin topuğundan alınan kan, sağlık açısından çok önemli.

  [​IMG]
  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yenidoğan bebeklerden ilk 8 gün içerisinde alınan topuk kanının, zihinsel ve bedensel gelişimi engelleyen hastalıkların belirlenmesinde son derece önemli olduğunu hatırlattı.

  Bakanlık aileleri, ''Bebeğinizin doğumu üzerinden 8 gün geçtiği halde topuktan kan alma testi yapılmamışsa, lütfen bölgenizdeki en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bebeğinizden kan alınmasını sağlayın'' diye uyardı.

  Sağlık bakanlığının yenidoğan tarama programı ile geçen yıl 6 bine yakın bebekte zihinsel ve bedensel gelişimi engelleyen hastalık tespit edildi.

  Bakanlığın yenidoğan bebeklere yönelik Ulusal Tarama Programı kapsamında, bebeklerde erken fark edilmemesi halinde ileride tedavisi mümkün olmayan bedensel ve zihinsel gelişim bozukluğuna neden olan fenilketonüri, doğumsal hipotiroidi ve biyotinidaz eksikliği taramaları yapılıyor.

  Yeni doğan bebeklerin topuklarından alınan kanlar, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı (RSHM) laboratuvarında test ediliyor.

  Yenidoğan Tarama Programı sorumlusu Dr. Gülsüm Apak Özdemir, söz konusu testlerin ücretsiz yapıldığını vurguladı. Doğumun üzerinden 48 saat geçtikten sonra, 3-5. günlerde bebeğin topuğundan kan alınmasının, testin sağlıklı sonuç vermesi açısından ideal olduğunu anlatan Özdemir, ilk 24 saat içinde alınan kanın yanlış sonuç verebileceğine dikkati çekti.

  Test sonucunun normal çıkması halinde ailelere herhangi bir bildirimde bulunulmadığını ifade eden Özdemir, ''Yani, aileler bir haber almazsa endişe etmesinler. Bu, kan örneğinde hiçbir bozukluk saptanmamış demektir'' dedi.

  Bazen alınan kan miktarının yetmemesi, bazen de sonucun yeterince anlaşılır olmaması nedeniyle topuktan ikinci kez kan alınmasının gerekebileceğini belirten Özdemir, ''Bu durumda vakit kaybetmeden, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. İkinci kan tahlilinde sonucun normal olması durumunda, yine ailelere haber verilmez'' diye konuştu.

  Özdemir, bebeklerinden kan alınan ailelerin, adres ve telefon numarası gibi iletişim bilgilerinin doğru ve tam alındığından emin olmaları uyarısını da dile getirdi.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Topuk Kanı Hayat Forum Tarih
4 damla topuk kanı hayat kurtarıyor.. Çocuk Sağlığı ve Bakımı 30 Eylül 2010
Topuklu Bayan Ayakkabısı Modelleri 2014 Ayakkabı ve Çanta Dünyası 5 Temmuz 2013
2012 Topuklu Bayan Bot Modelleri Ayakkabı ve Çanta Dünyası 9 Ocak 2012
2012 Farklı Tasarımlı İnce Topuklu Ayakkabı Modelleri Ayakkabı ve Çanta Dünyası 9 Ocak 2012
2012 Yeni Sezon Taşlı İnce Topuklu Ayakkabılar Ayakkabı ve Çanta Dünyası 7 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş