Topuk Ağrısı -Topuk Ağrısının Tedavisi

'El Ayak ve Vücut Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Topuk Ağrısı -Topuk Ağrısının Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Topuk Ağrısı - Topuk Ağrısı Belirtileri -Topuk Ağrısı Tedavisi - Topuk Ağrısı Teşhisi -İlaç Tedavisi  Topuk tabanı, yük bindiğinde ayağın altındaki yapıları koruyan fibröz (özel bir destek doku) bir dokudan oluşur. Topuk ağrısının, topuk tabanındaki dokuların kemiğe bağlandığı yerde oluşan küçük yırtıklar ve iltihabın sonucu olduğu düşünülmektedir. Ağrılı topuk sendromu da denilen bu hastalıkta oluşan ağrı hafif ya da çok şiddetli olabilir.

  [​IMG]


  Belirtiler

  - Yüklenmeyle topukta ağrı

  - Topuğun üstündeki yük ortadan kalktığında ağrı geçmiyorsa, stres kırığı oluşma riski vardır; hemen doktora başvurunuz.

  Teşhis

  Doktorunuz ağrının sürekli mi yoksa topuğun üzerine basınca mı oluştuğunu belirleyecektir. Stres kırığı olmadığından emin olmak için, bir röntgen filmi çekilebilir. Bununla birlikte, stres kırıkları oluşmalarından sonraki 6 hafta içinde röntgen filminde görülmezler.

  Röntgen filminde bazen, topuk kemiği üzerinde dikensi çıkıntılar görülebilir.Geçmişte topuktaki dikensi çıkıntıların topuk ağrısı yaptığına inanılmasına rağmen (hemen ameliyatla çıkartılırdı) , genellikle ağrıya neden olmazlar. Bu nedenle, nadir olarak ameliyat gerekli olur.

  Teşhisi doğrulamak için, kemik radyoaktif izotoplarla görüntülendiği diğer bir röntgen türü (scan) de kullanılabilir.

  Çoğu vakada kemik ağrısı birkaç haftada ortadan kaybolacaktır. Bununla birlikte, topuğa binen ağırlığın artığı egzersizler yaparken ayağınıza uymayan ayakkabılar giyerseniz, ağrılar tekrarlayabilir. Ayağınıza iyi uyan ayakkabıların giyilmesi yardımcı olabilir. Yapılan egzersizlerin türünün değiştirilmesi de tekrarlamayı engelleyebilir.

  Ancak, çoğu yaka tam olarak iyileşir.


  Tedavi

  Topuğun ağrıyan bölümüne buz uygulanması ve masaj ağrıyı biraz azaltabilir. Topuğun ağrıyan bölümünün yükseltilmesini sağlayan özel tabanlıkların yerleştirildiği yumuşak tabanlı spor ayakkabılarının da yararı olabilir. Ağrı sürerse, doktorunuz özel bir ortopedik tabanlık kullanmanızı önerebilir.

  İlaç Tedavisi

  Önce aspirin ve diğer antienflamatuar ilaçları deneyin; yararı olmazsa doktorunuza başvurun. Doktorunuz, topuğunuza kortizon gibi bir antienflamatuar steroid ilacı enjekte edebilir, ancak bu tedavi, diğer yöntemler yetersiz kalırsa uygulanır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Topuk Ağrısı Topuk Forum Tarih
Topuklar Neden Ağrır - Topuk Ağrısı Nedenleri Genel Sağlık 18 Kasım 2010
Topuktaki Mahmuz Gibi Çıkıntılar, Bir Tür Artrit Midir? - Ağrısı Nasıl Kesilebilir? El Ayak ve Vücut Bakımı 26 Ekim 2010
Topuklu Bayan Ayakkabısı Modelleri 2014 Ayakkabı ve Çanta Dünyası 5 Temmuz 2013
2012 Topuklu Bayan Bot Modelleri Ayakkabı ve Çanta Dünyası 9 Ocak 2012
2012 Farklı Tasarımlı İnce Topuklu Ayakkabı Modelleri Ayakkabı ve Çanta Dünyası 9 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş