Topraklama Trafolarının Yapısı Hakkında Bilgi

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda SeLeN tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Topraklama Trafolarının Yapısı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Topraklama Nedir- Trafolarının Nedi r -Topraklamanın Yapısı Hakkında

  Topraklama trafoları normal olarak aşağıdakilerden biri ile yapılır:elektirik topraklama, topraklama levhası,topraklama kazığı

  1. Yardımcı bir sarım ile ya da yardımcı bir sarım olmadan bir ZigZag (Zn) bağlantılı sarımı ya da

  2. Yardımcı güç sağlamak için kullanılan ya da kullanılmayabilen bir delta bağlantılı sekonder ile bir Wye (Ynd) bağlantılı sarım.

  Zig-Zag bağlantının geometrisi üçüncü harmoniklerin dolaşımını sınırlandırmak için faydalıdır ve dağıtım ve güç trafolarında bu amaçla normal olarak kullanılan bir delta bağlantılı sarım ya da 4- ya da 5-bacaklı çekirdek tasarımları olmadan kullanılabilir. İkinci bir sarım ihtiyacının ortadan kaldırılması bu seçeneği iki sarımlı bir topraklama trafosuna kıyasla hem daha ucuz hem de daha küçük yapabilir. Bundan başka bir Zig-Zag trafo kullanılması aynı sıfır bileşen empedansı sağlarken bir iki sarımlı Wye-Delta trafodan daha küçük bir birim ile topraklama sağlar.

  Diğer taraftan Wye bağlantılı topraklama trafoları birincil bağlantıya ilişkin dengelenmemiş yük için bir dönüş yolu sağlamak için ya bir delta bağlantılı sekonder ya da 4- ya da 5-bacaklı konstrüksiyon uygulanmasını gerektirir. Rüzgar enerji santrallerinde şu anki eğilim bir delta sekonder ile Wye bağlantılı primer yönündedir.

  Hem Zig-Zag hem de iki sarımlı topraklama trafolarının yardımcı güç sağlama yeteneği olabileceğinin anlaşılması önemlidir ve bu ya bir Wye ya da delta bağlantılı yük olabilir.

  Bir topraklama trafosu kullanan sağlam biçimde topraklanmış ir sistem topraklanmamış bir sisteme kıyasal birçok güvenlik iyileştirmesi sunar. Ancak, topraklama trafosu tek başına bir dirençli topraklama sisteminin akım sınırlama kabiliyetini içermez. Bu nedenle, nört topraklama arızası akımı büyüklüğünü sınırlamak için topraklama trafoları ile birlikte çoğunlukla nötr topraklama dirençleri kullanılır. Ohm değerleri koruyucu röle ekipmanın güvenilir çalışmasına izin vermek için yeterince yüksek ancak termal hasarı sınırlamak için yeterince düşük topraklama arızası akım akışına izin erecek biçimde belirlenmelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Topraklama Trafolarının Yapısı Forum Tarih
Topraklama nedir kısaca Topraklama ne işe yarar Genel Bilgi (Elektrik) 16 Mart 2014
Topraklama Sistemleri - Topraklama Sistemleri Hakkında Bilgi Genel Bilgi (Elektrik) 25 Şubat 2011
Topraklama Nedir – Topraklama Nasıl Yapılır Genel Bilgi (Elektrik) 11 Eylül 2010
Topraklama ve Topraklama Sistemlerinin Tasarımı Genel Bilgi (Elektrik) 1 Temmuz 2010
Orta Gerilimli Şebekelerde Nötr Topraklaması Genel Bilgi (Elektrik) 9 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş