Toprak Kirliliğine Sebep Olan Etkenler

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Toprak Kirliliğine Sebep Olan Etkenler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Toprak Kirliliğine Sebep Olan Etkenler Nelerdir?
  Toprak Kirliliğine Sebep Olan Etkenler  • Toprak kirliliğine sebep olan en önemli etkenler; Yerleşim alanlarından çıkan atıklar, endüstri atıkları, egzoz gazları, tarım ilaçları ve kimyasal gübrelerdir.
  • Evsel katı atıkların vahşi depolandığı alanlar ile kanalizasyon şebekeleri ile toplanan atık suların arıtılmadan doğrudan toprağa verildiği alanlarda toprak kirliliği meydana gelmektedir.
  • Egzoz gazları, ozon, karbonmonoksit, kükürtdioksit, kurşun ve kadmiyum vs. gibi zehirli maddeler rüzgarlar ile uzak mesafelere taşınmakta ve yağışlarla yere inerek, toprak ve suları kirletmektedir.
  • Tarımsal mücadele ilaçlarının ve suni gübrelerin bilinçsiz ve aşırı kullanımı sonucu, toksik maddelerin toprakta birikimi artmakta ve doğal ortamın kirlenmesine sebep olmaktadır.
  • Suni gübrelerin de (Sodyum, potasyum gibi besin maddelerini içeren) aşırı ve bilinçsiz kullanımı sonucu toprağın yapısı bozulmakta ve bu da toprak kirliliğine yol açmaktadır.
  • Endüstriyel atıklar direkt olarak toprağa verildiğinde ve dolaylı olarak ta havaya ve suya verildiğinde çevreyi kirleterek toprak kirliliğine neden olmaktadır.
  • Özellikle ormanların tahribi sonucu oluşan toprak erozyonu, bugün dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de en önemli çevre sorunlarından birisi haline gelmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Toprak Kirliliğine Sebep Forum Tarih
Toprak Kirliliğine Sebep Olan Faktörler Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 7 Mayıs 2011
Toprak kirliliğine neden olan unsurlar kısaca Doğa ve Bitkiler 7 Mayıs 2015
Toprak kirliliğine karşı alinabilecek tedbirler maddeler halinde Doğa ve Bitkiler 15 Mart 2013
Toprak kirliliğine neden olan faktörler Doğa ve Bitkiler 15 Mart 2013
Toprak kirliliğine karşı alınabilecek önlemler Doğa ve Bitkiler 15 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş