Toprağım Teos Can Suyum Ege Kitap Özeti - Celal Özcan

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda SeLeN tarafından 9 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Toprağım Teos Can Suyum Ege Kitap Özeti - Celal Özcan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Toprağım Teos Can Suyum Ege Kitap Özet - Celal Özcan Kitapları  Kitap Özet

  Romanın ana tema'sı, yaşama ve mutluca bir ömür sürdürebilme adına bir yere yerleşme ve oraya kök salma arayış ve savaşımını ele almaktadır. Bu arada ‘tema', söz konusu savaşım sürecinde roman kahramanının ilişkiler ve çatışkılar diyalektiğinde kendini keşfetmesiyle kimliğini geliştirip sevdiği kadınla bir yere yerleşme, tutunma amacında yoğunlaşmaktadır. Söz konusu serüven, yerel ve de evrensel bir gerçekliğin de belirleyici aracı olmaktadır.

  Bu kapsamda roman, ayrıca, Makedonya-Türkiye-Almanya-Yunanistan topraklarındaki karşılıklı ya da tek yanlı GÖÇ ve GÖÇMEN gerçekliğinin, bu olayları yaşayanlarda ve özellikle de yetişmekte olan genç kuşaklar üzerinde yarattığı düşündürücü, yıpratıcı etki ve izleri irdelemekte ve bu yöndeki sorunlara parmak basmaktadır.

  Romanda, GÖÇ gerçekliğinin farklı oluşum örnekleriyle, zaman zaman rastlantısal bir araya gelişlerde yansıyan duygu ve düşüncelere de yer verilerek kimi paylaşmacı, kimi de çatışmacı yaşantılarla dengelenen ve de gerilimlenen sayfalar, söz konusu temanın belki de en ilginç ve düşündürücü ayrıntılarını oluşturmaktadır.

  Salt coğrafi göç değil, ‘kendi içine'; ‘kendi yurduna', ‘kimliğinin açmazlarına', ‘yalnızlıklar'a yönelik göç edişlerdeki sürgünlükler de gene söz konusu ilginçliğe farklı bakış açılarıyla kurgusal artılar kazandırmaktadır.


  [​IMG]

  Toprağım Teos Can Suyum Ege

  Celal Özcan
  · Şenocak Yayınları
  · Basım Tarihi : 09 - 2010
  · ISBN : 978-605-5615-19-2
  · Sayfa Sayısı : 236
  · Etiket Fiyatı : 14.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Toprağım Teos Suyum Forum Tarih
Utah Ardıcı (Juniperus osteosperma) Doğa ve Bitkiler 22 Şubat 2010
İZMİR Teos Ege Bölgesi 22 Mart 2009
Flyakiteosx 3.5 (süper Bir Xp Teması), ''XP için MAC OSX Teması'' Windows Temalar & Ekran Koruyucular 28 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş