Toplumda görülen iletişim çatışmaları nelerdir

'Eğitim Bilgileri' forumunda SeLeN tarafından 24 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Toplumda görülen iletişim çatışmaları nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Toplumda görülen iletişim çatışmalarına örnekler,
  Toplumda görülen iletişim çatışmaları nelerdir kısaca,

  İletişim, en az iki insan arasında bilinçli ya da bilinçsiz olarak yapılan bilgi alışverişidir diyebiliriz. İnsanlar gün içinde girdikleri her ortamda mutlaka birileriyle iletişim içerisine girerler. Bu nedenle iletişim insanlar için kaçınılmaz bir olgudur.

  İletişim olgusu ilk önce insanların temel fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamaları için ortaya çıkmıştır zamanla ise iletişim insan hayatını geniş bir alanına hatta tamamına yayılmıştır. Ancak iletişimin varlığı beraberinde iletişim çatışmalarını da beraberinde getirmiştir.

  İnsanlar toplum içinde çatıştıkları için iletişimde de problemler yaşanmaya başlamıştır. İnsanların birbirlerini dinlememesi, birbirlerine konuşma fırsatı vermemesi ya da birbirlerini yanlış anlamaları iletişim çatışmalarının en temel nedenleridir.

  İnsanlar birbirlerini anlayamadıkları ya da yanlış anladıkları zaman insanlar arasında ve dolayısıyla toplumda iletişim çatışmaları ortaya çıkmaktadır. Bu da insanların birbirlerini anlamlı ve doğru bir şekilde anlamalarını engellemektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş