Topluca Köyü Merkez Bartın

'Bartın Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Topluca Köyü Merkez Bartın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Topluca Köyü - Topluca Köyü Hakkında - Topluca Köyü Tanıtımı - Topluca Köyü Resimleri
  Tarihi

  Bartın, Amasra ve buradaki pekçok köyde cenevizlilerin yaşadığı söylenmektedir. osmanlı hakimiyetinden önce kaçan bu halklar çoğu altın ve eserlerini bırakmış fakat bir daha geri dönememişlerdir. Bu nedenle evlerin temeli atılırken dahi eski dönemlere ait çömlekler süs eşyaları bulunmaktadir.

  Kültür

  Köyün gelenekleri Bartın iline bağlı pekçok köyde görülmektedir. Topluca köyünün bayramları Türk misafirperverlik ruhunu tam olarak yansıtır. Ramazan ve Kurban bayramlarının 4. günü Topluca köyünün bayramıdır ve diğer köylerden gelen eş dost tanıdık tanımadık herkes istediği eve rahatlıkla girebilir.Burda kimse davet beklemez ,her misafire yer sofrası kurulup hazırlanan yemekler ikram edilir. Genç kızlar pencere önlerine oturup mani söyleyerek kendilerini gösterir.Bekar erkekler ise pencere altlarında onlara cevap verir.Bu olaya yangunculuk denir.Gençler bu şekilde tanışırlar,manilerle anlaşırlar.Örnek verecek olursak "Elinde su bakracı su dolduruyor derelerde,herkesin yari geldi benimkisi nerelerde?"..."İnce yazmamı açarım saçlarımı saçarım,dünür yolla sevdüğüm vermezlerse gaçarım"...Ayrıca köyün imeceleri de çok meşhurdur ve çok eğlencelidir.

  Köyün en köklü ailelerinden "sarıömerler" sülalesinden Yavuz Gemisi'nde 3 yıl askerlik yapan Yusuf DURSUN, Atatürk'ü görmüş olmasını herzaman gururla anlatmıştır.Çok aydın kişiliğiyle çevresine örnek olmuş,uzun yıllar muhtarlık yapmıştır.Bütün çocuklarını da kız erkek ayırımı yapmadan okutmuştur.Tarihi ondan dinlemek büyük bir zevk olmuştur.Köyün en yaşlısı olarak 2000 yılında bizlere veda etti.Köy halkı oldukça vatansever ve Atatürk hayranıdır.Gittiğiniz pekçok evde Atatürk resimlerinin duvarları süslediğini göreceksiniz. Ayrıca bu Atatürk sevgisini gençlerin askeri okulları secmesiyle de görebiliriz. Toplam 4 tane askeri öğrenci ve personel bulunur.

  Coğrafya

  Bartın merkezine 5 km uzaklıktadır.

  Mahalleler

  Molloosman, Boğaz, Macirler ve Esentepe mahalleleri olmak üzere 4 mahallesi vardır.

  İklim

  köy karadeniz bölgesinde yeralmasına rağmen çevresine göre pek az yağış almakta ve yazlar oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. yaz aylarında evlere 3 günde bir su verilmesi burada tarımı ve yaşamayı oldukça zorlaştırsa da geleneklerine bağlı, samimi insanlarıyla komşuluk ilişkileriyle bambaşka bir keyiftir ve huzurdur topluca köyünde yaşamak. Ancak köyün bazı mahallelerinde bu bilgiler gerceği yansıtmaz. Mesela Mollaosmanlar Mahallesinde su sıkıntısı yaşanmamakla beraber diğer mahallere göre daha yaşanısı bir yerdir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 10.000
  2000 746
  1997 1083

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca yakın tarihte köye internet bağlantısı sağlanmıştır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Topluca Köyü Merkez Forum Tarih
Topluca Köyü Merkez Ordu Ordu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Topluca Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Topluca Köyü Pazar - Rize Rize Tanıtımı 21 Nisan 2010
Topluca Köyü Çamlıhemşin - Rize Rize Tanıtımı 21 Nisan 2010
Topluca Köyü Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş