Topkaya Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Topkaya Köyü Hakkında Bilgi Mahmudiye Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Topkaya Köyü Mahmudiye - Topkaya Köyü - Mahmudiye - Topkaya Köyü Hakkında  Topkaya, Eskişehir ilinin Mahmudiye ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Topkaya köyü Yahnıkapan ve karatepe köyünden gelen kişiler tarafından kurulmuştur. Turkmen nüfusuna sahiptir. Geçmişi Oğuz Türklerinin 24 boyundan birisi olan Kayı "TÜRKMEN" boyuna bağlı Karakeçili Türkmen aşiretinden insanlardan oluşmuşlardır.yöremiz Karakeçili toplumu yöreye Urfa Karacadağ etelerinden Ertuğrul Gazi zamanında göç ederek gelmişlerdir.bir çoğuda Urfa çevresi ve Elazığ,Malatya,Erzurum,Adıyaman,Antep,Maraş,Gümüşh ane yörelerinde yerleşmişlerdir.Köyün tamamı Karakeçili aşiretine tabidir.


  MILLI MUCADELEDE TOPKAYA(SEVKIYE):27 haneli olan bu koy,tamamen yakilmistir.Cekilirken dusmanin Balcikhisara geldigini haber alan koyluler,Cifteler mintikasina cekilmislerdir ve 25 gun oralarda dolastiktan sonra kul ve tas yigini halinde kalan koylerine donmuslerdir.beraberlerinde goturebildikleri bir kat yatatk ve birkac gunluk yiyecekten baska hicbirseylerini dusmandan kurtaramamislardir. Ote yandan Yunan Askeri Ileri harekati esnasinda koy halkina yonelik cesitli iskencelerde bulunmaktan geri durmamistir.Ornegin Baddi oglu Ali,Ali oglu Mustafa,Dervis oglu Dervis,Dervis oglu Mustafa,Ismail oglu Huseyin(kertiz),Mustafa oglu Mehmedali,Huseyin oglu Suleyman,Ali oglu Ismail,Isamil oglu Mutafa,Ibrahim oglu KAsim,Huseyin oglu Ali Cavus,Mustafa oglu Huseyin,Suleyman oglu Hasan,Sivasli HAsan,Turk oglu Ali,Ali oglu Hasanin zevcesini(60 yasinda) arabaci ve coban olarak calsitirmislardir. Ayrica yanlarinda goturduklari Haydar oglu Ibrahim Kosmat Koyune kacarken arkasindan atilan mermilerden ikisinin isabeti ile sehit olmustur.2 coban ile 2 arabaci kacarak kurtulmustur.Digerleri hakkinda bir bilgi alinamamistir. Koyluler arasinda karakol vazifesi goren 8 kisilik bir yunan devriyesi koyden cebren topladigi 25 lira ile Ali oglu Sari Battal aganin 250 altin lirasini gasp etmislerdir. KOYUN ZAIYATI:2400 koyun-keci,6 sigir,28 okuz(arabasi ile beraber)8 beygir,15 merkep,200 tavuk,hindi,1000kg tereyag,1000kg peynir,4000 kg bulgur,2000 kg un,5000 adet kavun karpuz,18 deve takimi ile beraber gasp edilmistir.Ayrica 48000 kile arpa120000 kile bugday tarla ve harmanlarda yakilmistir.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. topkaya köyü Turkmendir.aile yapıları birbirine bağlı gelenek ve göreneklerine bağlı bir köydür.köyümüzde yer altı şehri bulunmaktadır.fakat şu an devlet tarafından çalışmaları yürütüldüğünden halka açık değildir.köyde yaşayan az sayıda aile olsada şehirde yaşayanlarda köyle ilişkilerini kesmemiştir.her yıl abdal musada (cem evinde) bir araya gelirler. bunun yanı sıra düğünlerde, özel günlerde birbirlerini yalnız bırakmazlar.yemek kültürü doğu yemeklerine benzemektedir.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 60 km, Mahmudiye ilçesine 21 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 2278
  2000 1483
  1997 987
  NOT:Nüfus sayımları kütüğe bağlı olarak yapılmaktadır.

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - Rıza Tanrıverdi
  1999 - İsmail Işık
  1994 - İsmail Işık
  1989 - İsmail Işık
  1984 - İsmail Işık

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Topkaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Topkaya Köyü Merkez - Rize Rize Tanıtımı 21 Nisan 2010
Topkaya Köyü Mut Mersin Mersin Tanıtımı 6 Nisan 2010
Topkaya Köyü Sarıkamış Kars Kars Tanıtımı 20 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş