Tophisar Köyü Karacabey Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Tophisar Köyü Karacabey Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tophisar Köyü Karacabey Bursa Hakkında - Tophisar Köyü Karacabey Bursa Tanıtımı - Tophisar Köyü Karacabey Bursa Bilgileri - Tophisar Köyü Karacabey Bursa Resimleri

  İlçe: KARACABEY - İl: BURSA

  Tarihi
  Trakya’dan gelerek Bursa ve çevresinde yaşayan, Misiler tarafından M.Ö. 2000 yılında kurulduğu tahmin edilen Tophisar Köyü, daha sonra Truvalılar ve Lidya Krallığı yönetimine girmiştir. Bizanslılar döneminde de yerleşim bölgesi olma özelliğini korumuştur. Köyün bir km. ötesinde bulunan Hisar, asıl yerleşim yeridir. Eski mezarlık denilen köyün kuzeyindeki tepede Bizans mezar kalıntıları hâlâ görülebilmektedir. Köyün güneyindeki Ahırköy'de temel ve çeşme, aynı bölgedeki Ilıca’da ise mezar kalıntıları mevcuttur. Köyün güneyindeki Ahırköy'de temel ve çeşme aynı bölgedeki Ilıca’da ise mezar kalıntıları bu bölgenin çok eski bir yerleşim merkezi olduğunun kanıtıdır. Orhan Bey döneminde, 1334 yılında Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Bundan sonra “Hisar” adıyla anılmaya başlamıştır. Uzun yıllar "Dua Hisar" kelime benzemesi ile "Duasar, Duvasar" gibi isimlerle anılan köy, Kalenin yapıldığı bölgenin şekli dolayısıyla “Tophisar” adını almıştır. Buraya yerleşen Köfenoğulları, Tophisar'ın bilinen en eski sakinleridir. Halen bu aileden gelen kişiler köyde yaşamaktadır. Hisar'da bir cami kalıntısı, iki hamam temeli, türbeler, su yolları, sur kalıntıları, burçlar, su deposu kalıntısı ve 1964 yılındaki depreme kadar ayakta durabilen bir minare vardır. Minare, Hisar'ın muhtelif yerlerinde, bazı heykel ve mermer üzerine yazılmış Bizans yazıları, sütun başlıkları bulunmuştur. Bunlar şimdi Bursa müzesindedir. 1922 yılına kadar Hisar'ın çevresi ”Sarı Göl” denilen bataklıkla kaplıdır. Kalede oturan aileler kesin bilinmemekle birlikte, yaklaşık 1900 yıllarında, köyü bu günkü yerine kurmuşlardır. 1920 yılında 25 hane olduğu bilinen köyde ilk aileler Osman Ağa, Kahyaoğlu (Halil Kahya), Sığırtmaç Salihler, Yamanlı İbrahim aileleri köyün en eski aileleridir. 1922 yılında Hisar çevresindeki göl ve bataklık, öküz pulluğu ve insan gücüyle hendekler açılarak kurutulmuş tarıma uygun hale getirilmiştir. 1920 yılında Yunan işgal kuvvetlerinin, köyün kuzey batısındaki tepeye topçu birliği yerleştirdikleri ve 50 süvarinin her gün Karacabey’e kadar devriye gezerek Kuvayı Milliye'ye dahil kişileri aradıkları yaşlılarca ifade edilmiştir. Yunanlılar 14 Eylül 1922’de kaçarken, köyün harman yerlerini ateşe vermiş ancak fazla zarar olmadan yangın söndürülmüştür.
  Köyün çevresinden geçen üç tarihi yolun hemen hemen hiç biri kalmamıştır. Birinci yol, kiracı yolu denilen ve kale önünden başlayarak Mustafa Kemal Paşa'ya (Kirmastı) giden yoldur.
  İkincisi ise Kurşunlu üzerinden gelip Tophisar üzerinden Balıkesir’e giden Balıkesir yoludur.
  Üçüncü yol ilk iki yolun kuzeyinde birleşip Çanakkale’ye doğru uzanmasından oluşur. Osmanlılar'ın gelişme döneminde Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa kuvvetleri Gelibolu’ya ilerlerken, Tophisar kalesinden yardım ve takviye gönderildiği bilgisi eski nesillerden aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Köy çevresindeki yollara inşa edilen üç köprünün Mimar Sinan’ın eseri olduğu tahmin edilmektedir. Köyün yakınından geçen bir derenin adı ”Hacı Sinan Deresi” ve bu derenin üzerinde yapılan kemer köprü de “Hacı Sinan Köprüsü” adıyla anılmaktadır. Ayrıca “Öküz Köprü” ve “Kale Köprüsü” de kemer köprüsü olup bugün üç köprünün de izi kalmamıştır.
  Coğrafya

  Bursa iline 90 km, Karacabey ilçesine 23 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.


  Köy Muhtarı: Ömer MALKOÇ

  [​IMG]Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:
  224 696 20 33
  Cep Telefonu:
  0 533 727 52 30

  [​IMG]Demografik Bilgiler:
  Nüfusu:
  2000
  803
  1997
  828
  İle Uzaklığı:
  90 km
  İlçeye Uzaklığı:
  23 km
  Rakım:
  30 m


  Sağlık Evi
  Yok
  Sağlık Ocağı
  Yok

  İlköğretim Okulu
  Var / Faal
  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Var
  Su Şebekesi
  Var
  Kanalizasyon
  Var


  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tophisar Köyü Karacabey Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş