Topardıç Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Topardıç Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kangal Topardıç Köyü - Topardıç Köyü Hakkında - Topardıç Köyü Tanıtımı - Topardıç Köyü Resimleri
  İlçe: KANGAL

  İl: SİVAS

  Köy Muhtarı: M.ALİ BOYRAZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 4691011

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 51

  İle Uzaklığı: 111 km

  İlçeye Uzaklığı: 16 km

  Rakım: 1630 m


  Adı ve Kuruluş tarihi


  TORPAŞT (Kurmanc lehçesi) Köyde Dımılıan Aşiretinden gelenler Kürtçe konuşurlar.

  Xarputlular ise Türk olmalarına karşılık zamanla asimile olmuşlardır. Tamamı ALEVİ inancına mensup örf ve adetlerine bağlıdırlar.

  Türk Alevi komşu köylerine kız verip kız almışlardır. Dersim Koçgiri bölgesinin sürekli hareketli olan bir alan olduğu anlaşılmaktadır.

  Hareketlilik Osmanlı Rus.Osmanlı Ermeni ve Kürt hareketlerinin yoğun yaşandığı bir dönemdir. Dolaysıyla bu bölgelerden göçlerin yaşanmasıda kaçınılmaz olmuştur.Göçler genellikle daha sakin yerler seçilirken savaşlar sonucu boşalan yakın arazilere yerleşmek maksadıyla olduğu anlaşılmaktadır.

  ALİ AĞA,nın köye ilk kazmayı vurduğu anlatılmasına rağmen o dönemde Hüseyin(XOŞO)de köyde yaşadığı anlatılmakta Fakat nereden geldiği ne zaman geldği konusunda bir bilgi yok Topardıçın güneyinde bulunan Cequli harabeleri ve batısında goma Kerem hakkında fazla bilgi olmasada. Daha önce buralarda büyük ihtimalle köye yerleşimin 1900 yıllarına kadar sürdüğü düşünülürse Ermenierin yaşadığı anlaşılmaktadır.Yine bu döneme rastlayan Yemen savaşlarıda asker olmak istemeyenlerin köyü zaman zaman terkettikler. asker olanlarınsa ALİ BALO hariç çoğunun kayıp ilan edildiği ve köye dönmedikleri biliniyor(BEGOY JARO-MEMOY SELVERE)gibi.

  Torpaşta yerleşen Ailelerin tamamına yakını Zaradan yada İmranlı üzerinden geldikleri anlaşılıyor Örneğin SEWİYAN-TEMIRAN ve TIRKO Ailelerinin ATASI KAL ABBAS,dır KAL ABBAS önceleri Erzincanın Refahiye kasabasına bağlı badun köyünden Zara,nın pazarcık köyüne göçer köyde iki oğlu kalır diğer dört oğlu gelip Torpaşta yerleşir USELERAN USE Zaranın Gulfali köyünden gelirler.Köye ılk gelenlerin Atası Mustafadır CEQULIAN Dipsiz kuyu tarafından gelme olup önceleri bu gün hala Cequli harabeleri denilen yerde yaşarlar daha sonra gelip köye yerleşirler. Gerneli aşiretine bağlı Filik Ali ve Mahmut Ağa ile akraba oldukları söylenmektedir şıh hesenan olarak bilinirler.

  Köye ilk yerleşenlerin Atası İsmail Zenolaran- Xangılan- -BU Ailelerde Zaradan gelmeler.Mamoleran-Jaro Kıcoleran-İmranlı Üzerinden. Xarputlularda zaten geldikleri yerin adını hala taşıyorlar (köyde yaşayan tek türk asıllı)Ailedir. Dımılyan Çavdar köyü yılanlının arkası pezgevri Aşiretinden gelmeler. Göç genellikle Zaradan- Kangal Kayseri,nin Develi ve Sarız ilçeleri arasında sürmüştür.

  Maraşıda unutmayalım. Tam yerleşik düzene geçtikleri dönem kısa sürelerle yerleşip tekrar dönenlerde olmuştur.Bu durum koçgiri başkaldırıncaya kadar sakin geçer Çile dolu azap dolu açlığın sefaletin göçlerin en çok yaşandığı yıllar. 1920 den itibaren başlar.Koçgiri ayaklanmış askeri baskınlar İsyana katılanlar asker olmamak için dağlara çıkanlar. Ve tüm olanlara rağmen hayatta kalmaya çalışanlar. Bu dönemde Hüsene Zeno-Talo ile (müsaiptir) Kayseri Develiye göçer orada bir ağanın yanında yedi yıl kalırlar.MemoyZeno ve diyerleri (4 kişi) Sivasta asılırlar. Xarputlu hocanın Çocukları dağa çıkar. Bu dönemde buğday ekmeğinin içine çavdar ekmeği koyup yerler. Bu dönem ikinci dünya savaşının sonuna kadar sürer.Sürer ama ne çile nede acıları biter. Çünkü daha acı dolu bir kış yaşayacaklar ve (1951) 40 dan fazla Çocukla yetişkin kızamık belasından kurtulamayıp hayatını kaybedecektir. Artık dayanma gücü kalmayan Torpaştlılar göçmeye başlar.

  İlk göçler yaya olarak haftalarca sürer bu nedenle hasta yaşlı ve bir çok Çocuğun mezar yeri dahi bilinmez. Göç bölgesi Çukurovadır. Adana ve Tarsus ilk yerleşim alanlarıdır.

  Önceleri buralara sezonluk olarak göçerler daha sonra yerleşmeye başlarlar.Sonra İstanbula göç başlar oradanda Dünyanın çeşitli Ülkelerine göçmeye devam ederler.Torpaşt adeta terk edilmiştir.Yıllarca çoğunun aklına bile gelmemiş köyüne gitmemiş Çoluk çocuğu ise oraları tanımaz bilmez olmuş.Evler yıkılmış tarlalar çoraklaşmış hayvancılık yok olmaya başlamıştır


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol olup ve Çok bozuktur. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Topardıç Köyü Hakkında Forum Tarih
Topardıç Köyü Merkez Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş