Topalçavuş Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Topalçavuş Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  topalçavuş köyü bilgileri - topalçavuş köyü resimleri - topalçavuş köyü tanıtım  Topalçavuş, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Selçuklulardan kalma tarihi camisi,caminin bitişiğinde kümbeti ve yatırlar vardır.Kitabesinde 1589-1590 da Ali Ağaoğlu Hacı Halil yaptırdığı belirtilmektedir.Kare mekanlı, tek kubbeli bir yapıdır.Köye ilk Türk Selçuklu akınlarıyla Oğuzların Kayı boyundan Bozok kolundan Karakeçili aşiretinden insanlar yerleşmişler ve köyü oluşturmuşlardır.Osmanlıyı kuran bu köklü aşiret Selçuklularla Erzurum çevresine yerleşmişlerdir.aşkale ilçemizde sünni ve alevi islam anlayışına sahip Karakeçili köyleri mevcuttur.çayköy,gölveren,eyüpoğlu,büyükgeçit,taşa ğıl,karasu,karahamza,karahasan,Tokça köyleri bilinen Karakeçili köyleridir.köy tepe eteklerine kurulu kısmen engebeli bir araziye sahip oluşu sulak vede yaşamaya elverişli ve ayrıca merkeze yakındır.birde herkesin görmesi gereken KIZILTAŞI vardır taş tek parça halinde yaklaşık 35 metre yüksekliğindedir.Köyün çok eski ismi gideverektir.daha sonraları askerde ayağını kaybeden bir çavuşun bu köye yerleşmesiyle birlikte topalçavuşun köyü tanımlamasından hareketle TOPALÇAVUŞ ismini almış.93 harbinde göç olmuşsada göç edenlerin çoğunluğu geri dönmüştür.İlçenin büyük köyleri arasında yer alır.OSMANLI ARŞİVLERİNDE GİDEVEREK ADIYLA BİLİNEN,SONRALARI TOPAL ÇAVŞ ADINI ALAN BU KÖY,BULUNDUĞU ÇEVRENİN İLK YERLEŞİM ALANIDIR.İLK CUMA NAMAZI BURADA KILINMIŞTİR.ÇEVRE KÖYLER TOPAL ÇAVUŞA BAĞLI MEZRALAR İDİ.TARİHİ CAMİSİ VE HALİL PAŞA TÜRBESİ GEÇMİŞİ GELECEĞE BAĞLAYAN ÇOK ÖNEMLİ MİRASTIR.
  Kültür

  köyün ana dili dadaşcadır Evlilikle ilgili olarak söz kesme,nişan töreni ve hamam bavulu düğünler bir hafta on gün sürer gelin ve damat sağdıca çıkar bu süreçte ayrı mekenlarda oyun eğlence olur.sonra gelin baba evine döner kına gecesi yapılır ve eğlence düzenlenir.aynı şekilde damatın kendi evindede damada kına gecesi yapılır.ertesi gün gelin alınır ve damat evinde eğlence ile düğün sona erer. Sünnet törenleri genellikle mevlit okunarak ve yemek ikram edilerek yapılır. cenazelere tüm köylü katılır.Yakın komşular cenaze evine üç gün yemek götürürler.7.gün mevlit okunur.40.veya 52.gece olarakta mevlit okutup yemek ikram etme şeklinde uygulamalarda yapılmaktadır. Yemekleri Ayran aşı,yaprak dolması,Yalancı dolma ,su böreği,tatar böreği,herle çorbası,kuymak,cılbır,ekşi dolma,siron,kete,helise,borani,kesme aşı,erişte pilavı.
  Coğrafya

  Erzurum iline 67 km uzaklıkta güney batısındadır. Aşkale ilçesine,16 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 714
  1997 612
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Topalçavuş Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş