Topçu Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Topçu Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  topçu köyü bilgileri - topçu köyü resimleri - topçu köyü tanıtım - topçu köyü köprüköy  Topçu, Erzurum ilinin Köprüköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı yamacında bulunduğu Topçu Dağı' ndan gelir. 1.rivayet:esas köyün kurucusu bekir adinda malazgirt den göcen kisi tarafindan kurulmus. bekir agani 3oglu olmus.bekir aganin cafer oglundan türeyen nesli su an ankara ve isparta illerine yerlesmis. Topçu Köyü nün yerleşim yeri Topçuoğulları komundan gelir.Bu yörenin eski sahibi olan Topçuoğulları, Osmanlı zamanında Erzurum un saygın ailelerinden biriydi.Bu sebeple köyün adı buradan gelir.Topçu, eski dilde Top civarı demektir. 2.rivayet:Topçu Dağı, Rus harbinde Osmanlı kuvvetlerinin Rus askerlerine karşı cephe mücadelesi verdiği dağdaki top birliklerinden geldiği sanılmaktadır. Topçu köyünde yaşayan vatandaşlar Muş asıllıdır.Köy 1992 de Karayazı dan ayrılıp Köprüköy e bağl
  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri eski Türk ve Kürt kültüründen gelir.Halkının tamamıkurt olmakla beraber ayrılıkçı değildir köyun muhtarı fatih kırmacı;dır
  Coğrafya

  Erzurum iline 108 km, Köprüköy ilçesine 52 km uzaklıktadır.Topçu Köyü ulaşım yönünden oldukça zorludur.Çullu Köyü nden 8 km Durmaksızın yukarıya çıkan dağlarla ulaşım sağlanır.Köy tek yol gidişli olduğu için trafik acil durum dışında yok gibidir.
  İklim

  Köyün iklimi, sert karasal iklimdir.yoğun kar yağışı görülür.Yüksekte olduğu için yazın bile havalar soğuktur.9 ay kış,3 ay serin yaz hakimdir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 192
  1997 192
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi halkın tamamı çiftçilik , hayvancılık ile uğraşır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, İlköğretim okulu vardır.Okul 5 yıllık olup 6 sınıfa geçen öğrenciler Köprüköy-Narman-Tekman gibi komşu ilçelere naklolmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi köylü vatandaşların kendi uğraşları ile oluşturulmuştur.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Yeni yapılan çalışmalar sonucu gsm operatörleri de hizmet vermektedir.
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Topçu Köyü Hakkında Forum Tarih
Topçuyeniköy Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011
Topçular Köyü Hakkında Bilgi Kofçaz Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Topçu Kayaardı Köyü İlköğretim Okulu Kastamonu Küre Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Topçu Köyü Kaynarca Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Topçu Köyü Küre Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş