Topçalı Köyü Merkez Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Topçalı Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Topçalı Köyü Merkez Bilgileri - Topçalı Köyü Hakkında -Topçalı Köyü Tanıtımı -Topçalı Köyü Resimleri


  İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ

  Köy Muhtarı: MUSTAFA ÖZDEMİR  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Cep Telefonu:

  0 538 853 22 11


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 1032 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46000
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Merkez
  Web Sitesi

  Topçalı, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün tarihi osmanlılar zamanın lübnan tarafıda yörük olan velikahyaoğlu şahsın zulümden kaçarak gelip yerleşmesi sonucu oluşan bir köydür. Başka bir rivayete göre de bu bölgede yaşayan varyan isminde bir ermeninin oldugu hatta köyün halk dilin dekki adı da varyanlı. 93 harbinde bu bölgeye gelen FAKI (haca imam ve alim) kişilerin yerleşmesi sonucu kurulduğu sanılıyo. Yani köyün ilk yerleşiği varyandır.

  Kültür

  Köyün yemekleri; İçli köfte,saç kavurma,kuru dolması,düğün yahnisi,dövme pilavı,MEKE KÖMBESİ,mevsiminde her çeşit meyve sebze yetişir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş merkezine 65 km uzaklıktadır.Başkonuş Dağının Güney eteklerinde kuruludur.Oldukça engebeli bir arazi yapısına sahip köyde tarımsal faaliyetler için yeterli tarım alanları mevcut değildir. Ancak parçalı ve eğimli tarlalarda genelde kuru tarım uygulanır. Ancak ailelerin kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik küçük sebze ve meyve bahçeleri vardır. Köyde önceleri yaygın olan küçükbaş hayvancılık (Keçi), artık terkedilerek onun yerine süt üretimini esas alan ineklerin beselenmesi yoluna gidilmiştir. Köyde geçim kaynaklarının oldukça sınırlı olması köyün dışarıya büyük oranda göç vermesine neden olmuştur. Köyün nüfus yapısı içersinde genç nüfusun oranı oldukça düşmüştür. Ancak yaz mevsiminde az da olsa bazı yazlıkçı adı verilen mevsimlik yaylacıların köye gelmeleri köydeki sosyal yaşamı olumlu yönde etkilemektedir. Köyün çok güzel bir camisi, iki bakkalı ve günlük olarak şehirle ulaşımı vardır. Köyün bitki örtüsü, iklimi, yeryüzü şekilleri yurdumuzun nadide köşelerinden birini oluşturur. Günübirlik olarak dinlenme amaçlı piknik faaliyetleri için çok uygun yerleri vardır. Pınarbaşı denilen ve tarihi çınarı ile hemen yanıbaşında bulunan ve oldukça güçlü bir debiye sahip kaynak suyu görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Ayrıca başkaonuş dağının bir bölümü de köyün sınırları içersinde bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi,Yaz ayları oldukça serin kışın ise bol bol kar yagışlıdır. Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Akdeniz iklimin yüksek dağ iklimleri arasında yer alan köy, sahip olduğu yükseltinin etkisiyle yazları serin ve kışları ise bol yağış alan bir yerdir. Fazla miktarda kar yağmasına rağmen bakı şartlarından dolayı yağan kar yerde uzun süre kalmaz. Yaz mevsiminde deniz üzerinden gelen nemli hava köyün bulunduğu köyün bulunduğu bu yüksek yamaçlara çarparak sise dönüşür. Bu sisli günler halk arasında garbi yeli veya dumanı olarak ifade bulur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1032
  2000 944
  1997 813

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olsada son dönemde oldukca göç vermiştir.Ancak son yıllarda ekonomik sıkıntılar nedeni ile köye göç yeniden başlamıştır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak daha suyu akmamaktadır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. sağlık evi var AMA HER NE SEBEBTENSE EBE YADA HEMŞİRESİ YOKTUR. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [stabilize] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Şehirle ulaşımını sağlayan karayolu o kadar bozuk ki standart otomobillerin bu yollarda normal seyretmesi pek mümkün olamamaktadır (Kesinlikle hiç bir abartı yok). Bu durumun köyde yaşayanlardanmı yoksa Avrupa Birliği kapısında duran Ülkemizin sorunlar karşısında çözüm üretme becerisindenmi kaynaklandığı anlaşılamamıştır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Topçalı Köyü Merkez Forum Tarih
Topçalı Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Topçalı Köyü Eskipazar Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş