Tomotherapy Türkiye' de

'Genel Sağlık' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 15 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Tomotherapy Türkiye' de konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TOMOTHERAPY TÜRKİYE DE
  Radyoterapi ışınlamalarının görüntü eşliğinde yoğunluk ayarlı olarak yapılabildiği tek sistem, tüm gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılıyor.

  [​IMG] Gelişen teknolojinin giderek insanların kâbusu olmaktan çıkarmakta olduğu kanser hastalığının tedavisinde atılan en son adımlardan biri daha Türkiye’deki hastaların hizmetine giriyor. Yüksek teknoloji kullanılarak en gelişmiş tedavi tekniklerinin uygulanabildiği ABD üretimi TomoTherapy Sistemi, İstanbul’daki Universal Hospitals Group (UHG) bünyesindeki Italyan Hastanesi’nde kuruldu ve eğitim ve deneme çalışmalarına başladı.

  Her Gün 6-7 Bin Hasta TomoTherapy Sistemi İle Tedavi Görüyor Sağlık Yayıncılık
  Kullanılmaya başlayalı 5 yıl olmasına karşın, bugüne kadar 1 milyon hastanın tedavi edildiği TomoTherapy aygıtlarıyla halen dünya çapında hergün yaklaşık 6-7 bin hasta tedavi görmeye devam ediyor. Dünyada halen 300 dolayında faaliyette bulunan TomoTherapy sistemi, 30 gün gibi kısa bir sürede kurulduktan sonra hasta alımına hazır hale getirilebiliyor ve her bir aygıt ile günde 25-35 hasta tedavi edilebiliyor.

  Kanserli Hücrelerin Yayılmış Olduğu (metastas) Durumlarda İdeal Bir Tedavi Sistemi
  Görüntü eşliğinde, yoğunluk ayarlı Radyoterapi (IG-IMRT) yapılabilen tek sistem olan TomoTherapy, adını aldığı “tomografi” aygıtlarının yöntemiyle çalışıyor; tomografi aygıtlarında olduğu gibi sürekli saat yönünde dönerken gövde üstüne monte edilmiş doğrusal hızlandırıcı cihazı ve çok hızlı ikili sistemle çalışan yaprakları (MLC) ile TomoTherapy, aynı seansta 40 cm çapında ve 160 cm uzunluğunda bir alanda birçok tümörü ışınlayabilmekte ve bu nedenle özellikle kanserli hücrelerin yayılmış olduğu (metastas) durumlarda ideal bir tedavi sistemi olarak bulunuyor.

  ABD, Japonya ve Avrupa’nın Birçok Ülkesinde Yaygın Olarak Kullanılıyor
  MVCT tekniği ile tedaviye başlamadan önce tümörün üç boyutlu görüntüsünü alarak ışınlamada en iyi isabeti sağlayacak özelliklere sahip olan TomoTherapy sistemi halen ABD, Japonya ve Avrupa’nın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılıyor. Radyoterapi uygulaması görüntü destekli olması nedeniyle, ışınlama her tedavi seansında aynı pozisyonda ve yüzde 100 tümör hacmine uygulanabildiği için, tümöre azami doz verilirken, hassas organlara ve sağlıklı dokulara asgari doz verildiği için daha sağlıklı sonuçlar alınabiliyor.

  Halen Kullanılmakta Olan External Işınlama Sistemlerinin En Gelişmiş Uygulaması
  Türkiye yetkili temsilcisi MEDİTEL Limited Yönetim Kurulu Başkanı Ünver Güneş TomoTherapy’yi, “Bu cihaz, daha önce uygulanan hiçbir sistemin alternatifi olmamakla birlikle, halen kullanılmakta olan external ışınlama sistemlerinin en gelişmiş bir uygulamasıdır” diye tanımladı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tomotherapy Türkiye' Forum Tarih
Kanserde "Tomotherapy" yöntemi Genel Sağlık 17 Şubat 2010
7. sınıf sosyal çalışma kitabı ada yayınları sayfa 25, 26 Türkiye'de Nüfus cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Dün 20:19
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'nin en kalabalık şehri neresidir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Türkiye'de ilk nüfus sayımı kaç yılında yapılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş